Trwa ładowanie...

Pielęgnacja ciała po ciąży

Avatar placeholder
26.04.2023 11:00
Pielęgnacja ciała po ciąży
Pielęgnacja ciała po ciąży

Artykuł sponsorowany Tołpa

(materiał partnera)

Powrót do formy po ciąży i porodzie naturalnym zajmuje ok. 6-8 tygodni, a po cesarskim cięciu nawet 12 tygodni.

To czas, w którym kobieta boryka się z dodatkowymi kilogramami, osłabieniem mięśni, zmianą kształtu piersi, rozstępami, a także wypadaniem włosów czy przebarwieniami skóry. Okres ten, zwany połogiem, pozwala kobiecie przyjrzeć się wszelkim zmianom, które zaszły w jej ciele, zaakceptować je albo podjąć decyzję o przywróceniu ciału optymalnej sprawności i satysfakcjonującej nas atrakcyjności. Oczywiście świadoma pielęgnacja ciała po ciąży nie oznacza, że za wszelką cenę musimy próbować dorównać matkom-celebrytkom, które niemal natychmiast po porodzie chcą wyglądać jakby… nigdy nie rodziły. Pielęgnacja ciała po ciąży to po prostu czuła opieka na sobą.

Utrata masy ciała – maraton, nie sprint

Bezpośrednio po porodzie przeciętna utrata masy ciała wynosi ok. 5,5 kg, na co składa się masa płodu, wód owodniowych i łożyska. Organizm powoli pozbywa się także wody, która zatrzymywała się w nim, powodując wrażenie opuchlizny. Jednak macica, mięśnie brzucha i skóra dalej są rozciągnięte i znacznie wolniej wracają do formy. Jeśli zależy nam na tym, żeby brzuch nie stał się obwisły, konieczne będzie podjęcie aktywności fizycznej. O tym, kiedy i jak intensywnie możemy ćwiczyć, należy jednak zdecydować w porozumieniu z ginekologiem podczas wizyty kontrolnej; można także zasięgnąć rady położnej lub fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Utrata masy ciała i spłaszczenie brzucha to maraton, a nie sprint. Jego początkiem są zawsze ćwiczenia oddechowe, lekko rozciągające czy stabilizujące. Podczas połogu nie należy się forsować – mordercze tempo ćwiczeń raczej zaszkodzi niż pomoże. Jest w stanie doprowadzić np. do dysfunkcji mięśni dna miednicy. No i trzeba mieć na uwadze fakt, że po porodzie spada poziom hormonów odpowiedzialnych m.in. za jędrność i napięcie skóry.

Rozstępy w ciąży i rozstępy po ciąży

W drugim trymestrze ciąży, kiedy kobieta zaczyna coraz szybciej przybierać na wadze, istnieje ryzyko pojawienia się rozstępów na brzuchu, udach, biodrach oraz piersiach. Pojawianiu się rozstępów sprzyjają także gwałtowne zmiany hormonalne, które przyczyniają się m.in. do zaburzeń w funkcjonowaniu tkanki łącznej, co sprawia, że skóra nie wytrzymuje naprężenia i pojawiają się na niej charakterystyczne równoległe blizny.

Te uszkodzenia sieci włókien kolagenowych i elastynowych, które odpowiadają za jędrność, elastyczność i napięcie skóry, początkowo są niewidoczne. Kobieta ciężarna odczuwa najpierw swędzenie skóry, a dopiero po jakimś czasie pojawiają się w newralgicznych miejscach czerwone lub białe, zagłębione lub lekko wypukłe pasma o nierównych brzegach.

Już świąd skóry powinien skłonić do sięgnięcia po kosmetyki na rozstępy. Pomogą one utrzymać skórę kobiety ciężarnej w optymalnym stanie: będą nawilżać, odżywiać, pobudzać produkcję kolagenu i elastyny oraz poprawiać elastyczność skóry. Do skutecznych kosmetyków należą te z linii przeznaczonych dla kobiet w ciąży i po porodzie, np. tołpa.® mum – znajdziemy w nich wyciągi z przywrotnika, ostropestu, skrzypu polnego, pszenicy, soi, lucerny, rzodkwi, jeżówki oraz masło shea.

Czy po ciąży rozstępy mogą zniknąć samoistnie, kiedy zaczynamy tracić na wadze? Z biegiem czasu część z nich zblaknie i stanie się mniej zauważalna, ale nie znikną całkowicie. Dlatego po ciąży stosowanie kosmetyków warto połączyć z regularnymi masażami oraz peelingami mechanicznymi, które pobudzą krążenie krwi i przepływ limfy oraz wzmocnią naczynia krwionośne.

Jak zrobić efektywny masaż w przypadku skóry z rozstępami po ciąży?

Masaż zalecany do skóry z rozstępami charakteryzuje się tym, że ruch masujący (kolisty lub posuwisty) przebiega od dołu do góry. Gwarantuje to pobudzenie przepływu krwi oraz limfy. Skóra z rozstępami powinna być traktowana stanowczo, ale nie agresywnie, ponieważ mogłoby to doprowadzić do powstawania siniaków oraz kolejnych uszkodzeń w sieci włókien kolagenowych i elastynowych. Masaż powinno wykonywać się do momentu lekkiego zaczerwienienia się skóry oraz przy wykorzystaniu olejków lub balsamów na bazie naturalnych maseł i specjalnie przeznaczonych do tego celu akcesoriów, np. masażerów, chińskich baniek czy szczotek.

(materiał partnera)

Czy masaż jest skuteczny w przypadku rozstępów na piersiach?

W czasie ciąży, a potem karmienia, piersi mogą ulec naprawdę znacznemu powiększeniu. Pod wpływem siły ciążenia biust opada, a skóra się naciąga, co powoduje nie tylko rozstępy, ale i obwisłość, z którą ciężko sobie poradzić. Dlatego zaleca się, aby w ciąży i w okresie karmienia nosić dobrze dobrany biustonosz, którego miseczki obejmują całą pierś i zapobiegają jej opadaniu, a po zaprzestaniu karmienia wdrożyć specjalne ćwiczenia klatki piersiowej oraz zacząć pływać.

Doskonałym rozwiązaniem jest także masaż z zastosowaniem specjalistycznych kosmetyków do ciała oraz ujędrnianie skóry natryskami wodnymi.

Jakie składniki powinny się znaleźć w kosmetykach do pielęgnacji ciała po ciąży?

Kosmetyki do pielęgnacji ciała w czasie ciąży i po ciąży powinny:

  • wzmacniać strukturę skóry,
  • głęboko nawilżać,
  • natłuszczać,
  • regenerować i wzmacniać,
  • poprawiać sprężystość i elastyczność,
  • zmniejszać ryzyko powstawania rozstępów,
  • istniejące już rozstępy czynić mniej widocznymi.

Wymienione wyżej właściwości mają kosmetyki, w skład których wchodzą m.in.:

  • Masło shea – ma właściwości regenerujące, kojące, zmiękczające i uelastyczniające skórę. Kosmetyki z tym składnikiem doskonale nadają się do wykonywania codziennego masażu pobudzającego krążenie.
  • Olej z orzechów makadamia – bardzo mocny przeciwutleniacz, bogaty w witaminy E, A, B1, B2, B3, kwas omega-7 oraz kwas oleinowy, który zmniejsza redukcję kolagenu oraz widoczność przebarwień.
  • Olej z orzechów laskowych – poprawia nawilżenie skóry, działa ściągająco, zapobiega powstawaniu rozstępów.
  • Kiełki soi albo lucerny – zawiera fitoestrogeny, które hamują procesy starzenia i regenerują naskórek.
  • Skrzyp polny – zawiera flawonoidy, działające w organizmie podobnie do elastyny i kolagenu (to one odpowiadają za zachowanie jędrnej, odpornej na rozciąganie skóry) oraz jest dobrym źródłem krzemu, który wzmacnia syntezę kolagenu.

Już po 4 miesiącu ciąży, kiedy ryzyko pojawienia się rozstępów gwałtownie wzrasta, warto wykorzystać kosmetyki do ciała do masażu, bogate we wspomniane składniki. Najlepiej rozpocząć masaże po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Nakładanie kremów z bezpiecznymi składnikami aktywnymi połączone z delikatnym masowaniem newralgicznych partii ciała, może przygotować skórę na rozciąganie i znacznie ograniczyć powstawanie uszkodzeń w sieci włókien kolagenowych i elastynowych.

>>Sprawdź, jak pozbyć się rozstępów dzięki kosmetykom i masażom.

Czy kosmetyki i masaże zawsze wystarczą, żeby wrócić do formy po ciąży?

Nie, nie zawsze. Czasem skóra na brzuchu jest tak rozciągnięta i obwisła, że niezbędne są zabiegi medycyny estetycznej, a nawet plastyka brzucha. Także rozstępy, których nie udaje się usunąć dzięki kosmetykom i masażom, można zniwelować za pomocą profesjonalnych zabiegów np. z użyciem kwasów lub lasera.

Artykuł sponsorowany Tołpa

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze