Pobaw się ze mną, mamo! Czyli dlaczego rodzic powinien bawić się z dzieckiem

Najbliższa sercu dziecka jest mama. Choć mały człowiek miłością darzy oboje rodziców, to w pierwszych dniach życia to właśnie kobieta odgrywa znaczącą rolę w jego rozwoju.

Ma to związek z poczuciem bezpieczeństwa dziecka. Przez 9 miesięcy słyszało ono bicie serca matki, czuło jej zapach, który potrafi rozpoznać już w pierwszej minucie po urodzeniu. To ona dostarcza mu pokarm, troszczy się o nie i czuwa nad nim.

W kolejnych tygodniach życia niemowlę zacznie również rozpoznawać głos taty. Z przyjemnością zaśnie w jego silnych ramionach.

To w rodzicach dziecko widzi swoich pierwszych kompanów do zabawy. Są oni dla małego człowieka nauczycielami, którzy pokazują mu świat i pomagają w stymulacji oraz nabywaniu kolejnych umiejętności. Istotna w tym zakresie jest zabawa, w której powinni uczestniczyć najbliższe dziecku osoby – rodzice i rodzeństwo.

Zabawa a rozwój dziecka

Bardzo ważne jest czytanie dziecku bajek. Warto to robić już od pierwszego dnia jego życia. Istotne są również wspólne spacery i zabawa na podłodze. Tam bowiem panują najlepsze warunki do swobodnej aktywności. By zabawa była nie tylko ciekawa, ale i stymulująca rozwój, dobrze jest rozważyć zakup maty edukacyjnej. Wielu rodziców chwali sobie to rozwiązanie.

Dobrze zaprojektowana mata edukacyjna zawiera wiele elementów, które ułatwiają nabywanie nowych umiejętności. Znajdują się tam nie tylko grzechotki, ale też szeleszczący materiał czy zabawki dźwiękowe. Ważne jest, by dziecko miało okazję samodzielnie się do nich zbliżyć i ich dotknąć. Na początku powinny być one umieszczone na wyciągnięcie ręki niemowlęcia. Rodzic bawiący się z dzieckiem nie powinien wkładać mu zabawek do rączek, ale motywować do samodzielności i nagradzać słowami pochwały i radości.

Co daje dziecku zabawa z rodzicami?

By uzmysłowić sobie, jak ważna jest zabawa z niemowlęciem, warto wiedzieć, że poznaje ono świat nie tylko poprzez własne doświadczenia, ale i przez naśladowanie. Dziecko uważnie słucha i patrzy, a zatem warto mówić do swojej pociechy, opowiadając mu, co robi i czego właśnie dokonało. Niemowlę w czasie zabawy z rodzicem uczy się kolorów, poznaje dźwięki, przyczyny i skutki. Nieustanie ćwiczy koordynację ruchową, wyznacza granice swojego ciała. To jednak nie wszystko. Poprzez zabawę rodzic kształtuje również rozwój emocjonalny swojej pociechy. Między dzieckiem a mamą czy tatą tworzy się więź uczuciowa. Troskliwy dotyk i łagodny ton głosu są nie do przecenienia. Mały człowiek czuje się bezpiecznie, jest spokojny i rozluźniony, co ma niebagatelny wpływ na jego rozwój. Takie warunki są idealne do tego, by poznawać świat.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 tygodnie temu

2

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 4 tygodnie temu

2
Artykuły Rozwój fizyczny malucha
Rozwój fizyczny malucha

Smoczek

Smoczek

bezpieczeństwa i pozwala zapomnieć o stresującej sytuacji, natomiast rodzicom daje możliwość cieszenia się chwilami wolnymi od płaczu i marudzenia malucha.

Rozwój fizyczny malucha

Aktywne dziecko

Aktywne dziecko

Aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na nadwagę lub otyłość. Dziecko nie powinno zwalczać nadmiarowych kilogramów restrykcyjną dietą, gdyż jeszcze się rozwija.

Rozwój fizyczny malucha

Leżenie na brzuszku

Leżenie na brzuszku Odtwórz wideo

na plecy oraz poszukiwać przedmiotów. Taka pozycja odgrywa więc niebagatelną rolę w rozwoju motorycznym i pomaga budować zmysł równowagi. Leżenie

Rozwój fizyczny malucha

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

objawem, ponieważ właśnie do tego czasu u dziecka odbywa się najintensywniejszy rozwój mięśni stopy, a maluch może mieć tzw. fizjologiczne płaskostopie (...) robieniem pierwszych kroków około pierwszego roku życia....

Rozwój fizyczny malucha

Dziecko 18 miesięcy

, węchem. Jak wygląda życie z perspektywy 18-miesięcznego dziecka? Jak prezentuje się rozwój półtorarocznego malucha? Rozwój fizyczny dziecka (...) pod względem fizycznym,...

Rozwój fizyczny malucha

Nauka pływania dla dzieci

Nauka pływania dla dzieci

się z dzieckiem do szkoły pływania dla niemowląt, gdzie pod okiem instruktora będziecie uczyć malucha wielu przydatnych na tym etapie umiejętności (...) się na oswajanie malucha z wodą. Dajcie dziecku czas na poznanie...

Rozwój fizyczny malucha

Rozwój dwulatka

denerwuje się gdy coś mu nie wychodzi Co powinno zaniepokoić w rozwoju dziecka? W wieku półtora roku, mimo wspierania rozwoju dziecka, maluch nie umie (...) i odrębność. Jest to okres głębokich...

Rozwój fizyczny malucha

Ważne etapy w rozwoju małego dziecka

Ważne etapy w rozwoju małego dziecka

Jak rozwija sie niemowlę? Półroczne niemowlę powinno siedzieć, roczne - chodzić. Taki stereotyp dotyczący rozwoju dziecka wpajano rodzicom (...) nie jest to pewnikiem. Rozwój motoryczny dziecka po porodzie przebiega...

Rozwój fizyczny malucha

Matka ucząca dzieci pływać

Matka ucząca dzieci pływać

Środowisko prenatalne każdego człowieka oswaja go z przebywaniem w wodzie. Dlatego warto rozważyć kontynuowanie pływania po narodzinach dziecka.

Rozwój fizyczny malucha

17-miesięczne dziecko

17-miesięczne dziecko

Dziecko (17 miesięcy) jest coraz sprawniejszym maluchem, ponad 90 proc. dzieci w tym wieku nie tylko chodzi "bez trzymanki", ale także potrafi kucać, podnosić z ziemi różne przedmioty i je ze sobą nosić.