Trwa ładowanie...

Podwyżki dla nauczycieli. Czarnek: "W KUL otrzymaliśmy podwyżki z wyrównaniem od pierwszego stycznia"

 Maria Krasicka
21.04.2022 15:58
Podwyżki będą obejmowały także nauczycieli akademickich. Nie wiadomo jednak w jakiej wysokości
Podwyżki będą obejmowały także nauczycieli akademickich. Nie wiadomo jednak w jakiej wysokości (GettyImages)

Nowy projekt rządu zakłada podwyżki dla nauczycieli. Według wnioskodawców średnie wynagrodzenie zwiększy się o 4,4 proc., co w najlepszym wypadku wyniesie 200 złotych. A co z nauczycielami akademickimi? Jak zapewnia szef MEiN Przemysław Czarnek, podwyżki dla tej grupy również są planowane. "To kolejne kilkadziesiąt milionów złotych" – powiedział.

1. Podwyżki dla nauczycieli

Do tej pory jedyne informacje o podwyżkach nauczycieli dotyczyły jedynie przedstawicieli edukacji podstawowej i średniej. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przyznał jednak, że podwyżki dla nauczycieli akademickich również są planowane i będą przysługiwały od 1 października.

- To kolejne kilkadziesiąt milionów złotych z przeznaczaniem na podwyżki wynagrodzeń nauczycieli akademickich – wyjaśnił na antenie RMF FM.

Dopytywany o konkretne liczby, odpowiedział, że resort pracuje nad uzgodnieniem ich ostatecznego kształtu. W przypadku nauczycieli edukacji niższych szczebli jest to zaledwie 4,4 proc., co przy inflacji wynoszącej 11 proc. jest niezauważalnym dodatkiem.

Ponadto Przemysław Czarnek przyznał, że już teraz nauczyciele akademiccy dostali podwyżki.

- W KUL (Katolicki Uniwersytet Lubelski – przyp. red.) otrzymaliśmy podwyżki z wyrównaniem od pierwszego stycznia – poinformował. - To nie jest tak, że nie ma podwyżek na uczelniach wyższych. Są środki finansowe, które były przeznaczone na zwiększenie również dochodów i przychodów uczelni publicznych i one są wygospodarowane – dodał.

2. Dofinansowanie szkół wyższych

Przemysław Czarnek dodał także, że w ubiegłym roku Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało uczelniom dodatkowy miliard złotych na inwestycje w infrastrukturę badawczą i dydaktyczną.

Z noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wynika, że w roku 2021:

  • uczelnie publiczne,

  • uczelnie uprawnione do dofinansowania na zasadach określonych dla uczelni publicznych

  • oraz instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz,

oprócz środków, o których mowa w ustawie o szkolnictwie wyższym, otrzymały w formie subwencji miliard złotych.

Należy jednak zaznaczyć, że szkół wyższych w Polsce jest 350, co oznacza, że każda z nich mogła otrzymać niecałe trzy miliony złotych. Niestety szkoła szkole nierówna i sam minister przyznał, że kwoty były rozdzielane według ustalonego algorytmu.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze