Trwa ładowanie...

Przerażające liczby. Dotyczy już co piątego dziecka

Avatar placeholder
03.10.2023 07:37
Co piąte dziecko na Mazowszu ma ten problem. Powodów jest kilka
Co piąte dziecko na Mazowszu ma ten problem. Powodów jest kilka (Getty Images)

Co piąte dziecko na Mazowszu ma nadwagę. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Warszawski Uniwersytet Medyczny na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Wzięło w nim udział 1642 dzieci ze szkół podstawowych (klasy VII i VIII) oraz ponadpodstawowych na terenie Mazowsza.

spis treści

1. Dzieci nie jedzą śniadań?

Nadwaga wśród dzieci to nie tylko brak akceptacji wśród rówieśników, ale też zwiększone ryzyko cukrzycy, schorzeń stawów czy chorób układu krążenia i układu kostnego. Eksperci problem z wagą wśród dzieci wiążą m.in. z ograniczonym ruchem, nieodpowiednim odżywianiem, zbyt małą ilością snu i zbyt długim przesiadywaniem przed ekranem komputera czy telefonu.

Dr hab. Filip Raciborski, kierownik badań, zaznaczył, że wyniki, jakie uzyskał WUM, są mniej więcej zbieżne z wynikami Najwyższej Izby Kontroli. Użyto w nich wskaźników i wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia WHO.

Badanie ujawniło, że nieco ponad 1/3 dzieci biorących w nim udział spożywa nie mniej niż cztery posiłki, natomiast co dziesiąte zjada jedynie jeden lub dwa posiłki w ciągu dnia. ¼ wcale nie je śniadań. Co dziesiąty uczeń kilka razy w tygodniu lub częściej sięga po produkty typu fast food.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

- Część dzieci na Mazowszu nie odżywia się optymalnie. Poniżej trzech posiłków spożywa około 20 proc. dzieci z województwa mazowieckiego. To nie jest optymalne. Zalecenia mówią o czterech do pięciu posiłków dziennie, jako taki zdrowy zwyczaj. Co więcej, okazało się, że duża część dzieci nie spożywa wcale śniadań albo spożywa je co któryś dzień - powiedział dr hab. Raciborski dla stacji "Radio dla Ciebie".

Fast food. Zdjęcie ilustracyjne
Fast food. Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

2. Mało sportu, dużo telefonu

Ekspert podkreślił również, że im starsze dziecko, tym mniej sportu uprawia. 46 proc. badanych uczniów zadeklarowało umiarkowany poziom aktywności fizycznej w szkole. Ponad połowa dziewcząt przeznacza na nią w tygodniu trzy godziny lub mniej, podczas gdy według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia powinno to być siedem godzin w tygodniu.

Uczniowie proszeni też byli o zaznaczenie, ile godzin dziennie spędzają przed ekranami. Według zebranych danych 40 proc. młodszych dzieci i co trzeci nastolatek spędza przed komputerem mniej niż dwie godziny na dzień, a 6-8 proc. nawet powyżej ośmiu godzin, natomiast przy telefonie - dwie do czterech godzin (1/3 pytanych) oraz cztery do sześciu godzin dziennie (również 1/3 pytanych).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze