Trwa ładowanie...

Próbkomania

Avatar placeholder
19.12.2013 14:28
Próbkomania
Próbkomania

Pomysły na hobby są różne – od zbierania znaczków czy pocztówek, poprzez uprawianie sportów po słuchanie muzyki i czytanie książek. Jednym z nich jest próbkomania, czyli otrzymywanie darmowych produktów głównie przez Internet. Moda na bezpłatne próbki rozpoczęła się w Internecie od tego, że wiele kobiet zamawiało od firm kosmetycznych darmowe próbki kosmetyków. Z czasem próbkomania objęła wiele gałęzi handlu i dziś można zamówić najróżniejsze produkty testowe, np. próbki produktów spożywczych, produktów dla dzieci czy dla zwierząt. Przyczyny próbkomanii są różne, a darmowe gadżety są popularne nie tylko dlatego, że są bezpłatne.

1. Skąd moda na darmowe produkty?

Na początku warto powiedzieć czym jest i skąd wzięła się próbkmania. Zjawisko rozwinęło się w Internecie, gdy coraz więcej osób zaczęło zamawiać darmowe próbki różnych produktów. Początkowo były to głównie próbki kosmetyków, o które prosiły młode dziewczyny i kobiety, wysyłające maile do firm kosmetycznych. Z czasem próbkomania zaczęła się rozszerzać i obejmować inne branże. Do poszukiwań darmowych próbek włączyli się także mężczyźni. Obecnie w Intrenecie można zamówić darmowe próbki:

  • kosmetyków;
  • produktów do pielęgnacji włosów;
  • perfum;
  • past do zębów;
  • produktów higienicznych (tampony, wkładki, podpaski);
  • produktów dla dzieci (pieluszki, kosmetyki pielęgnacyjne, mleka modyfikowane w proszku, kaszki);
  • środków antykoncepcyjnych (prezerwatywy, żele nawilżające);
  • środków czystości;
  • produktów dla zwierząt;
  • słodyczy;
  • herbat, napojów i kaw;
  • suplementów diety;
  • leków bez recepty.

2. Jak zdobyć próbki za darmo?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Obecnie zdobycie darmowych produktów jest niezwykle proste. Powstało wiele portali i for internetowych, na których użytkownicy wymieniają się linkami do serwisów, gdzie można zamówić darmowe próbki. Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać hasło „produkty testowe”, „bezpłatne próbki” lub „darmowe próbki”, a bez problemu odnajdziemy adres jednego z takich serwisów. Na wybranych stronach internetowych znajdziemy informację, w jakich firmach najlepiej zamawiać produkty, jakie są najbardziej poszukiwane itp. Obecnie próbkomania coraz częściej przekształca się w gadżetomanię. Darmowe gadżety zyskują coraz większą popularność w Internecie, a użytkownicy z chęcią zamawiają kubki, długopisy, kalendarze i koszulki z logo danej firmy. Wiele korporacji chętnie wysyła swoje produkty, ponieważ służy to celom reklamowym. Niemal każda firma ma w swoim budżecie przeznaczone fundusze na cele marketingowe, które z chęcią przeznacza na darmowe produkty dla swoich potencjalnych klientów.

3. Co dają nam darmowe próbki?

Przyczyny próbkomanii są różne. Dla jednych osób to sposób na spędzenie wolnego czasu. Wielu nastolatków chcąc zabić nudę, zajmuje się wysyłaniem maili z prośbą o darmowe próbki i gadżety. Z czasem zaczynają się coraz bardziej wciągać i poświęcają na to sporą ilość czasu. Z kolei inne osoby poszukują darmowych próbek, ponieważ pozwala im to zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy. Firmy z różnych branż wysyłają bezpłatne próbki na swój koszt, zatem adresat za nic nie płaci. Ponadto, jak wskazują psychologowie, otrzymanie bezpłatnej próbki pozwala wielu osobom zaspokoić potrzebę zdobywania. Osoby ogarnięte manią próbek po uzyskaniu produktu czują się jak zdobywcy, którzy „upolowali zwierzę”.

Jeśli próbkomania jest tylko hobby, to nie należy się jej obawiać. Jeśli jednak przeradza się w obsesyjne poszukiwanie produktów w Intrenecie, to zaczyna to przypominać nałóg lub uzależnienie.

Ewelina Stanios

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze