Trwa ładowanie...

Trzymaj w sypialni. Produkuje tlen, zapobiega parowaniu szyb i pleśni

Avatar placeholder
03.12.2023 14:33
Masz w domu zaparowane szyby? Ekspert: Postaw tę roślinę
Masz w domu zaparowane szyby? Ekspert: Postaw tę roślinę (Getty Images)

Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury, w domu można zauważyć zaparowane szyby. Skraplająca się para oznacza dużą różnicę temperatur pomiędzy wnętrzem domu a dworem lub zbyt wysoki poziom wilgotności - to zaś może doprowadzić do pojawienia się pleśni. Elegancka roślina doniczkowa może rozwiązać ten problem. Wystarczy postawić ją na parapecie.

spis treści

1. Skraplanie wody na oknach

Zaparowane okna, na których następnie pojawiają się kropelki wody, to problem, który najczęściej występuje w okresie jesienno-zimowym. Takie zjawisko może sygnalizować, że poziom wilgotności w pomieszczeniu jest zbyt wysoki. W konsekwencji w domu może pojawić się pleśń, która jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. Ucierpią na tym także najmłodsi.

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się skraplania wody na oknach. Ocena działania wentylacji, zamontowanie nawiewników lub częste wietrzenie mieszkania - to tylko niektóre z nich. Eksperci ogrodnictwa podpowiadają, że warto spróbować także naturalnych sposobów. Jednych z nich jest zakup pewnej rośliny.

2. Wężownica (język teściowej)

Wężownica, nazywana także sansewierią lub językiem teściowej, to roślina doniczkowa, w którą warto się zaopatrzyć. Jest ona łatwo w utrzymaniu, nie trzeba jej regularnie podlewać, a mimo to prezentuje się pięknie. Jej wygląd pasujący nawet do eleganckich wnętrz to jednak nie wszystko.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Wężownica bywa nazywana rośliną sypialnianą, ponieważ świetnie dotlenia. Strona internetowa healthline.com informuje, że "jej wyjątkowość polega na tym, że jest jedną z niewielu roślin, które w nocy potrafią przekształcać dwutlenek węgla (CO2) w tlen. To zaś sprawia, że jest to idealna roślina do dekoracji sypialni, ponieważ może pomóc w regulacji zdrowego przepływu powietrza".

Co więcej, sztywne, przypominające miecze liście wężownicy, pomagają w walce ze zjawiskiem kondensacji, czyli skraplania.

"Wężownica zwalcza kondensację w procesie znanym jako transpiracja. W ciągu dnia pochłania nadmiar wilgoci z powietrza przez maleńkie pory w liściach, zwane aparatami szparkowymi. Działają one także wtedy, gdy na zewnątrz jest ciemno, zapewniając całodobową opiekę" - tłumaczy Sheila Crean z Atkins Garden Shop, która jest specjalistką od ogrodnictwa.

"Następnie w nocy uwalnia wchłoniętą wilgoć z powrotem do powietrza w postaci pary wodnej. Ten ciągły cykl wchłaniania i uwalniania wilgoci pomaga zrównoważyć poziom wilgotności, zmniejszając prawdopodobieństwo kondensacji na powierzchniach" - dodaje ekspertka.

Swoimi przemyśleniami na ten temat podzielił się także inny specjalista, Chris Bonnett z Gardening Express.co.uk.

"Kondensacja jest częstym problemem w miesiącach zimowych, ale jej nadmiar może stanowić poważny problem i prowadzić do rozwoju pleśni. Aby zapobiec kondensacji, należy obniżyć poziom wilgoci w domu, a rośliny doniczkowe są doskonałym naturalnym rozwiązaniem równoważącym wilgotność" - wyjaśnia ekspert.

Dodaje, że wężownica lubi światło, ale równie dobrze będzie rosła także w słabszym oświetleniu. Preferuje ciepłe temperatury i co ciekawe, wymaga okazjonalnego podlewania. Warto więc postawić ją zarówno w sypialni rodziców, jak i dzieci, uważając przy tym, by znajdowała się w miejscu niedostępnym dla maluchów oraz zwierząt, ponieważ może wytwarzać trujący sok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze