Powrót szkarlatyny. Tym razem jest o wiele groźniejsza

Naukowcy biją na alarm. Może grozić nam epidemia od lat zapomnianej choroby atakującej przede wszystkim dzieci. Schorzenie jest oporne na leczenie za pomocą antybiotyków, które do tej pory stanowiło gwarancję powrotu do zdrowia.

Szkarlatyna, określana także "płonicą", to choroba zakaźna wywoływana przez bakterię paciorkowca grupy A. To schorzenie charakterystyczne przede wszystkim dla wieku dziecięcego. Choć wielu z nas przeszło ją bez większych komplikacji, nowy szczep wywołujących ją dziś mikrobów okazuje się zdecydowanie bardziej niebezpieczny niż ten sprzed lat.

Eksperci z australijskiego Centrum Chorób Zakaźnych zaobserwowali wzrost zachorowań na szkarlatynę oporną na antybiotyki. Jak stwierdza profesor Mark Walker, pracownik Instytutu Chemii i Biologii Molekularnej uniwersytetu w Queensland biorącego udział w badaniach, schorzenie pojawiło się już w niektórych częściach Azji oraz w Wielkiej Brytanii.

– W ciągu ostatnich pięciu lat w samym tylko Hongkongu odnotowano ponad pięć tysięcy zachorowań, w całych Chinach – sto tysięcy przypadków. W ubiegłym roku doliczono się natomiast 12 tysięcy cierpiących na nią pacjentów w Wielkiej Brytanii – poinformował Walker w wydanym oświadczeniu.

Szkarlatyna dotyka głównie dzieci przed 10. rokiem życia, jednak zagrożone są także osoby dorosłe. Objawia się wysoką gorączką, bólem gardła i brzucha, a także wymiotami. U chorego dochodzi również do znacznego powiększenia węzłów chłonnych, dlatego w pierwszej fazie rozwoju schorzenia lekarz stwierdza najczęściej anginę.

Najbardziej charakterystycznym symptomem jest wysypka pojawiająca się równocześnie z gorączką bądź po upływie doby od jej wystąpienia. Na ciele dziecka można zauważyć czerwone, zlewające się plamy, które najbardziej wyraźne są na brzuchu, piersiach, pośladkach oraz w okolicach pachwin. Z czasem dochodzi do silnego łuszczenia się skóry – najintensywniejszego na dłoniach i stopach.

Na policzkach chorego zauważalny jest rumień, a język pokrywa się białym nalotem, który wraz z rozwojem choroby ustępuje malinowemu zabarwieniu.

Płonica może doprowadzić do poważnych zaburzeń krążenia, utraty przytomności, a nawet zapalenia mięśnia sercowego.

Naukowcy nie są jeszcze w stanie jednoznacznie stwierdzić, co odpowiada za zmianę charakteru choroby na antybiotykooporną. Podejrzewają, że może mieć to związek z czynnikami środowiskowymi, choć, jak podkreślają, nie bez znaczenia pozostaje pogorszenie wydajności pracy układu odpornościowego. Konieczne są dalsze badania.

W ubiegłym roku Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne informowały o wzroście zachorowań na płonicę w różnych regionach Polski. Niepokojące dane płyneły m.in. z Małopolski, Mazowsza i Pomorza. W samych tylko Suwałkach,  w ciągu jednego weekendu odnotowano 21 zachorowań, czyli trzykrotnie więcej niż w ciągu całego roku 2013.

Jak wynika z danych Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w 2011 roku w naszym kraju mieliśmy do czynienia z 18267 przypadkami szkarlatyny, a w 2013 było ich 25115.

 

Lekarze uspokajają, twierdząc, że choroba atakuje falowo i po widocznym wzroście zachorowalności następuje zwykle spadek liczby pacjentów. Czy tak będzie i tym razem?

 

Anna Kołodziejczyk , 10 miesięcy temu

Zdrowie przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zdrowie przedszkolaka
Zdrowie przedszkolaka

Kompleksowy mechanizm działania pelargonii afrykańskiej w infekcjach

Jesień to czas, kiedy wzrasta ryzyko przeziębienia, grypy czy infekcji dróg oddechowych. Szacuje się, że prawie 25% osób, które w tym okresie udają się do lekarza, ma problem właśnie z tymi dolegliwościami. Najczęściej infekcje mają podłoże wirusowe,...

Zdrowie przedszkolaka

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Według danych pozyskanych z programu European Surveillance of Antibiotic Consumption, rokrocznie wzrasta liczba spożywanych przez nas antybiotyków. W tym niechlubnym rankingu Polska zajmuje pierwsze miejsce spośród 10 krajów europejskich. Czy rzeczywiście...

Zdrowie przedszkolaka

Produkty łagodzące objawy ADHD u dzieci

Produkty łagodzące objawy ADHD u dzieci

, ma korzystny wpływ na zdrowie. Spożywanie produktów wysokobiałkowych pozwoli uniknąć wzrostu poziomu cukru we krwi, który zwiększa nadpobudliwość

Zdrowie przedszkolaka

Najczęstsze choroby pasożytnicze u dzieci

Najczęstsze choroby pasożytnicze u dzieci

Pasożyty u dzieci Choroby pasożytnicze nadal są często spotykane u dzieci. Zarażeniom sprzyja nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny, złe warunki sanitarne, przebywanie w dużych skupiskach ludzi. Problem, choć często uważany za krępujący, dotyka...

Zdrowie przedszkolaka

Jak czytać etykiety, aby uniknąć alergenów?

Jak czytać etykiety, aby uniknąć alergenów?

Naucz się rozpoznawać słowa oznaczające alergeny Rozszyfrowanie składu produktu wypisanego na etykiecie to nie lada wyzwanie. Jednakże dowiadywanie się, co oznaczają dane zwroty jest kluczowe w przypadku alergii pokarmowej. Składniki pozyskiwane z alergenu...

Zdrowie przedszkolaka

Kiedy leczenie domowymi sposobami jest niebezpieczne?

Kiedy leczenie domowymi sposobami jest niebezpieczne?

Tego w domu nie róbcie! Katar, kaszel i złe samopoczucie. To pierwsze objawy choroby atakującej organizm dziecka. Większość z rodziców sięga wtedy po stare, sprawdzone domowe sposoby na pokonanie wirusów. O ile dajemy dziecku do picia herbatę z lipy i...

Zdrowie przedszkolaka

Piękna sesja zdjęciowa dzieci ze stomią

Piękna sesja zdjęciowa dzieci ze stomią

Czym jest i kogo dotyczy stomia? Przetoka to chirurgicznie wytworzone połączenia pomiędzy częścią jelita, a powierzchnią ciała. W wyniku jej wyłonienia człowiek wypróżnia się właśnie przez stomię. Zazwyczaj jej utworzenie przez lekarzy jest skutkiem nowotworów...