Trwa ładowanie...

Dzieci otyłych matek dwukrotnie bardziej narażone na autyzm

Avatar placeholder
23.08.2016 10:03
Dzieci otyłych matek dwukrotnie bardziej narażone na autyzm
Dzieci otyłych matek dwukrotnie bardziej narażone na autyzm (Zdjęcie chłopca / Shutterstock )

Trudno wyliczyć wszystkie zgubne skutki otyłości. Zwiększone ryzyko chorób serca, wystąpienia nowotworów czy problemów z układem ruchu to jedynie niektóre z nich. Ostatnie badanie dowiodło, że znaczna nadwaga matki może negatywnie wpływać także na centralny układ ośrodkowy dziecka.

Okazuje się, że otyłość ciężarnej niemal dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia u nowo narodzonego dziecka autyzmu. Kiedy kobieta cierpi jednocześnie na cukrzycę ciążową, ryzyko wzrasta aż czterokrotnie. Pięciokrotnie, gdy cukrzyca diagnozowana jest przed ciążą. Badania przeprowadzono na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Ich wyniki opublikowano 29 stycznia w prestiżowym czasopiśmie „Pediatrics”.

– Nie od dziś wiadomo, że otyłość i cukrzyca negatywnie wpływają na stan zdrowia matki. Teraz wiemy, że ma to wpływ na długoterminowy rozwój komórek nerwowych u dzieci – mówi kierownik ekipy badawczej Xiaobin Wang.

 5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka
5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka [6 zdjęć]

Autyzm dotyka około 1 proc. ludzi na świecie, według danych Centers for Disease Control and Prevention.

zobacz galerię
Zobacz film: "Możliwości leczenia dzieci autystycznych"

Na potrzeby badań przeanalizowano wyniki 2 734 matek z dziećmi. Pary zostały przebadane w roku 1998, a następnie w 2014. Zebrano dane na temat stanu zdrowia kobiet sprzed okresu ciąży i w czasie jej trwania, pod lupę wzięto także dokumentację medyczną dzieci oraz wyniki wywiadów środowiskowych. Zaburzenia ze spektrum autyzmu zaobserwowano u 102 noworodków, głównie u chłopców z niską masą urodzeniową. Wiek ich matek był stosunkowo wyższy niż pozostałych, większość zmagała się z otyłością i cukrzycą, także tą ciążową.

Jak podaje Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, na przestrzeni ostatnich 50 lat znacznie wzrosła liczba dzieci, u których rozpoznaje się autyzm. W tym samym czasie otyłość i cukrzyca u kobiet w wieku rozrodczym osiągnęła rozmiary epidemii. W Polsce z problemem otyłości zmaga się już co trzecia kobieta.

Naukowcy w dalszym ciągu nie są w stanie dokładnie określić, na czym polega mechanizm tej zależności, jednak przypuszczają, że nie bez znaczenia jest rozwijający się w organizmie chorej kobiety stan zapalny, a także zaburzona gospodarka hormonalna.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze