Trwa ładowanie...

Przebyte urazy nerek zwiększają ryzyko komplikacji w ciąży

Avatar placeholder
03.01.2017 15:10
Przebyte urazy nerek zwiększają ryzyko komplikacji w ciąży
Przebyte urazy nerek zwiększają ryzyko komplikacji w ciąży

Badanie przeprowadzone przez naukowców ze Szpitala Generalnego w Massachusetts (MGH) daje po raz pierwszy dowody na to, że kobiety z historią poważnych urazów nerek, nawet jeśli przeszły kliniczne leczenie i obecnie nie występują u nich zaburzenia pracy nerek, objęte są zwiększonym ryzykiem niektórych rodzajów zakłóceń ciąży.

Należą do nich komplikacje, takie jak przedwczesny poród i stan przedrzucawkowy, który jest niebezpieczny tak dla dziecka, jak i dla matki. Wyniki badania opublikowane zostały w sieci, w "Journal of the American Society of Nephrology".

"Wyniki naszych badań, według których kobiety z historią poważnych urazów nerek objęte są zwiększonym ryzykiem komplikacji takich jak stan przedrzucawkowy są ważne, ponieważ kobietom często wydaje się, że wróciły do normalnego funkcjonowania po leczeniu nerek. Dotychczas nie uważano ich za osoby w strefie ryzyka komplikacji ciąży" - mówi Jessica Sheehan Tangren, doktor z oddziału nefrologii na MGH, prowadząca badania.

Chociaż poważne urazy nerek spotyka się głównie u osób starszych lub poważnie chorych, ich ofiarami paść mogą również dzieci lub młodzież na skutek ostrych infekcji, skomplikowanych operacji chirurgicznych, wypadków, lub niebezpiecznych interakcji między lekami.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Lekarze powinni być przygotowani na wystąpienie komplikacji w ciąży u kobiet z historią urazów nerek
Lekarze powinni być przygotowani na wystąpienie komplikacji w ciąży u kobiet z historią urazów nerek (123RF)

Już wcześniej znany był fakt, że istniejąca choroba nerek zwiększa ryzyko komplikacji w ciąży, jednak dotychczas nie badano wpływu przebytych urazów nerek na ciążę.

Szukając odpowiedzi na to pytanie, zespół badawczy przeanalizował historię leczenia wszystkich kobiet, które urodziły na MGH między 1998 a 2007 rokiem. 105 z nich cechowało się przebytymi urazami nerek, a 24,640 nie posiadało historii chorób nerek.

Najczęstsze przyczyny poronień
Najczęstsze przyczyny poronień [9 zdjęć]

W 50 proc.przypadków do poronień dochodzi tuż przed zagnieżdżeniem się zarodka w jamie macicy, w 25

zobacz galerię

Pomimo tego, że kobiety z historią urazów uzyskały standardowe wyniki na teście funkcjonowania tego narządu, zwiększone było prawdopodobieństwo wystąpienia u nich stanu przedrzucawkowego (23 proc. do 4 proc.) i konieczności cięcia cesarskiego (40 proc. do 27 proc.). Większe było również prawdopodobieństwo, że ich dzieci będą ważyć mniej i będą wymagały intensywnej opieki w okresie ciążowym.

Po wzięciu pod uwagę czynników statystycznych, ustalono, że historia poważnych urazów nerek wiąże się z 2,4 razy większym ryzykiem jakichkolwiek komplikacji ciąży, w tym 5,9 razy większym ryzykiem stanu przedrzucawkowego.

Chociaż jeszcze nie ustalono dokładnej przyczyny tego stanu rzeczy, podejrzewa się, że uszkodzenia naczyń krwionośnych znajdujących się w nerkach uniemożliwia tym narządom poradzenie sobie z tak ciężkim zadaniem jak ciąża.

6 rzeczy, które powinnaś zrobić przed porodem
6 rzeczy, które powinnaś zrobić przed porodem [7 zdjęć]

Ciąża to nie choroba, a macierzyństwo to nie kajdany – ograniczać nie powinny. Istnieją jednak takie

zobacz galerię

"Dzięki wynikom tych badań, lekarze z oddziału położnictwa będą bardziej świadomi istnienia zagrożeń wynikających z przebytych chorób nerek. Zapytanie pacjentki o historię chorób nerek jest bardzo ważne, ponieważ pozwoli nam się przygotować na potencjalne komplikacje" - mówi Jeffrey Ecker, ordynator oddziału położnictwa i geinekologii na MGH.

"W przyszłości informacje te dadzą nam hipotetyczne podłoże do kolejnych badań na ten temat. Czy interwencja lekarska u pacjentów z historią poważnych urazów nerek może zapobiegać takim komplikacjom jak stan przedrzucawkowy?

Zalecane jest codzienne zażywanie aspiryny u kobiet z ryzykiem stanu przedrzucawkowego. Czy takie zapobiegawcze metody powinny być stosowane u kobiet w ciąży, które przeszły choroby nerek? Takie pytania wymagają dalszych badań" - dodaje Ecker.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze