Trwa ładowanie...

Przepis na Wielkanoc

Avatar placeholder
21.01.2015 15:37
Przepis na Wielkanoc
Przepis na Wielkanoc

Czyli co zrobić, aby te święta nie były tylko przedłużonym weekendem. Wielkanoc może się wydawać świętem znacznie mniej efektownym niż Boże Narodzenie, któremu zawsze towarzyszy choinka, światełka i wiele prezentów. Szczególnie wyraźnie odczuwają to zapewne dzieci. Pamiętajmy jednak, że w naszej tradycji nie brakuje zwyczajów, które również święta Wielkiej Nocy mogą uczynić niepowtarzalnymi i rodzinnymi. To od nas rodziców zależy, na ile dzieci poczują i zapamiętają tę atmosferę, czy w ich wspomnieniach Wielkanoc stanie się wiosennym świętem radości.

spis treści

1. Przygotowania do Wielkanocy

Wspólne przygotowania do obchodów Wielkiej Nocy, podobnie jak przygotowania do Bożego Narodzenia, można rozpocząć ze sporym wyprzedzeniem. W tygodniu poprzedzającym Niedzielę Palmową można wspólnie z dzieckiem zrobić własną palemkę. Nie będzie to oczywiście tradycyjna palma, którą zazwyczaj kupuje się przed kościołem.

Do zrobienia naszej palmy wykorzystać można bazie, bibułę, wstążki, czy ususzone kwiaty, kupione w kwiaciarni. Można przy tej okazji opowiedzieć dzieciom, jak ludzie wiwatowali na cześć wjeżdżającego do Jerozolimy Jezusa, trzymając w rękach gałązki palmowe. I właśnie na pamiątkę tego wydarzenia przygotowujemy palemkę.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Na około 10 dni przed świętami można posiać rzeżuchę, a później obserwować jak rośnie. W czasie świąt można ją wykorzystać do dekoracji, np. jako miejsce dla wielkanocnego baranka.

W naszym domu staramy się podtrzymywać tradycję wysyłania świątecznych kartek. Przygotowujemy je własnoręcznie, oczywiście wspólnie z sześcioletnią Ulą i trzyipółletnim Szymonem. Mniejsze dzieci mogą w tym celu wykorzystać wielkanocne naklejki, natomiast większe – wyklejać z papieru kolorowego, rysować, malować.

Kartki wielkanocne i życzenia wielkanocne będą miłą niespodzianką dla naszych bliskich.

2. Świąteczny dom

Co roku, tuż przed świętami ”wprowadzamy wiosnę do domu”. Na baziach w wazonie wiszą różne ozdoby, w doniczce z owsem mieszkają kurczaczki, a świąteczny kącik uzupełnia np. żółta prymulka.

Dwa lata temu pierwszy raz samodzielnie przygotowaliśmy część ozdób np. ozdabiając wydmuszki lub wycinając z papieru wesołe kurczaczki i zajączki. Oczywiście nie brakuje też przygotowanych przez wszystkich członków rodziny pisanek. Włożymy je do wielkanocnego koszyka, który ozdobimy bukszpanem i w Wielką Sobotę zaniesiemy wszyscy razem do poświęcenia.

Przygotujemy specjalne ozdoby na świąteczny stół. Przy każdym talerzu stanie papierowy kurczaczek, baranek lub zajączek, a może świąteczna podstawka na jajko. Ula przygotowuje wizytówki na stół, tak by przy każdym nakryciu stał papierowy kurczaczek z imieniem. To już nasza świąteczna tradycja.

Dzieci aktywnie uczestniczą w przygotowywaniu wielkanocnych wypieków. Pomagają zagniatać ciasto, a później gotowe dekorują lukrem i bakaliami. Być może właśnie dlatego teraz pamiętają, że na Wielkanoc piecze się mazurki.

W moim rodzinnym domu w Wielkanoc przychodził „zajączek”, przynosząc drobne upominki lub słodycze. Tam, gdzie ta tradycja jest żywa, można to wykorzystać np. do wspólnej zabawy w szukanie łakoci przy pomocy pozostawianych śladów lub starej zabawy w ciepło-zimno.

A jak pogoda dopisze, koniecznie wybierzcie się na rodzinny spacer. Niech te Święta będą wyjątkowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze