Jak prawidłowo jeździć autostradą?

Wieści na temat oddania do użytku kolejnych odcinków autostrad są zwykle witane entuzjastycznie przez kierowców, którzy cenią sobie wysoki komfort jazdy i możliwość pokonywania dużych odległości w krótkim czasie. Brak doświadczenia w korzystaniu z autostrad sprawia jednak, że nawet kierowcy z wieloletnim stażem napotykają na trudności na drogach szybkiego ruchu. Zwykle wynikają one z nieznajomości podstawowych zasad podróżowania autostradą.

Polecane wideo:

1. Bezpieczna jazda autostradą

Wypadki na autostradzie to rzadkość, ale nie zwalnia to kierowców z konieczności zachowania ostrożności na drodze. Niezwykle ważne jest stosowanie się do zasad ruchu drogowego, czyli przestrzeganie zakazu postoju, zakazu holowania pojazdów, limitu prędkości do 140 km/h oraz zakazu zawracania. Niestosowanie się do znaków nie tylko zwiększa ryzyko wypadku, lecz także podlega karom pieniężnym. Jak karane są wykroczenia drogowe w Polsce?

  • Cofanie się na autostradzie to 300 PLN mandatu i 5 punktów karnych.
  • Zawracanie na autostradzie to 300 PLN mandatu.
  • Holowanie pojazdu samochodem nieprzystosowanym do tego celu to 200 PLN mandatu (nawet gdy w użyciu jest specjalny holownik, może poruszać się po autostradzie tylko do najbliższego zjazdu).
  • Zatrzymywanie się na autostradzie to 300 PLN mandatu – postój jest dozwolony tylko w wyznaczonych do tego celu miejscach.

2. O czym pamiętać, korzystając z autostrad?

Jeśli jeździsz autostradą i chcesz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, stosuj się do następujących wskazówek:

  • Nie blokuj lewego pasa jezdni i zachowuj odstęp między innymi pojazdami.
  • W razie awarii usuń samochód z jezdni lub przynajmniej skieruj go możliwie blisko prawej strony, następnie ustaw trójkąt ostrzegawczy (około 100 m za samochodem).
  • Nie zapominaj, że korzystanie z autostrad wiąże się z koniecznością uiszczania opłat – obecnie przejazd 1 km autostrad należących do GDDKiA kosztuje 10 gr.
  • W punkcie poboru opłat zajmij pas przeznaczony dla samochodów osobowych.

Odpowiedzialne korzystanie z autostrad to najlepszy sposób na bezpieczne dotarcie do celu. Pamiętaj, że stosując się do zasad ruchu drogowego, chronisz siebie i swoją rodzinę przed groźnymi sytuacjami na drodze.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Zabawki

AlaGrunwald • ostatni post 10 miesięcy temu

8
Artykuły Moto Parenting
Moto Parenting

Bagażnik nowego Citroëna C4 Picasso

Bagażnik nowego Citroëna C4 Picasso

Ogromny bagażnik samochodowy W tym bagażniku spokojnie zmieszczą się wszystkie niezbędne torby, które chcecie zabrać ze sobą w podróż.

Moto Parenting

Wymiana opon

Wymiana opon

Zmiana opon na letnie Należy pamiętać o zmianie opon. Zimowe opony nagrzewają się szybciej niż letnie, tracąc przez to przyczepność czy wydłużając drogę hamowania.

Moto Parenting

Komfortowa podróż

Komfortowa podróż

Przestronne wnętrze nowego Citroëna C4 Picasso Dzięki zastosowaniu platformy modułowej wnętrze samochodu jest przestronne, co zapewnia komfortową jazdę.

Moto Parenting

Tablet w nowym Citroënie C4 Picasso

Tablet w nowym Citroënie C4 Picasso

Sterowaniem za pomocą dotykowego tabletu Sterowanie zestawem głośnomówiącym w nowej wersji Citroëna C4 Picasso jest szybkie i bardzo wygodne.Obsługa klimatyzacji w nowym Citroënie C4 Picasso Dwustrefowa klimatyzacja również jest obsługiwana za pomocą...

Moto Parenting

Auto bezpieczne dla dziecka

Auto bezpieczne dla dziecka

Samochód rodzinny Samochód bezpieczny dla dziecka musi spełniać szereg warunków. Jednym z kluczowych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest stan techniczny auta.

Moto Parenting

Tapicerka - ważna sprawa

- Kupujemy nowy samochód - zadecydowała żona. Rzeczywiście nasze BMW serii 3 ma już kilka lat - był to ukochany samochód, kiedy zaczynaliśmy życie małżeńskie. Teraz jesteśmy rodzicami Jasia (7 lat) i Małgosi (4 lata). Wszyscy uwielbiamy aktywnie spędzać...

Moto Parenting

Wybór używanego kombi dla rodziny

przypadku zapewniają znaczną ilość miejsca – zarówno dla pasażerów, jak i na bagaż. Następnym atutem opisywanych przez nas aut są koszty. Kompaktowe

Moto Parenting

Bezpieczna jazda jesienią

Pogoda nie daje się nam jeszcze we znaki, ale nie sposób nie zauważyć, że jesień zadomowiła się na dobre. Już wkrótce temperatura powietrza zacznie stopniowo spadać, a ciepłe kurtki staną się nieodzowne w chłodne, deszczowe dni. Zmiana aury ma wpływ nie...

Moto Parenting

Jak usunąć brzydkie zapachy z auta?

W samochodzie spędzamy coraz więcej czasu, dlatego warto zadbać o przyjemne warunki do jazdy. Świeży zapach w aucie to podstawa - niestety, nie w każdym samochodzie unosi się woń kwiatów. Jeśli w twoim aucie czuć dym papierosowy, stęchliznę, pleśń lub...