Trwa ładowanie...

Pisanie pamiętnika

Pisanie pamiętnika jest wciąż bardzo popularne wśród nastolatków, ale także praktykowane w gronie osób dorosłych. Przelewanie swych myśli i uczuć na papier jest bardziej powszechne wśród kobiet niż mężczyzn. Stanowi ono świetny sposób na prowadzenie kroniki wydarzeń i zmian w życiu, jest to dobra metoda, aby dać ujście swoim emocjom. Wiele poufnych i najgłębszych myśli, którymi ludzie boją się dzielić z innymi, łatwo zapisuje się w pamiętniku. Zaufanie do pamiętnika to więcej niż zaufanie do rodziny i przyjaciół. Dziennik zawsze dochowa tajemnicy.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

1. Jak pisać pamiętnik?

Jeżeli nigdy nie pisaliśmy pamiętnika, to poniżej znajduje się kilka wskazówek przydatnych zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych pamiętnikarzy.

  1. Kup pióro i notatnik lub dziennik. Najlepszy będzie notatnik, który ma wiele stron, ponieważ będziesz mógł pisać ciągle.
  2. Znajdź miejsce, gdzie będziesz mieć zagwarantowaną prywatność, np. sypialnię. Może to być też inne miejsce, do którego nikt inny nie będzie się zbliżał. Najlepiej jest pisać tam, gdzie nikt ciebie nie widzi. Wyeliminuje to możliwą ciekawość drugiego człowieka, który będzie próbował ją zaspokoić przez naruszenie twojej prywatności. Ponadto kiedy piszesz pamiętnik sam na sam, unikniesz przerw, które mogą utrudniać ciągłość myśli.
  3. Napisz daty i godziny na górze strony. Można zacząć od stwierdzenia, „Drogi pamiętniku” tak, jak przy pisaniu listu do kogoś. Możesz też opuścić ten element i od razu zacząć wpisy dotyczące minionego dnia i jego wydarzeń. Napisz o tym, co masz zrobić dzisiaj lub co już zostało zrobione, opisz swoje doświadczenia, ludzi, interakcję z nimi, wszystko, co może być w twoim odczuciu na tyle ważne i istotne, aby spisać to na kartach pamiętnika.
  4. Bądź szczery i prawdomówny. Jeśli chcesz zapisać historię, która różni się od rzeczywistości, to pamiętnik nie jest do tego najlepszym miejscem. Możesz po prostu napisać fikcyjną historię z fikcyjnymi postaciami, ale nie oznaczaj jej wtedy jako pamiętnik lub dziennik.
  5. Możesz napisać prawdziwe nazwiska osób, których dotyczą opisywane wydarzenia lub nazwać je kodem, który sam możesz stworzyć, abyś wiedział, kogo masz na myśli. Używanie sobie tylko znanych kodów do opisu postaci może być podyktowane możliwością potencjalnego odkrycia zapisanych w pamiętniku informacji przez osoby trzecie, które w obliczu często negatywnych komentarzy w pamiętniku mogą czuć się zranieni.
  6. Pisz na bieżąco. Jeśli możesz pisać raz na dobę, należy to robić. Możesz zdecydować się pisać więcej niż raz dziennie lub gdy masz ochotę do pisania. Jeśli chcesz robić to codziennie, a dzień nie jest szczególnie urozmaicony, to można po prostu napisać datę, godzinę i jedno zdanie, mówiące, że nic nowego się nie wydarzyło.
  7. Dodaj zdjęcia do dziennika. Obecnie łatwiej jest wydrukować zdjęcie z aparatu cyfrowego i dodać je do pamiętnika. Sprawi to, że będzie on bardziej ekscytujący dla czytania jego w przyszłości. Nie należy umieszczać zbyt dużej liczby zdjęć.

Pamiętaj, aby po zakończeniu pisania, trzymać pamiętnik w bezpiecznym miejscu. Nie ujawniaj jego lokalizacji nikomu. Twój dziennik jest tylko twój i powinien pozostać prywatny tak długo, jak tego chcesz. Możesz umieścić dziennik w bezpiecznym ognioodpornym opakowaniu lub w sejfie po zakończeniu pisania całego pamiętnika. Można też udzielić wskazówek w testamencie, jeśli chcesz, aby twój pamiętnik został odczytany przez innych. Niektóre osoby decydują się na to, aby ich pamiętniki zostały razem z nimi pochowane, więc upewnij się, aby zaznaczyć to w testamencie, jeśli jest to twoje pragnienie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.