Ginekolodzy nie badają piersi na wizytach

Ginekolodzy nie badają piersi w trakcie wizyt – kobiety skarżą się położnym i na forach internetowych. Lekarze przyznają, że to powinna być rutynowa czynność, ale nie zawsze ma sens.

Trend powszechny od lat

  • Moje pacjentki zgłaszają mi w czasie wizyt w szpitalu i w trakcie akcji profilaktycznych i edukacyjnych, że ginekolodzy nie badają im palpacyjnie piersi ani ich nie oglądają pod kątem zmian - wyjaśnia Agnieszka Kobiołka, położna ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Polecane wideo:

Ten trend potwierdzają także badania statystyczne przeprowadzone w województwie lubelskim i podkarpackim.

  • Wynika z nich, że 60 proc. pań nigdy nie miało badanych u ginekologa piersi, a tylko od 3,5 proc. do 7 proc. respondentek miało sprawdzone palpacyjnie biust przez specjalistę na każdej wizycie. Ale problem dotyczy całego kraju i jest powszechny– tłumaczy Kobiołka.

CBOS przeprowadzał ogólnopolskie badanie na temat profilaktyki zdrowotnej. Okazało, się, że 30 proc. kobiet w ogóle nie miało badanych piersi u lekarza, 33 proc. czasami, tylko u 14 proc. ginekolog sprawdził biust.

Nikt nigdy mnie nie zbadał, czy to normalne?

Najczęściej ignorowane przez kobiety symptomy raka piersi

Rak piersi jest chorobą, która przychodzi niespodziewanie. U większości kobiet walka o życie zaczyna się wraz z wyczuciem guzka w piersi – jest to najbardziej...

Panie skarżą się na swoich ginekologów na licznych forach dotyczących zdrowia i profilaktyki raka piersi, ale i wzajemnie się radzą.

"Agnieszka" pyta forumowiczek: Jak to jest z badaniem piersi? Czy każdy ginekolog je wykonuje? Czy to standard? Bo moja lekarka nie bada mnie.

"Anka" pisze: Żaden lekarz nigdy nie obejrzał mojego biustu. Wtóruje jej inna forumowicza : Chodzę do ginekologa 15 lat i nie tylko nie zbadał ani nawet nie sprawdził czy nie ma nic niepokojącego w ich wyglądzie.

Na brak badań skarżą się także te panie, które chodzą prywatnie do specjalisty.

Kiedy wykonuje się badanie?

Zgodnie z rekomendacjami Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz wytycznymi Polskiego Komitetu Zwalczania Raka palpacyjne sprawdzenie piersi należy do standardu badania klinicznego, które przeprowadza ginekolog.

American College of Obstetricians and Gynecologists wskazuje, że badanie sutków, zarówno profilaktyczne, jak i diagnostyczne jest integralną część kompletnego badania położniczego i ginekologicznego.

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2012 roku jest zapis, że kobietom do dziesiątego tygodnia ciąży ginekolog powinien zbadać gruczoły sutkowe.

Badanie nie zawsze ma sens

-Badanie piersi przez ginekologa w trakcie wizyty jest integralną częścią badania ginekologicznego - potwierdza dr hab. n. med. Marek Gogacz, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa z Lublina.

Niemniej jednak nie zawsze ma ono sens. Jeżeli badanie palpacyjne wykonane jest w niekorzystnym czasie, wynik nie będzie miarodajny - tłumaczy lekarz.

Piersi najlepiej badać w ostatnich dniach miesiączki albo tuż po niej. W drugie fazie cyklu wewnątrz nich pojawiają się liczne zgrubienia. To skutek  działania hormonów produkowanych przez jajnik.

  • Wtedy badanie może niepotrzebnie wzbudzić niepokój kobiet - wyjaśnia lekarz.

Przyjrzeć się piersiom

  • Ale lekarz zawsze powinien przynajmniej obejrzeć piersi, sprawdzić czy wizualnie nie ma nic niepokojącego - przyznaje dr Gogacz.

Dodatkowo powinien ocenić ich wielkość, kształt, symetrię a także zabarwienie skóry. Zwrócić uwagę na kształt brodawek, uszkodzenia, nierówności. Sprawdzić, czy skóra nie jest w jakimś miejscu wciągnięta, czy piersi nie są obrzęknięte.

Dr Gogacz z kolei przypomina, że panie powinny poprosić o badanie swojego ginekologa, a przede wszystkim sprawdzać piersi samemu.

  • Kobiety zarówno te, które miesiączkują, jak i te po menopauzie muszą pamiętać o profilaktyce i badać się raz w miesiącu. W ten sposób wykrywa się większość nowotworów – tłumaczy lekarz.  Samobadanie pozwala na wykrycie około 37 proc. guzów złośliwych.
Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Absolwentka filologii polskiej i słowiańskiej. Od wielu lat związana z mediami, specjalizuje się w pisaniu reportaży. Pracę dziennikarską zaczęła w Tygodniku Lubelskim. Od 2008 pracowała w gazecie Moje Miasto Lublin, gdzie zajmowała się m.in. tematyką zdrowotną i społeczną, następnie z Polska Press, gdzie pisała teksty do wydania magazynowego. W abcZdrowie.pl od 2016 roku.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 3 miesiące temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jedzenie

aga2410 • ostatni post 12 godzin temu

3
Artykuły Maluch
Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne z różnych stron świata

Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne z różnych stron świata

Polskie tradycje W Polsce według tradycji Wigilia rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Zgromadzona rodzina rozpoczyna kolację składająca się z tradycyjnych 12 dań. Pod obrusem rozłożone jest sianko, a najstarsza...

Maluch

8 najgorszych prezentów dla dzieci

8 najgorszych prezentów dla dzieci

przy jednym stole z rodziną, którą nie widzieli przez długi czas. Maluchy jednak czekają nie tylko na babcie, dziadków, ciocie, wujków. Tu chodzi (...) mogą jedynie służyć celom edukacyjnym, aby maluch poznał świat...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. ****Są pyszne, nawadniają,...

Maluch

Co może sygnalizować ból gardła?

Co może sygnalizować ból gardła?

Przyczyny bólu gardła Ból gardła jest częstym objawem wielu chorób, infekcji wirusowych czy bakteryjnych. Jego leczenie bywa bolesne i może trwać nawet przez kilka tygodni. Jednak, by wdrożone leki naprawdę były skuteczne, należy określić przyczynę bólu....

Maluch

Zapomniane ozdoby świąteczne. Prawdziwy PRL

Zapomniane ozdoby świąteczne. Prawdziwy PRL

Święta, których już nie ma Gdy wspominasz swoje święta, co pamiętasz? Choinkowe lampki z klipsem, mocowane do gałązek drzewka? A może bombki w kształcie grzybków lub kolorowe sopelki i - przede wszystkim - pajacyki z ozdobnych drucików? Choć z dzisiejszego...

Maluch

Przyczyny utraty wagi

Przyczyny utraty wagi

Utrata masy ciała Utrata kilku zbędnych kilogramów bez forsownych treningów i głodzenia się jest dla większości z nas marzeniem. Szczególnie teraz - po świątecznym przejedzeniu. Okazuje się jednak, że szybkie chudnięcie bez wdrożenia diety pojawia się...