Trwa ładowanie...

Preparaty z prawoślazem na kaszel

Avatar placeholder
Magda Piestrzyńska 16.02.2016 14:35
Preparaty z prawoślazem na kaszel
Preparaty z prawoślazem na kaszel (Ilustracja / Shutterstock)

Nie ma chyba osoby, która nie wie, co to jest kaszel. Czasami przechodzi on niezauważalnie, jednak bywa też bardzo uciążliwy. Jednocześnie za każdym razem podrażnia w pewnym stopniu gardło. Jeśli więc jest to możliwe, najlepiej pozbyć się go tak szybko, jak się da i zastosować środki, które przyniosą ulgę.

spis treści

1. Rodzaje kaszlu

Najprostszym podziałem, gdy przychodzi do opisywania kaszlu, jest ten na suchy i mokry. Gdy chodzi o zwykłe przeziębienie, przez pierwsze kilka (ok. 3) dni mamy zazwyczaj do czynienia z odmianą suchą. Podczas kolejnych przeistacza się on w kaszel mokry. Gdy to przejście nie następuje, ale kaszel mimo wszystko trwa i ten czas się wydłuża, należy udać się do lekarza. Przyczyny mogą być bowiem bardziej poważne. Napad kaszlu jest rezultatem podrażnienia czy uszkodzenia zakończeń nerwowych obecnych w błonie śluzowej dróg oddechowych. Zazwyczaj jest to wynik infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Często towarzyszy mu uczucie drapania. W tych przypadkach z biegiem czasu wilgotna plwocina odrywa się od ściany dróg oddechowych. Kaszel inicjuje ten proces i pozwala je oczyścić. Wówczas mówimy już o nim, że jest on mokry lub wilgotny.

Ponadto kaszel możemy charakteryzować także jako poranny, napadowy, spastyczny, świszczący czy szczękający. Im więcej konkretnych i trafnych określeń, tym łatwiej rozpoznać samo schorzenie i zastosować odpowiednie środki.

2. Jak leczyć kaszel?

Zobacz film: "Całodobowe przedszkola dla dzieci"

Sam kaszel może wskazywać na wiele różnych dolegliwości. Jeżeli towarzyszy mu jedynie stan podgorączkowy i katar, a oprócz tego codzienności nie uprzykrzają już żadne inne dolegliwości, można zastosować tzw. domowe leczenie. Pamiętajmy, że jeżeli dotyczy to dziecka poniżej 3. roku życia, i tak wskazana jest wizyta u specjalisty. Najczęściej stosuje się syropy wykrztuśne. Oprócz tego należy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu oraz systematycznie pić, by uniknąć dodatkowego wysuszenia, które obciążałoby zdrowotnie drogi oddechowe.

3. Dlaczego preparaty z prawoślazem są polecane na kaszel?

Jeśli chodzi o wykrztuśne preparaty, stosuje się w nich takie składniki, które rozrzedzają wydzielinę i nawilżają śluzówkę. Syropy zawierające korzeń prawoślazu lekarskiego działają kojąco na krtań, gardło i struny głosowe, zmniejszają podrażnienie błon śluzowych i hamują odruch kaszlu. W ten sposób pozwalają radzić sobie ze stanami zapalnymi i innymi objawami nieprzyjemnej infekcji. Preparaty z prawoślazem lekarskim nie zawierają przy tym silnie działających składników i posiadają przyjemny smak. Głównym składnikiem czynnym korzenia jest śluz, a oprócz tego zawiera on również pektyny, sacharozę, skrobię, związki białkowe i tłusty olej. Wszystko to sprawia, że takie syropy często używane są w pediatrii, jako że dość chętnie spożywają je dzieci.

Oczywiście, w przypadku występowania innych dolegliwości oraz nasilania się kaszlu zamiast jego ustępowania, należy skonsultować się z lekarzem. Ten prawdopodobnie w wielu przypadkach również zaleci syrop i odpoczynek. Być może jednak trzeba będzie zastosować także silniejsze środki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze