Trwa ładowanie...

Mały superman. Niesamowite zdjęcie z porodówki (WIDEO)

Zabieg cesarskiego cięcia polega na rozcięciu powłok brzusznych i macicy. Dawniej cięcia wykonywano pionowo, co powodowało pozostawanie na brzuchu matek wyraźnych blizn.

Dziś wykonywane poziomo cięcie zostawia mniej widoczne ślady. Dobrze dobrana bielizna może całkowicie zakryć bliznę. Przy planowanych cesarskich cięciach zwykle stosowane jest znieczulenie miejscowe, przy tych wykonywanych w trybie nagłym – narkoza.

W Polsce już prawie co drugie dziecko przychodzi na świat dzięki "cesarkom".

Zabieg i jego zasadność budzą kontrowersje. Chociaż do wykonania wymagane są medyczne wskazania, niekiedy cięcia dokonuje się również na życzenie kobiety.

Wśród wskazań do wykonania cięcia wymienia się: nieprawidłowe ułożenie płodu, problemy zdrowotne matki uniemożliwiające poród naturalny, zaburzenia akcji serca płodu, wypadnięcie pępowiny, odklejanie łożyska. W ten sposób rozwiązuje się również większość ciąż mnogich.

Chociaż niektórzy utrzymują, że brak przejścia dziecka przez kanał rodny może mieć negatywny wpływ na jego zdrowie i rozwój, zdaniem większości cięcie cesarskie niesie zdecydowanie mniejsze ryzyko powikłań okołoporodowych dla dziecka.

Bree Jessica i Anthony, rodzice Harry'ego, który przyszedł na świat przez cesarskie cięcie, opublikowali w sieci niesamowite zdjęcie. Chcą w ten sposób celebrować Miesiąc Świadomości i Wiedzy na Temat Cięcia Cesarskiego, który przypada na kwiecień.

Jak wyglądał ich syn tuż po wyjęciu z łona matki?

Koniecznie zobacz WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.