Podchody - gra terenowa. Jakie są jej zasady i jak zorganizować podchody?
Podchody to ponadczasowa gra terenowa, łącząca pokolenia. Dawniej grano w nią zwykle na obozach harcerskich. Dziś organizowana jest na obozach, koloniach, półkoloniach i zielonych szkołach, choć można w nią zagrać nawet na podwórku osiedlowym. Ma mnóstwo zalet i sprawia dzieciom wielką frajdę. Na czym polega gra w podchody? Czego uczy graczy? Jak zorganizować grę w podchody?
1. Jak grać w podchody?
W podchody można grać na wiele sposobów. W wersji podstawowej dzielimy uczestników na dwie grupy. Jedna z nich ucieka i chowa się w lesie/parku, znacząc drogę strzałkami i wskazówkami oraz zadaniami do wykonania. Zadaniem drugiej grupy jest odnaleźć pierwszą.
W innej wersji gry w podchody organizator gry wymyśla różne zagadki i łamigłówki, które uczestnicy muszą rozwiązać, by dotrzeć do celu. Wykonanie każdego zadania wymaga udokumentowania, a na mecie czeka na zwycięzców nagroda. Jak zorganizować taką grę? Oto nasz poradnik krok po kroku.
2. Jak zorganizować grę w podchody?
Przed rozpoczęciem gry powinniśmy przemyśleć kilka kwestii. Przede wszystkim zastanówmy się, gdzie i kiedy chcemy tę grę przeprowadzić. Dobrym miejscem będzie las lub park, choć z powodzeniem zorganizujemy podchody także na podwórku lub boisku.
Gra w podchody powinna odbywać się wieczorem lub w nocy, aby atmosfera mroku odpowiednio podziałała na wyobraźnię dzieci. W tym przypadku jednak powinniśmy zaangażować dodatkowo kilku dorosłych do pilnowania dzieci, a jeśli nie mamy takiej możliwości lub dzieci są zbyt małe - warto rozważyć organizację gry w dzień.
Jakie przedmioty będą potrzebne? Przed rozpoczęciem gry przygotujmy:
- przezroczyste koszulki na dokumenty (ochronią kartki z zadaniami przed ewentualnym deszczem);
- blok rysunkowy (umieszczamy w nim zagadki);
- kredki, długopisy, kredy, mazaki (jeśli podchody mają odbywać się w mieście);
- pinezki lub sznurek (do przyczepiania kartek z zadaniami do drzew);
- przybory i gadżety, które będą potrzebne uczestnikom do wykonywania ich zadań: worki na śmieci, kredki, klej, dyktafon itp.;
- patyki (do układania strzałek na ziemi, jeśli gra ma odbywać się w lesie/parku);
- coś do jedzenia (po skończonej zabawie dzieciaki z pewnością będą głodne, warto więc zaproponować im na mecie smaczny poczęstunek).
Dzieci powinny ubrać się wygodnie, najlepiej w sportową odzież, buty i kurtki przeciwdeszczowe. Dobrze, aby miały ze sobą coś do pisania i podkładkę, aby mogły w wygodny sposób rozwiązywać zadania.
Jeśli mamy już wszystkie potrzebne przedmioty, następną rzeczą jaką powinniśmy zrobić, jest ustalenie trasy.
Ostatnim etapem przygotowań jest wymyślenie zagadek, nad którymi będą głowić się uczestnicy. Będzie ciekawiej, jeśli nie napiszemy ich wprost, tylko w formie tajemniczych wskazówek, ponieważ dzięki temu jeszcze mocniej podziałają na wyobraźnię dzieci.
Tuż przed rozpoczęciem gry rozmieszczamy w wybranych miejscach kartki z zadaniami (dobrze jest umieścić je w koszulkach foliowych, aby nie zamokły w razie deszczu), strzałki kierujące do celu, a na mecie napis "Gratulacje" oraz wspomniany wcześniej poczęstunek.
Teraz już tylko pozostaje nam zabrać dzieciaki w wyznaczone miejsce, podzielić na drużyny i do dzieła!
3. Czego uczy gra w podchody?
Gra w podchody zmusza dzieciaki do ruchu na świeżym powietrzu, co w dobie Internetu i smartfonów jest niezwykle pożądane. Ponadto uczy współpracy w grupie i odpowiedzialności, a także skłania do główkowania.
Gra w podchody dodatkowo pobudza ciekawość, a dzięki temu, że odbywa się na łonie natury, tworzy poczucie łączności z nią. Przede wszystkim zaś, jest po prostu ogromną frajdą dla dzieciaków.