Trwa ładowanie...

Po wyjściu z wody natychmiast się umyj. Tłumaczymy dlaczego

Avatar placeholder
01.08.2023 10:58
Wróciłaś z basenu lub jeziora? Umyj się
Wróciłaś z basenu lub jeziora? Umyj się (East News)

Latem tłumnie przybywamy nad morze, jezioro czy basen. Zabawę w wodzie kochają również najmłodsi. O czym warto pamiętać, gdy wrócimy do domu? Przypominamy o kilku ważnych zasadach.

spis treści

1. Zagrożenia w kąpieliskach

Po powrocie z akwenu wodnego ludzie mogą mieć złudne wrażenie, że ich ciało jest czyste. Tymczasem po każdym pobycie nad morzem, jeziorem lub pływaniu w basenie powinniśmy od razu dokładnie umyć całe ciało - zarówno swoje, jak i dziecka. Dlaczego? Już tłumaczymy.

W jeziorach lub rzekach mogą znajdować się bakterie oraz nawozy pochodzące z pobliskich pól. Przejrzysta woda nie jest tu żadnym wyznacznikiem. Nawet jeśli wydaje się czysta, to nie oznacza, że tak w rzeczywistości jest. Nad morzem lub jeziorem mogą znajdować się sinice. O ich obecności świadczy nieprzyjemny zapach, zielony odcień wody oraz charakterystyczna piana.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Gdzie udać się na rodzinne wakacje?"

Zagrożeniem w kąpieliskach jest także bakteria E. coli. Jeśli przez pomyłkę napijemy się zakażonej wody, może doprowadzić do silnego zatrucia pokarmowego. Kontakt z tą bakterią skutkuje także infekcjami układu moczowego, dolegliwościami skórnymi i stanem zapalnym. Zanim więc wybierzemy się całą rodziną nad wodę, sprawdźmy aktualne zalecenia w danym kąpielisku i unikajmy dzikich, niezbadanych miejsc.

Morska woda jest słona. W związku z tym po kąpieli w morzu kryształki soli osiadają na włosach i skórze, która może swędzieć i być podrażniona. Trzeba więc umyć nie tylko całe ciało, ale również włosy, które po kontakcie ze słoną wodą stają się suche.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Dlaczego jeszcze trzeba pamiętać o myciu po powrocie z akwenów wodnych? Przebywanie na zewnątrz podczas wysokich temperatur wzmaga pocenie się, a mokre ubrania mogą być siedliskiem bakterii. W takich warunkach nietrudno o bakteryjne zakażenie pęcherza lub pochwy.

2. Chlorowana woda

A co z basenami? Przecież tam woda jest oczyszczana. Chlor nie jest jednak w stanie usunąć wszelkich zanieczyszczeń. Ponadto jego działanie nie jest natychmiastowe i potrzeba czasu, aby zlikwidować szkodliwe substancje. Na basenach używa się także chemicznych środków, które mogą doprowadzić do podrażnień i świądu. W ten sposób objawia się również alergia na chlor.

Dbanie o higienę jest ważne nie tylko po wizycie na basenie, ale także przed nią. Zanim wejdziemy do wody, umyjmy więc pachy, okolice intymne i stopy, a na włosy załóżmy czepek. Im szybciej weźmiemy prysznic po pływaniu, tym lepiej. Niektóre mikroorganizmy mogą zaschnąć na naszym naskórku, a podwyższona temperatura spowoduje ich namnażanie. Zasady dotyczące mycia po kąpieli dotyczą nie tylko jezior, mórz czy rzek, ale również basenów publicznych, jak i przydomowych.

Na wakacjach nie zapominajmy także o dokładnym myciu rąk po wyjściu z toalety publicznej. Starajmy się nie siadać na desce sedesowej, a podczas spuszczania wody, zamknijmy klapę lub odsuńmy się.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze