Trwa ładowanie...

Przerażające nagranie. Dał dzieciom butelkę zamiast telefonu

Avatar placeholder
17.01.2024 16:56
Kontrowersyjne nagranie uświadamia ważny problem. Wielu rodziców wciąż bagatelizuje zagrożenie
Kontrowersyjne nagranie uświadamia ważny problem. Wielu rodziców wciąż bagatelizuje zagrożenie (YouTube )

Smartfony, tablety i inne urządzenia elektroniczne zdominowały nasze życie. Nie tylko jako dorośli nie wyobrażamy sobie codziennej egzystencji bez tego typu gadżetów, ale chętnie też wręczamy je najmłodszym. I tu zaczyna się problem.

spis treści

1. Fonoholizm i smartfonomania

Elektroniczne urządzenia opanowały świat i wystarczy się tylko rozejrzeć, by znaleźć potwierdzenie tych słów. Dużo się mówi o uzależnieniu od smartfonów, a przez wielu rodziców jest to nadal temat bagatelizowany.

A dzieci i nastolatkowie są coraz bardziej zależni od swoich urządzeń, co niekorzystnie wpływa na ich zdrowie psychiczne. Konsekwencje takiego uzależnienia często też sięgają znacznie dalej.

Zobacz film: "Rośnie problem uzależnienia od smartfonów i internetu"

Niekontrolowane korzystanie z urządzenia mobilnego odbija się na życiu codziennym i relacjach interpersonalnych. Mogą też pojawić się problemy zdrowotne, a nawet dojść do niebezpiecznych sytuacji spowodowanych trendami w mediach społecznościowych.

Choć uzależnienie od smartfonów często jest traktowane z przymrużeniem oka, film opublikowany na kanale HRejterzy zwraca uwagę na ten problem z nieco innej perspektywy.

HRejterzy to polskojęzyczny rozrywkowy kanał na YouTube, założony w 2017 roku przez firmę programistyczną CodeTwo. Z biegiem czasu stawał się coraz bardziej popularny i zaczął dotykać nie tylko tematyki branży informatycznej i zagadnień związanych z HR.

W ostatnim odcinku pt. "Pokolenie smutku i fonoholizmu, czyli jak smartfony niszczą życie dzieci i dorosłych" widzimy skecz, który jest o wiele bardziej przerażający niż zabawny. To różne scenki z życia rodziny z dziećmi, które mogłyby się wydarzyć w każdym domu. Jedyna różnica jest taka, że w sytuacjach, w których dziecko zazwyczaj używa telefonu, autorzy podali młodemu aktorowi do ręki butelkę z alkoholem. Efekt jest piorunujący.

"Epidemia smartfonów opanowała cały świat, a większość z nas nie robi z tym nic. W dodatku bezmyślnie wkładamy smartfony w ręce dwulatków i cieszymy się, że fajnie sobie radzą" - głosi opis pod nagraniem.

2. Naucz odpowiedzialnego korzystania

Sposób, w jaki na filmie przedstawiono problem, daje sporo do myślenia. Ze smartfonami jest jak ze wszystkim innym - należy pamiętać o umiarze. Nie chodzi o to, by dziecku odbierać urządzenie, ale nauczyć, jak korzystać z niego rozsądnie.

Pociecha może być głucha na wszelkie argumenty związane z zagrożeniami w sieci oraz ze strony mediów ekranowych. Warto więc przede wszystkim samemu dać przykład i zrezygnować z nadmiernego korzystania z urządzeń.

Sprawdzą się też limity czasowe, a w wolnym od telefonów i tabletów czasie warto rozwijać zainteresowania oraz pasje dziecka. Spędź też z pociechą czas - zamiast oddawać się bezmyślnemu scrollowaniu mediów społecznościowych, zaplanuj ciekawy sposób na spędzenie popołudnia.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze