Bezpieczna jazda jesienią
Pogoda nie daje się nam jeszcze we znaki, ale nie sposób nie zauważyć, że jesień zadomowiła się na dobre. Już wkrótce temperatura powietrza zacznie stopniowo spadać, a ciepłe kurtki staną się nieodzowne w chłodne, deszczowe dni. Zmiana aury ma wpływ nie tylko na nasz ubiór, lecz także na jazdę samochodem. Pogarszające się warunki atmosferyczne wymagają bowiem pewnych modyfikacji w poruszaniu się autem.
1. Jak przygotować się do jesiennej jazdy samochodem?
Jeśli chcesz bezpiecznie przemieszczać się autem w każdych warunkach pogodowych, pamiętaj o następujących wskazówkach:
- Wymień opony, jeżeli głębokość bieżnika jest mniejsza niż 3 mm. Nowe opony efektywniej odprowadzają wodę, dzięki czemu ryzyko wpadnięcia w poślizg jest mniejsze. Wymiana opon jest wskazana również wtedy, gdy guma jest wyraźnie sparciała lub gdy opony mają więcej niż 5-6 lat.
- Nie czekaj ze zmianą opon na zimowe – najlepszym momentem na wymianę ogumienia są dni z temperaturą powietrza na poziomie 7 stopni Celsjusza w ciągu dnia.
- Na bieżąco wymieniaj zużyte żarówki i napełniaj zbiornik z płynem do spryskiwaczy.
- Nie odwlekaj naprawy drobnych usterek – prawidłowe funkcjonowanie systemu ABS, wycieraczek, układu hamulcowego i innych elementów wyposażenia ma kolosalne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy.
- Dbaj o drożność kanałów wentylacyjnych i filtru kabinowego.
- W bagażniku miej zawsze płyn do odmrażania szyb i zamków, skrobaczkę oraz zmiotkę – śnieg może spaść w każdej chwili.
- Zwolnij tempo jazdy – śliska nawierzchnia to częsty problem w jesienne dni. Uważaj też na liście leżące na drodze, w szczególności te mokre, które powodują wydłużenie drogi hamowania.
- Pamiętaj, że w pobliżu zbiorników wodnych powietrze jest bardziej wilgotne, a ryzyko utraty kontroli nad pojazdem wyraźnie większe. Ostrożnie operuj pedałem gazu i hamulca – gwałtowne ruchy mogą mieć tragiczne konsekwencje.
- Przy widoczności poniżej 50 metrów włączaj światła przeciwmgielne.
Prowadzenie auta w jesienne dni wymaga od kierowcy szczególnej uwagi. Konieczne jest dostosowanie prędkości samochodu do warunków atmosferycznych, ostrożne wymijanie pieszych idących poboczem drogi i przygotowanie się na każdą ewentualność (np. gałąź spadającą z drzewa, zwierzę wbiegające na jezdnię).