Polacy nie lubią tych imion. Tylko dwa razy były nadane w 2022 roku
Wybór imienia dla dziecka to jedna z najważniejszych decyzji w życiu świeżo upieczonych rodziców. Jest ona bardzo trudna, bo pięknych i oryginalnych imion jest dużo, a każdy rodzic chce, by jego dziecko było wyjątkowe. Które imiona są teraz popularne, a za jakimi Polacy już nie przepadają?
1. Jakie imię nadać dziecku?
Przy wyborze imienia rodzice kierują się różnymi czynnikami. Jedni wybierają imiona związane z rodziną – może to być imię ukochanej babci, dziadka czy imię jednego z rodziców. Inni stawiają na klasykę i wybierają polskie, tradycyjne imiona.
Są też tacy, którzy wybierają imiona brzmiące egzotycznie, inspirują się ulubionymi filmami, gwiazdami czy znanymi piosenkami. A czym przy wyborze imienia kierowali się w ubiegłym roku polscy rodzice?
2. Imiona nadawane w 2022 roku
Według oficjalnych statystyk to Zofia, Zuzanna i Hanna były najczęściej nadawanymi imionami dziewczynkom w ubiegłym roku. Wśród chłopców największą popularnością cieszyły się takie imiona jak Antoni, Jan i Aleksander.
A które imiona polscy rodzice nadawali najrzadziej?
Wśród najrzadziej nadawanych imion żeńskich w 2022 roku (według danych GUS zostały nadane zaledwie dwa razy) znalazło się sporo tradycyjnych i staropolskich imion:
- Bogusława: żeńska forma imienia Bogusław, oznaczająca osobę "chwalącą Boga",
- Celestyna: imię pochodzące z łacińskiego "caelum" oznaczającego "niebiosa",
- Dąbrówka: pochodzi od dąbrowy, lasu dębowego, w Polsce występuje od XII wieku,
- Jaga: zdrobnienie imienia Jadwiga,
- Radochna: zdrobnienie imienia Radosława,
- Sława: skrócona forma słowiańskich imion, występująca jako samodzielne imię,
- Tekla: pochodzi z języka greckiego i oznacza osobę, która "sławi Boga",
- Zyta: pochodzi z włoskiego "zitta", oznacza "dziewczynę".
Natomiast wśród chłopców najrzadziej wybierane imiona to: Jamie, Ari, Ambroży, Borzysław, Telesław, Zofian, Dionisios, Domosław.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl