Podajesz dziecku takie płatki? Sprawdź, które z nich mogą być niebezpieczne
Barwniki spożywcze chętnie są wykorzystywane przez producentów żywności. Zwłaszcza tych, którzy odpowiadają za jedzenie dla naszych dzieci. Kolorowe płatki, ciastka i chrupki przyciągają uwagę najmłodszych i chociaż producenci zapewniają, że są bezpieczne, to najnowsze badania dowodzą, że niektóre z nich mogą zwiększać ryzyko pewnych problemów zdrowotnych.
1. Rodzaje barwników spożywczych
Barwniki dodawane są do wielu produktów. W żywności możemy znaleźć te, które są naturalne, identyczne z naturalnymi (czyli takie jak naturalne, ale otrzymywane syntetycznie), oraz syntetyczne organiczne i nieorganiczne. Mimo że prawo pozwala na ich wykorzystywanie, eksperci poddają pod wątpliwość ich bezpieczeństwo.
Badania wskazują, że niektóre barwniki spożywcze mogą być niebezpieczne. Uważać powinniśmy przede wszystkim na srebro, złoto i chlorofil, które są naturalnymi barwnikami, oraz na wszystkie barwniki syntetyczne.
Prawo Unii Europejskiej pozwala na używania barwników spożywczych, jednak eksperci zwracają uwagę na to, że ich duże spożycie może prowadzić do nadpobudliwości u dzieci. Według niektórych badań, barwniki, które dodawane są do żywności, przyczyniają się do wystąpienia ADHD u dzieci, a także prowadzą do alergii. Uczulenia na barwniki spożywcze występują bardzo często. Spożywanie tych substancji powoduje u alergików obrzęki, wysypkę, a w skrajnych przypadkach nawet astmę.
Sztuczne barwniki spożywcze powinny być przede wszystkim omijane przez kobiety w ciąży, dzieci i alergików. Szczególnie szkodliwe są sztuczne barwniki w odcieniach od żółtego po ciemnoczerwony. Warto uważać również na niebieskie substancje barwiące.
Kolejnym problemem związanym ze stosowaniem barwników spożywczych, jest ich zanieczyszczenie. Mimo że barwniki przed zastosowaniem są badane pod kątem zanieczyszczeń niebezpiecznymi substancjami, to eksperci zwracają uwagę, że dokładność pomiarów nie jest na najwyższym poziomie. Niestety w barwnikach spożywczych można znaleźć substancje rakotwórcze takie jak benzydyna, która obecna jest często w czerwonych barwnikach syntetycznych.
2. Jakich barwników spożywczych używać?
Barwniki możemy kupić pod różną postacią. Na rynku dostępne są barwniki w formie płynów, proszków, żeli i sprayów. Należy jednak pamiętać, by nie używać ich w nadmiarze, ponieważ mogą być potencjalnie szkodliwe dla zdrowia.
Jeśli już decydujemy się na barwienie żywności w domowym zaciszu, możemy spróbować naturalnych metod. By uzyskać żółty odcień, możemy dodać do posiłku kurkumy, a dzięki wyodrębnieniu barwnika z ciemnych winogron lub czerwonej kapusty uzyskamy kolor czerwony.
Barwniki spożywcze sprawiają, że żywność wygląda bardziej atrakcyjnie. Jednak ich nadmiar może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Może więc lepiej zweryfikować, co podajemy dzieciom i zrezygnować z takich produktów?
Małgorzata Banach, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl