Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk
Według danych pozyskanych z programu European Surveillance of Antibiotic Consumption, rokrocznie wzrasta liczba spożywanych przez nas antybiotyków. W tym niechlubnym rankingu Polska zajmuje pierwsze miejsce spośród 10 krajów europejskich. Czy rzeczywiście potrzebujemy takich ilości antybiotyków w leczeniu wszelkich dolegliwości?
1. Nadużywanie antybiotyków – światowy problem
Szacuje się, że w okresie jesiennym sprzedaż antybiotyków wzrasta aż czterokrotnie. Chociaż odkrycie pierwszego antybiotyku przez Aleksandra Fleminga w 1928 roku zrewolucjonizowało ówczesny świat medyczny, to nadzieja dotycząca wynalezienia uniwersalnego leku na wszelkie choroby okazała się płonna. O ile antybiotyki fantastycznie radzą sobie w walce z bakteriami, o tyle w przypadku wirusów są zupełnie nieskuteczne. „Antybiotykoholicy” nie zdają sobie sprawy z tego, że chcąc leczyć wszystkie swoje dolegliwości antybiotykami, nie tylko będą dłużej walczyć z chorobą, ale mogą też uodpornić się na te leki, co w przyszłości skutkować będzie brakiem ich działania. Oczywiście, problem antybiotyków nie dotyczy tylko pacjentów, ale też – a może przede wszystkim – lekarzy, którzy często bez zastanowienia wypisują na nie receptę.
2. Ekstrakt z korzenia pelargonii afrykańskiej – krok przed antybiotykiem
Antybiotyk nie jest „lekiem na całe zło”. Warto zastanowić się więc, co w skuteczny, ale zarazem bezpieczny dla organizmu sposób, jest w stanie pomóc nam w chorobie. Okazuje się, że w leczeniu może być skuteczna substancja roślinna – ekstrakt z korzenia pelargonii afrykańskiej. Ta odkryta w XIX wieku bylina okazała się naturalnym lekiem na szalejącą wtedy w Afryce gruźlicę. W krótkim czasie została importowana do Europy, gdzie poddano ją szeregowi badań mających na celu potwierdzenie jej dobroczynnego wpływu na układ oddechowy. Liczne badania potwierdziły, że ekstrakt z korzenia pelargonii afrykańskiej ma kompleksowe działanie na przyczyny i objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Nie tylko zapobiega zaostrzeniu się infekcji, ale zwiększa też ruch rzęsek w układzie oddechowym, które odpowiedzialne są za usuwanie śluzu wraz z bakteriami i wirusami z układu oddechowego. Właściwości ekstraktu sprawiają, że może być on stosowany na każdym etapie infekcji, zarówno przy pierwszych dolegliwościach, jak i w jej trakcie. Pelargonia afrykańska może być stosowana przy infekcjach o różnym podłożu – tak wirusowym, jak i bakteryjnym.
3. Ważna standaryzacja ekstraktu
Ekstrakt z korzenia pelargonii afrykańskiej to jedna z najlepiej i najdokładniej przebadanych substancji roślinnych na świecie. Aby jednak wykazywała udowodnione w badaniach działanie w infekcjach, musi być odpowiednio standaryzowana. Standaryzacja gwarantuje właściwą zawartość substancji aktywnych w każdej partii produktu i konkretne działanie preparatu.