Pokarm z przeciwciałami. Młodzi rodzice szukają sposobów, by chronić noworodki. Eksperci ostrzegają
Chcąc chronić swoje noworodki przed COVID-19, młodzi rodzice szukają naturalnego pokarmu z przeciwciałami od matek, które przeszły już zakażenie koronawirusem. Eksperci jednak ostrzegają przed taką praktyką. "Ryzyko przewyższa potencjalne korzyści".
1. Mleko matki z przeciwciałami
Ze względu na niedojrzały układ immunologiczny noworodki są bardziej narażone na bakterie i wirusy niż większość populacji. Podczas pandemii wiele matek z przerażeniem patrzy w przyszłość, ponieważ nie istnieje jeszcze szczepionka dla niemowląt. W związku z tym niektóre z młodych mam biorą sprawy w swoje ręce, aby chronić swoje dzieci.
Without a COVID vaccine for children, some parents are scrambling to get their hands on what they think is the next best thing: breast milk from vaccinated women. @KevinTDugan reports https://t.co/E8FzDV0a0l
— Intelligencer (@intelligencer) April 1, 2021
Niedawne badania wykazały, że przeciwciała COVID-19 mogą być przenoszone przez mleko matki, która miała wirusa lub została zaszczepiona. Może to dać dzieciom karmionym piersią lepszą ochronę przed koronawirusem.
Mimo że nie przeprowadzono badań w celu sprawdzenia, jak długo dziecko jest chronione przed koronawirusem podczas karmienia piersią, niektóre kobiety uważają, że jakakolwiek ochrona jest lepsza niż jej brak. W związku z tym wiele matek szuka dawczyń pokarmu, które mają przeciwciała w swoim mleku.
2. Niebezpieczna praktyka
W Stanach Zjednoczonych sprzedaż i darowizny pokarmu są legalne, ale mleko nie jest poddawane żadnej kontroli. Dlatego desperacko poszukiwany pokarm z przeciwciałami na koronawirusa, może również zawierać choroby zakaźne lub być niewłaściwie przechowywany, co z kolei może prowadzić do rozwoju bakterii. Mimo to kobiety są skłonne zaryzykować, jeśli istnieje szansa, że ich dzieci będą miały ochronę.
Według Agencji Żywności i Leków (FDA) udanie się do banku mleka jest bezpieczniejszą opcją. Pokarm jest sprawdzany pod kątem "chorób zakaźnych i innych leków" i pasteryzowany w celu zatrzymania rozwoju bakterii, dzięki czemu można je bezpiecznie karmić.
Dr Anthony Fauci zaznacza, że dane z ośrodków kontroli chorób wykazały, że noworodki nie są w grupie wysokiego ryzyka, jeśli chodzi o zakażenie koronawirusem. Dlatego eksperci apelują do rodziców o powstrzymanie się od podawania dzieciom mleka z nieznanych źródeł, ponieważ ryzyko przewyższa potencjalne korzyści płynące z pokarmu zawierającego przeciwciała.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl