Trwa ładowanie...

Pierwsze dni noworodka na świecie. Praktyczne wskazówki w nowym odcinku serialu Niebła(c)he rozmowy o rodzicielstwie

Avatar placeholder
08.06.2022 12:52
Pierwsze dni noworodka na świecie. Praktyczne wskazówki w nowym odcinku serialu Niebła(c)he rozmowy o rodzicielstwie
Pierwsze dni noworodka na świecie. Praktyczne wskazówki w nowym odcinku serialu Niebła(c)he rozmowy o rodzicielstwie (Materiał Partnera)

Materiał Partnera Kinderkraft

Stało się - maluch jest na świecie! To ogrom emocji zarówno dla rodziców, jak i noworodka. Dziecko opuszcza świat, który znało do tej pory - ciemny, ale ciepły i pełen miłości. Wszystko to, co je otacza, jest nowe i przerażające. Nic dziwnego, że noworodki niemal domagają się ciągłego przytulania i bliskości. Wiemy jednak, że nieustanne noszenie i przytulanie malca może być dla rodzica obciążające fizycznie.

O tym, jak upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu, opowiada odcinek szósty serialu Niebła(c)he rozmowy o rodzicielstwie od Kinderkraft! Edukacyjna seria poświęcona przyszłym i obecnym rodzicom powstała we współpracy z Ginekologiczno – Położniczym Szpitalem Klinicznym UM im K. Marcinkowskiego z Poznania. Swoimi pytaniami i wątpliwościami podzielili się znani i lubiani rodzice m.in. Malgorzata Socha, Aleksandra Szwed, Agnieszka Hyży, Anna Czartoryska – Niemczycka czy Kamila Kamińska. Wraz z Wojciechem Błachem inicjatorem projektu i jego żoną Agnieszką, widzowie mogą podejrzeć z jakimi zagwozdkami borykają się przyszli rodzice zarówno w ciąży, jak i po porodzie.

(Materiał Partnera)

Bliskość i wolne ręce - przy niemowlaku to możliwe?

Oczywiście, że tak. Na rynku istnieje kilka rozwiązań, które umożliwiają jednoczesne tulenie malucha i wykonywania codziennych, domowych czynności. Mowa oczywiście o nosidłach ergonomicznych i chustach - wynalazkach, które nie są tak nowe, jak mogłoby nam się wydawać.

Chusty są znane od zarania dziejów. Ich ogromną zaletą jest możliwość używania od narodzin malucha. Mimo że są mocno zachwalane, mają jeden najpoważniejszy minus: ciężko je zawiązać bez uprzedniego przeszkolenia. Od naciągania pasów materiału mogą boleć nadgarstki, a dodatkowo pojawia się strach, że rodzic naciągnie chustę za luźno.

Chusty są dobrym rozwiązaniem, ale, jednak wymagają wcześniejszego przeszkolenia. Agnieszka Hyży zgłębiła temat w rozmowie z fizjoterapeutką Honoratą Dziel. Fizjoterapeutka występująca w serialu Niebła(c)he rozmowy o rodzicielstwie, zwróciła uwagę na fakt, że nieumiejętne zawiązanie chusty może mocno obciążyć plecy kobiety. Dlatego tak chętnie rodzice przerzucili się na nosidełka ergonomiczne.

Pamiętajcie, rodzice - noszenie dzieci na swym ciele to najbardziej naturalny sposób wspólnego funkcjonowania. Nosząc dziecko dodatkowo je kołyszemy - to przedłużenie stymulacji sensorycznej z okresu ciąży. Bliski kontakt z rodzicem i bujanie mają ogromny wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny malucha.

Agnieszka Hyży i Honorata Dziel w WCTN
Agnieszka Hyży i Honorata Dziel w WCTN (Materiał Partnera)

Tul i działaj już od początku rodzicielskiej przygody

Nosidełka ergonomiczne pozwalają na noszenie w nich dziecka od około 3 miesiąca życia - wszystko dzięki swojej konstrukcji, która umożliwia noworodkowi przyjęcie naturalnej dla niego pozycji. Plecki są zaokrąglone, a nóżki: ułożone w literę M (lub inaczej mówiąc - dziecko zachowuje pozycję “żabki”). Są jednak łatwiejsze w zapinaniu i regulacji. Jest ona jednak ograniczona - chustę można dowolnie wiązać, z kolei w nosidle rodzica ograniczają pasy naramienne.

Pośrednim rozwiązaniem pomiędzy chustą a nosidełkiem są nosidła typu Mei Tai, nazywane chustonosidłami. Wyglądają jak nosidełka ergonomiczne i podobnie jak one - łatwo się je zapina. Różnicą są jednak pasy naramienne. W nosidłach Mei Tai są one zrobione na modłę chusty, żeby rodzice mogli dopasować wiązanie do swojego wzrostu i wzrostu dziecka.

Nosidełka - czy na pewno są bezpieczne?

Nosidła ergonomiczne są także wyposażone w materiał, podtrzymujący niestabilną jeszcze głowę dziecka. W serialu Niebła(c)he rozmowy o rodzicielstwie Honorata Dziel, fizjoterapeutka, zwraca uwagę na prostotę zapinania takich nosideł i jednocześnie ich ergonomię. Zanim jednak rodzic zdecyduje się na noszenie maleństwa w nosidle, powinien zadbać o siebie. Mowa tutaj o mamach - należy skontaktować się z fizjoterapeutą, sprawdzić czy kręgosłup i mięśnie pracują prawidłowo. Oprócz tego niezwykle ważne jest, by dziecko nie miało asymetrii i już potrafiło trzymać głowę.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo włożyć dziecko do nosidła ergonomicznego, obejrzyj szósty odcinek serialu Niebła(c)he rozmowy o rodzicielstwie od Kinderkraft. Zachęcamy także do obejrzenia pozostałych odcinków, dostępnych na stronie Kinderkraft stronie marki.

Materiał Partnera Kinderkraft

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze