Poród w kosmosie? Pierwsze pozaziemskie dziecko może urodzić się w 2031 roku
Frima SpaceBorn United planuje wysłać ciężarne kobiety w kosmos, żeby tam doczekały rozwiązania. Pierwsze dziecko może się urodzić w kosmosie w ciągu najbliższych 12 lat.
1. Kobiety będą rodzić w kosmosie?
SpaceBorn United to startup, który bada warunki reprodukcji człowieka w kosmosie i koncentruje się na technologii wspomaganego rozrodu.
Dr Egbert Edelbroek, założyciel i dyrektor generalny SpaceBorn United, powiedział, że jego firma planuje wysłać ciężarne kobiety na orbitę, by tam mogły urodzić dziecko. Byłaby to 24–36 godzinna misja porodowa. Jego zdaniem pierwsza taka podróż mogłaby się odbyć w 2031 roku.
Jak tłumaczy Edelbroek, cel misji ma być ściśle naukowy. Chodzi o zbadanie reprodukcji w przestrzeni kosmicznej, stąd poród w warunkach mikrograwitacji.
Z medycznego punktu widzenia poród w kosmosie napotyka wiele przeszkód. Brak grawitacji może stwarzać problemy np. podczas parcia. Nie wiadomo też, jak miałoby przebiegać podanie znieczulenia zewnątrzoponowego. Nie ma też odpowiedzi na pytanie, co się stanie podczas porodu z lewitującymi płynami ustrojowymi.
Jak może wyglądać poród w kosmosie? NASA próbowała odpowiedzieć na to pytanie już w 1997 roku, kiedy wysłała w kosmos ciężarne szczury. Zwierzęta urodziły się zdrowe, ale samice miały dwa razy więcej skurczów w trakcie porodu niż gryzonie rodzące na ziemi.
2. Pierwsze dziecko w kosmosie będzie Rosjanką lub Rosjaninem?
Rosjanie mają podobne ambicje co dr Egbert Edelbroek. Dr Irina Ogneva, szefowa laboratorium biofizyki komórek Instytutu Problemów Medycznych i Biologicznych Rosyjskiej Akademii Nauk, wyznała, że chciałaby, by pierwsze dziecko urodzone w kosmosie było Rosjaninem lub Rosjanką.
"Zawsze byliśmy pierwsi w kosmosie i chcielibyśmy, aby pierwszy człowiek urodzony w kosmosie był obywatelem Rosji" - powiedziała.
Jednak w tym obszarze rosyjska nauka napotyka "przeszkody natury etycznej, moralnej i psychologicznej". Jak dotąd rosyjscy kosmonauci odmówili oddania plemników, które byłyby pozyskane poza Ziemią do badań naukowych. Rosja wciąż walczy o znalezienie dawców nasienia wśród astronautów.