Trwa ładowanie...

Pobaw się ze mną, mamo! Czyli dlaczego rodzic powinien bawić się z dzieckiem

Najbliższa sercu dziecka jest mama. Choć mały człowiek miłością darzy oboje rodziców, to w pierwszych dniach życia to właśnie kobieta odgrywa znaczącą rolę w jego rozwoju.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Ma to związek z poczuciem bezpieczeństwa dziecka. Przez 9 miesięcy słyszało ono bicie serca matki, czuło jej zapach, który potrafi rozpoznać już w pierwszej minucie po urodzeniu. To ona dostarcza mu pokarm, troszczy się o nie i czuwa nad nim.

W kolejnych tygodniach życia niemowlę zacznie również rozpoznawać głos taty. Z przyjemnością zaśnie w jego silnych ramionach.

To w rodzicach dziecko widzi swoich pierwszych kompanów do zabawy. Są oni dla małego człowieka nauczycielami, którzy pokazują mu świat i pomagają w stymulacji oraz nabywaniu kolejnych umiejętności. Istotna w tym zakresie jest zabawa, w której powinni uczestniczyć najbliższe dziecku osoby – rodzice i rodzeństwo.

1. Zabawa a rozwój dziecka

Bardzo ważne jest czytanie dziecku bajek. Warto to robić już od pierwszego dnia jego życia. Istotne są również wspólne spacery i zabawa na podłodze. Tam bowiem panują najlepsze warunki do swobodnej aktywności. By zabawa była nie tylko ciekawa, ale i stymulująca rozwój, dobrze jest rozważyć zakup maty edukacyjnej. Wielu rodziców chwali sobie to rozwiązanie.

Dobrze zaprojektowana mata edukacyjna zawiera wiele elementów, które ułatwiają nabywanie nowych umiejętności. Znajdują się tam nie tylko grzechotki, ale też szeleszczący materiał czy zabawki dźwiękowe. Ważne jest, by dziecko miało okazję samodzielnie się do nich zbliżyć i ich dotknąć. Na początku powinny być one umieszczone na wyciągnięcie ręki niemowlęcia. Rodzic bawiący się z dzieckiem nie powinien wkładać mu zabawek do rączek, ale motywować do samodzielności i nagradzać słowami pochwały i radości.

2. Co daje dziecku zabawa z rodzicami?

By uzmysłowić sobie, jak ważna jest zabawa z niemowlęciem, warto wiedzieć, że poznaje ono świat nie tylko poprzez własne doświadczenia, ale i przez naśladowanie. Dziecko uważnie słucha i patrzy, a zatem warto mówić do swojej pociechy, opowiadając mu, co robi i czego właśnie dokonało. Niemowlę w czasie zabawy z rodzicem uczy się kolorów, poznaje dźwięki, przyczyny i skutki. Nieustanie ćwiczy koordynację ruchową, wyznacza granice swojego ciała. To jednak nie wszystko. Poprzez zabawę rodzic kształtuje również rozwój emocjonalny swojej pociechy. Między dzieckiem a mamą czy tatą tworzy się więź uczuciowa. Troskliwy dotyk i łagodny ton głosu są nie do przecenienia. Mały człowiek czuje się bezpiecznie, jest spokojny i rozluźniony, co ma niebagatelny wpływ na jego rozwój. Takie warunki są idealne do tego, by poznawać świat.

Mgr Renata Raczyńska
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.