Przepis na Wielkanoc

Czyli co zrobić, aby te święta nie były tylko przedłużonym weekendem. Wielkanoc może się wydawać świętem znacznie mniej efektownym niż Boże Narodzenie, któremu zawsze towarzyszy choinka, światełka i wiele prezentów. Szczególnie wyraźnie odczuwają to zapewne dzieci. Pamiętajmy jednak, że w naszej tradycji nie brakuje zwyczajów, które również święta Wielkiej Nocy mogą uczynić niepowtarzalnymi i rodzinnymi. To od nas rodziców zależy, na ile dzieci poczują i zapamiętają tę atmosferę, czy w ich wspomnieniach Wielkanoc stanie się wiosennym świętem radości.

Polecane wideo:

Przygotowania do Wielkanocy

Wspólne przygotowania do obchodów Wielkiej Nocy, podobnie jak przygotowania do Bożego Narodzenia, można rozpocząć ze sporym wyprzedzeniem. W tygodniu poprzedzającym Niedzielę Palmową można wspólnie z dzieckiem zrobić własną palemkę. Nie będzie to oczywiście tradycyjna palma, którą zazwyczaj kupuje się przed kościołem.

Do zrobienia naszej palmy wykorzystać można bazie, bibułę, wstążki, czy ususzone kwiaty, kupione w kwiaciarni. Można przy tej okazji opowiedzieć dzieciom, jak ludzie wiwatowali na cześć wjeżdżającego do Jerozolimy Jezusa, trzymając w rękach gałązki palmowe. I właśnie na pamiątkę tego wydarzenia przygotowujemy palemkę.

Na około 10 dni przed świętami można posiać rzeżuchę, a później obserwować jak rośnie. W czasie świąt można ją wykorzystać do dekoracji, np. jako miejsce dla wielkanocnego baranka.

W naszym domu staramy się podtrzymywać tradycję wysyłania świątecznych kartek. Przygotowujemy je własnoręcznie, oczywiście wspólnie z sześcioletnią Ulą i trzyipółletnim Szymonem. Mniejsze dzieci mogą w tym celu wykorzystać wielkanocne naklejki, natomiast większe – wyklejać z papieru kolorowego, rysować, malować.

Kartki wielkanocne i życzenia wielkanocne będą miłą niespodzianką dla naszych bliskich.

Świąteczny dom

Co roku, tuż przed świętami ”wprowadzamy wiosnę do domu”. Na baziach w wazonie wiszą różne ozdoby, w doniczce z owsem mieszkają kurczaczki, a świąteczny kącik uzupełnia np. żółta prymulka.

Dwa lata temu pierwszy raz samodzielnie przygotowaliśmy część ozdób np. ozdabiając wydmuszki lub wycinając z papieru wesołe kurczaczki i zajączki. Oczywiście nie brakuje też przygotowanych przez wszystkich członków rodziny pisanek. Włożymy je do wielkanocnego koszyka, który ozdobimy bukszpanem i w Wielką Sobotę zaniesiemy wszyscy razem do poświęcenia.

Przygotujemy specjalne ozdoby na świąteczny stół. Przy każdym talerzu stanie papierowy kurczaczek, baranek lub zajączek, a może świąteczna podstawka na jajko. Ula przygotowuje wizytówki na stół, tak by przy każdym nakryciu stał papierowy kurczaczek z imieniem. To już nasza świąteczna tradycja.

Dzieci aktywnie uczestniczą w przygotowywaniu wielkanocnych wypieków. Pomagają zagniatać ciasto, a później gotowe dekorują lukrem i bakaliami. Być może właśnie dlatego teraz pamiętają, że na Wielkanoc piecze się mazurki.

W moim rodzinnym domu w Wielkanoc przychodził „zajączek”, przynosząc drobne upominki lub słodycze. Tam, gdzie ta tradycja jest żywa, można to wykorzystać np. do wspólnej zabawy w szukanie łakoci przy pomocy pozostawianych śladów lub starej zabawy w ciepło-zimno.

A jak pogoda dopisze, koniecznie wybierzcie się na rodzinny spacer. Niech te Święta będą wyjątkowe.

Anna Mayer, ponad rok temu

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Kultura
Kultura

Myszka Norka

Myszka Norka

Kino Myszki Norki zaprasza dzieci na bezpłatne pokazy filmów dla najmłodszych.

Kultura

Drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia

Wydawnictwo Drzewko Szczęścia przedstawia zbór najpiękniejszych bajek.

Kultura

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

"Kochaj Ziemię" to jeden z odcinków specjalnych Ulicy Sezamkowej. Dzieci mogą wiele dowiedzieć się na temat ekologii z odcinka "Zielono mi". Kanał MiniMini+ cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci.

Kultura

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop dostarcza rodzicom materiału do rozmowy z dzieckiem o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.

Kultura

Kurczaki Luzaki

Kurczaki Luzaki

Książki z serii "Kurczaki Luzaki" obfitują w ciekawe historie. Wiele dzieci lubi elementy science-fiction, stąd duże zainteresowanie książką pt.: "Kosmiczne jajo". Dzieci mogą identyfikować się z postaciami z serii o Kurczakach Luzakach. Kolejna książka...