Trwa ładowanie...

Walizki - inwestycja w wygodną podróż

Avatar placeholder
30.11.2018 11:49
Różnokolorowe walizki łatwiej znajdziemy podczas odbierania bagażu na lotnisku
Różnokolorowe walizki łatwiej znajdziemy podczas odbierania bagażu na lotnisku (iStock/YakobchukOlena)

Gwarancją wygodnej podróży jest solidna i poręczna walizka, która nie ulegnie uszkodzeniu podczas załadunku, a kółka nie oderwą się przy spotkaniu z pierwszą lepszą nierównością na chodniku. Najbezpieczniej postawić na jakość, a także wziąć pod uwagę najczęściej wykorzystywany przez nas środek transportu. Podpowiadamy, jakie walizki sprawdzą się w samolocie, a jakie w pociągu w czy samochodzie. Zwracamy też uwagę na najważniejsze cechy wpływające na funkcjonalność walizki.

spis treści

1. Walizki kabinowe – idealne do samolotu

Walizka kabinowa to mały i lekki bagaż, najczęściej wyposażona jest w dwa kółka i wygodny uchwyt. Właśnie te cechy okazują się wyjątkowo korzystne podczas lotów, ponieważ ryzyko odłamania któregoś z elementów maleje. Dzięki niewielkim wymiarom idealnie nadają się na pokład samolotu - najczęściej walizki kabinowe nie przekraczają wymiarów 55x40x25 cm. Warto jednak dokładnie sprawdzić, jakie wymagania odnośnie do bagażu podręcznego mają konkretne linie lotnicze. Nawet niewielkie odstępstwo może doprowadzić do sytuacji, w której nie będziemy w stanie zmieścić go w schowku bagażowym.

Wybierając walizkę kabinową, zwróćmy uwagę na jakość kółek, ponieważ plastikowe są o wiele bardziej podatne na uszkodzenia niż te kauczukowe na łożyskach. Istotna jest również jakość uchwytów i płynność działania zamków - oba te elementy będą trwalsze, jeśli zostały wykonane z metalu. Jeżeli potrzebujemy większego bagażu do luku bagażowego, powinniśmy zainwestować w solidną walizkę z poliwęglanu, która nie ulegnie uszkodzeniu podczas transportu.

Zobacz film: "#techgadżet Walizka, która pojedzie za tobą wszędzie"

2. Twarde walizki – zabezpiecz swój bagaż

Producenci oferują nam walizki twarde, półtwarde i miękkie, dzięki czemu każdy może wybrać bagaż odpowiadający jego potrzebom. Osobom podróżującym samolotami oraz przewożącymi podatne na uszkodzenia lub wilgoć przedmioty proponujemy walizki twarde bądź półtwarde. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na kolor, gdyż podczas odbioru bagażu na lotnisku łatwiej zauważyć charakterystyczną walizkę - może się to okazać szczególnie pomocne, gdy będziemy się spieszyć. Lżejsze i elastyczniejsze walizki miękkie, w których umieścimy głównie ubrania, okażą się dobrym wyborem dla osób podróżujących samochodem.

Najbardziej wytrzymałe walizki wykonane są z włókna szklanego, poliwęglanu lub polipropylenu, dobrze znoszą duży nacisk, są mniej narażone na wgniecenia lub pęknięcia. Nieco mnie wytrzymałe mogą się okazać walizki z ABS-u, a to przez wzgląd na sztywność tego materiału. Sprawdzi się on, jeśli podróżujemy samochodem, autokarem lub pociągiem, a walizka nie będzie narażona na niekorzystne warunki transportowe.

Jeśli chcemy zabezpieczyć nasz bagaż nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale też przed kradzieżą zawartości, dobry wyborem będzie walizka z odpowiednim zamkiem. Do wyboru mamy walizki z kłódkami szyfrowymi lub klucz, a także walizki na zamek szyfrowy. Specjalne zamknięcie na zamek TSA to konieczność w przypadku lotów za ocean, np. do USA czy Japonii, gdzie służba celna ma prawo dokonać kontroli bagażu. Ten konkretny zamek może otworzyć jedynie właściciel oraz służby mające dostęp do odpowiedniego klucza.

3. Miękkie walizki – elastyczne i dobre na co dzień

Tańszą alternatywę dla twardych walizek podróżnych stanowią walizki materiałowe z poliestru czy nylonu. Taka walizka będzie zupełnie wystarczająca, jeśli jeździmy samochodem lub podróżujemy na krótkie dystanse, a przy tym nie przewozimy cennych przedmiotów, które można łatwo uszkodzić. Plusem walizek z materiałów tekstylnych jest ich lekkość i elastyczność, dzięki czemu łatwo umieścić je w bagażniku czy na półce w pociągu. Dobrej jakości miękka walizka powinna być odporna na przetarcia i wodoodporna.

W miękkich walizkach łatwiej zmieścić dodatkowe rzeczy, a później jeszcze zapiąć zamek
W miękkich walizkach łatwiej zmieścić dodatkowe rzeczy, a później jeszcze zapiąć zamek (iStock/Rostislav_Sedlacek)

Walizki dostępne są w różnych rozmiarach, warto więc przy zakupie wziąć pod uwagę to, do czego najczęściej będziemy ją wykorzystywać. Jeżeli planujemy dłuższą wyprawę i potrzebujemy dużej walizki, a do tego chcemy być mobilni, wybierzmy walizkę na czterech kółkach. O ile w przypadku małych walizek dwa kółka zazwyczaj są wystarczające, to w przypadku dużego bagażu dodatkowe kółka mogą okazać się wybawieniem. Zapewnią walizce większą stabilność i wygodę w przemieszczaniu większych ciężarów.

Polecane dla Ciebie