Trwa ładowanie...

Po co genetyczne modyfikacje? DHA z alg stworzone przez naturę!

„Dzięki genetycznej modyfikacji rośliny oleistej zwanej lnicznikiem można uzyskać korzystne dla zdrowia składniki oleju rybnego bez udziału ryb” – informuje „New Scientist”. Poszukiwanie najlepszego, naturalnego źródła kwasów omega-3 nie powinno nikogo dziwić. Tylko najczystsze i pochodzące z naturalnego źródła DHA pozwala uniknąć ryzyka zanieczyszczenia organizmu metalami ciężkimi takimi jak rtęć, dioksynami oraz innymi szkodliwymi dla kobiety w ciąży, matek karmiących, niemowląt i dzieci substancjami. Mając to na uwadze, WHO i Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego rekomenduje algi morskie jako naturalne i bezpieczne źródło kwasu DHA. Warto zastanowić się, czy genetyczne modyfikacje są konieczne, gdy bez żadnej ingerencji możemy czerpać z natury to, co najlepsze.

Zobacz film: "Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu"

spis treści

1. Popularny nie znaczy najzdrowszy

Dietetycznym przebojem troskliwych rodziców szukających źródeł kwasu DHA stał się ostatnio olej rybi, czy słusznie? Bezpieczeństwo jego stosowania budzi wątpliwość. Szczególnie gdy uświadomimy sobie, że jest on często zanieczyszczony np. metalami ciężkimi oraz nie zawiera zalecanej przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne odpowiedniej ilości kwasów omega-3, w tym DHA, i innych składników odżywczych. Z czego więc wynika przekonanie o jego bezpiecznym działaniu? To, czy olej rybi zaszkodzi, czy pomoże zależy przede wszystkim od jakości użytych składników, czystości i świeżości oleju oraz siły jego działania. Sposób produkcji jest w tym przypadku kluczowy. Mimo różnych metod wytwarzania, olej rybi i zawierające go suplementy, przyjmowane jako źródło DHA, nie są zalecane kobietom w ciąży, matkom karmiącym i dzieciom. Mogące w nim występować zanieczyszczenia w postaci metali ciężkich czy rtęci stanowią zagrożenie dla zdrowia tej wrażliwej grupy.

2. Matka natura wie, co jest najlepsze dla dziecka

Im bardziej naturalne jest pochodzenie DHA, tym bardziej naturalna jest struktura i większa przyswajalność tego kwasu. Dlatego warto postawić na DHA z alg, które nie zawiera dioksyn i innych szkodliwych substancji. Dodatkowo jakość DHA zagwarantowana jest dzięki uzyskiwaniu go z alg morskich, hodowanych w warunkach kontrolowanych poza narażonymi na zanieczyszczenia zbiornikami morskimi. Tylko takie DHA ma potwierdzoną naukowo skuteczność w zmniejszeniu ryzyka infekcji i zachorowań o ponad 60%, budując silny układ odpornościowy dziecka. Jak wykazują badania przeprowadzane przez zespół pod kierownictwem prof. Susan Carlson, suplementacja DHA z alg u kobiet w ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu o ponad 85%. Redukuje także ryzyko wystąpienia astmy, alergii oraz chorób układu krążenia u dzieci o ponad 70%. Dodatkowo poprawia wzrok, rozwija mózg oraz wpływa na lepszą pamięć i koncentrację maluchów.

3. Eksperci o algach

Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zajmuje się m.in. rozwojem, doskonaleniem i upowszechnianiem wiedzy medycznej w dziedzinie położnictwa-ginekologii oraz dba o rozwój programów zabezpieczających optymalną opiekę zdrowotną zarówno przyszłych, jak i obecnych mam. W związku z zakresem swojej działalności i mając na względzie dobro kobiet ciężarnych, karmiących i dzieci, rekomenduje algi morskie jako bezpieczne źródło DHA. Według zaleceń PTG właśnie z takiego jak algi źródła kobiety ciężarne powinny przyjmować dziennie 400-600 mg DHA, a w przypadku zagrożenia przedwczesnym porodem nawet 1000 mg DHA dziennie. Odpowiednia ilość dla mam karmiących to 400-600 mg DHA dziennie, a dla dzieci min. 150 mg DHA. Niestety często zdarza się tak, że właśnie u kobiet w ciąży, matek karmiących i dzieci występują niedobory DHA na ogół wynikające ze zbyt ubogiej w ten kwas diety. Codzienne spożycie nie pokrywa zatem zalecanych przez Instytut Żywności i Żywienia min. 200 mg DHA na dobę. Dlatego dodatkowa suplementacja DHA jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem.

Prawidłowo skomponowany jadłospis i dostarczanie dziecku kwasów DHA to doskonała inwestycja w jego przyszłe zdrowie. Chcąc uchronić siebie i dziecko przed niedoborem kwasu DHA, stosuj tylko te produkty, które są najbardziej wartościowe. Idealny preparat do codziennej suplementacji DHA powinien być najwyższej jakości, wolny od konserwantów i barwników. Oprócz tego ważne jest, by zawierał odpowiednie, zgodne z zaleceniami ilości kwasu DHA, który jak żaden inny z grupy omega-3 jest rekomendowany przyszłym i karmiącym mamom dla zdrowia ich dzieci.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.