Trwa ładowanie...

Pierwsze dziecko w lubelskim oknie życia. To noworodek

 Katarzyna Prus
12.05.2023 11:22
Pierwsze dziecko w lubelskim oknie życia. "Z całego serca życzymy zdrowia"
Pierwsze dziecko w lubelskim oknie życia. "Z całego serca życzymy zdrowia" (East News)

Do okna życia przy Lubelskim Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie trafił noworodek. To pierwszy taki przypadek w historii tej placówki. Dzieckiem od razu zajęli się lekarze.

spis treści

1. Pierwszy noworodek w lubelskim oknie życia

Noworodek trafił do lubelskiego okna życia dzisiaj (12 maja) przed godz. 6 rano. O sprawie poinformował na Facebooku o. Filip Buczyński, założyciel i prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie.

"Jest to żywy noworodek. Chłopiec został natychmiast zaopiekowany przez zespół medyczny oddziału stacjonarnego hospicjum. W stanie stabilnym, zgodnie z procedurami został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego i przewieziony do szpitala" - napisał duchowny.

O. Buczyński przypomina, że okno życia w lubelskim hospicjum funkcjonuje od grudnia 2021 roku.

"Dzwonek alarmujący o otwarciu naszego okna życia zadzwonił po raz pierwszy. Chłopcu z całego serca życzymy zdrowia" - podkreślił o. Buczyński.

2. Okna życia działają już prawie 20 lat

Pierwsze okno życia w Polsce powstało 17 lat temu z inicjatywy Caritas Archidiecezji Krakowskiej oraz kard. Stanisława Dziwisza. Obecnie takich miejsc jest ponad 60. Są prowadzone przez różne instytucje - najczęściej szpitale, zakony, domy samotnej matki.

Okno życia to miejsce, w którym rodzic (najczęściej jest to matka) może pozostawić swoje nowo narodzone dziecko. Kobieta, która decyduje się na taki krok, zachowuje anonimowości i nie ponosi konsekwencji prawnych.

Zobacz film: "Matka chłopca, który zmarł na grypę, ostrzega innych rodziców"

W momencie, gdy dziecko trafia do okna życia, traci swoją dotychczasową tożsamość. Według prawa staje się tzw. NN. To pojęcie, które w terminologii prawniczej oznacza osobę, której tożsamości nie ustalono.

Okno Życia
Okno Życia (East News)

Tak się dzieje nawet jeśli rodzice zostawiają informację o imieniu dziecka. Dlatego niezwłocznie uruchomiane są procedury medyczno-administracyjne, a o sprawie zawiadamiana jest policja, pogotowie ratunkowe i sąd rodzinny.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualna Polska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze