Trwa ładowanie...

Porwali noworodka ze szpitala. Na czym polegają zabiegi, na które nie wyrazili zgody?

Rodzice z Białogardu nie zgodzili sie na podanie dziecku witaminy K
Rodzice z Białogardu nie zgodzili sie na podanie dziecku witaminy K (123rf)

W piątek, 15 września 2017 r., rodzice zabrali nowo narodzone dziecko ze szpitala w Białogardzie. Zgodnie z tym, co przekazali mediom lekarze, matka nie zgodziła się na przeprowadzenie podstawowych procedur medycznych i czynności pielęgnacyjnych. Pracownicy placówki poinformowali o tym fakcie sąd rodzinny. W odpowiedzi para porwała niemowlę. Na jakie zabiegi nie wyraziła zgody?

Rodzice odmówili m.in. zaszczepienia córki i podania jej zastrzyku z witaminą K. Nie zgodzili się też na obmycie z mazi płodowej, która chroni skórę dziecka w życiu płodowym. Niektórzy lekarze odradzają ten krok, ponieważ ma ona wiele pozytywnych cech. Przede wszystkim wykazuje właściwości antybakteryjne i nawilżające. Jeśli pozostawi się ją na skórze dziecka, ma ona być mniej narażona na wypryski i zaczerwienienie. Ponadto rodzice z Białogardu wyrazili sprzeciw wobec zastosowania zabiegu Credego.

1. Witamina K

Jak przekonuje ojciec dziewczynki, nie zgodził się na podanie dziecku witaminy K, ponieważ lekarze nie udostępnili mu ulotki informacyjnej dotyczącej tego preparatu. Podaje się ją (1 mg) noworodkom profilaktycznie w trakcie pierwszych 5 godzin po przyjściu na świat. Witamina K chroni dziecko przed chorobą krwotoczną, ma też działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne.

Zobacz film: "Coraz więcej rodziców rezygnuje ze szczepień skojarzonych"
Badanie noworodka po porodzie
Badanie noworodka po porodzie [4 zdjęcia]

Po porodzie coraz częściej masuje się pępowinę, a dopiero później ją odcina. Pępowina ma około 60 cm

zobacz galerię

Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii Dziecięcej i Żywienia należy to zrobić w formie domięśniowego zastrzyku. To najbardziej skuteczna forma, która zapewnia dziecku optymalną dawkę. Jeśli jednak rodzice nie zgodzą się na podanie witaminy K w ten sposób, dziecko powinno ją otrzymać doustnie (2 mg), co jednak nie gwarantuje, że noworodek przyjmie odpowiednią jej porcję (może zwymiotować).

2. Zabieg Credego

Zabieg ten wykonuje się bezpośrednio po porodzie, aby uniknąć rzeżączkowego zapalenia spojówek (ostrego, ropnego stanu zapalnego), które może powodować ślepotę. Do zakażenia bakteryjnego, które stanowi najczęstszą jego przyczynę, dochodzi w trakcie porodu. Na czym polega zabieg Credego?

Profilaktycznie zakrapia się oczy noworodka jednoprocentowym roztworem azotanu srebra, który działa na te drobnoustroje (aplikuje się jedną kroplę do każdego worka spojówkowego). Może on wywołać chemiczne podrażnienie oka. Wcześniej stosowano antybiotyki, ale lekarze zauważyli, że szczepy dwoinki rzeżączki się na nie uodparniają. W Polsce poddanie dziecka zabiegowi Credego jest obowiązkowe od 1933 r.

Zamiast zakropienia oczu rodzice dziewczynki, która przyszła na świat w 36. tygodniu ciąży, chcieli je przemyć mlekiem matki. Jako wcześniakowi poza szpitalem grozi jej niebezpieczeństwo. Powinna wrócić na oddział jak najszybciej. Katarzyna i Michał S. mają częściowo ograniczone prawa rodzicielskie w zakresie udzielanych świadczeń medycznych. Trzyosobowa rodzina z Białogardu jest poszukiwana przez policję.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze