Polacy powinni się od nich uczyć. W tym kraju żyją najszczęśliwsze dzieci
Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) przeprowadził badania, z których wynika, że najszczęśliwsze dzieci mieszkają w Holandii. Czym wyróżnia się ten kraj na tle innych oraz czego możemy się nauczyć od Holendrów, by polskie dzieci były równie szczęśliwe?
1. Raport UNICEF-u
Raport UNICEF, o którym mowa, został opublikowany w roku 2020. Jego autorzy wzięli pod lupę kondycję maluchów mieszkających w różnych zakątkach świata. W badaniu uczestniczyło 41 krajów wyróżniających się wysokimi dochodami.
"Ważne jest zrozumienie roli czynników społeczno-ekonomicznych wpływających na szczęście dzieci. Jeśli dziecko ma zaspokojone określone potrzeby, co w zamożnym kraju jest bardziej prawdopodobne, jest większa szansa na osiągnięcie szczęścia - mówiła Anita Cleare, gdy udzielała wywiadu dla CNBC. Kobieta jest ekspertką świadomego rodzicielstwa oraz autorką „The Working Parent’s Survival Guide".
Znaczenie miało nie tylko zdrowie fizyczne, ale również stan psychiczny oraz rozwój umiejętności społecznych i akademickich. Na podium stanęła Holandia, a kolejne miejsca zajęła Dania oraz Norwegia. Nasz kraj uplasował się natomiast na 31 miejscu. Które kraje wypadły najgorzej? Bułgaria, Chile oraz USA.
2. Holenderskie dzieci
Czym wyróżniają się holenderscy rodzice? Zdaniem specjalistki są asertywni i potrafią wyznaczać jasne granice, ale otaczają przy tym dziecko ciepłem i miłością. Maluchy przestrzegają ustalonych zasad i nie czują się przy tym pokrzywdzone, a wręcz przeciwnie - szanowane i kochane.
Zapewne dużo daje wolność słowa oraz możliwość swobodnego wyrażania swoich poglądów. W holenderskich domach nie ma czegoś takiego, jak tematy tabu. Rodzice starają się rozmawiać z dziećmi i nastolatkami dosłownie o wszystkim. Ponadto wychowaniem dzieci zajmuje się zarówno mama, jak i tata.
Co jeszcze wyróżnia ten kraj? W Holandii stawia się na indywidualność oraz różnorodność. Dzieje się tak zarówno w domu, jak i w placówkach szkolnych. Nauczyciele starają się rozwijać indywidualne talenty maluchów, a rodzice obdarzają dziecko wsparciem, co dodaje im pewności siebie.
"Dorastanie w kulturze, w której celebruje się wyjątkowe talenty każdego człowieka, a dzieci czują, że mogą być, kim chcą, i nie są oceniane, prawdopodobnie pomaga zwiększyć poziom szczęścia dzieci" - tłumaczy Anita Cleare.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl