Trwa ładowanie...

PCT, czyli smutek po seksie. Czym jest i dlaczego się pojawia? Ekspert wyjaśnia

Avatar placeholder
30.11.2018 13:19
PCT jest to uczucie smutku i płaczu po seksie. Dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn
PCT jest to uczucie smutku i płaczu po seksie. Dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn (123rf)

Seks ma wiele udowodnionych korzyści dla zdrowia. Może między innymi pomóc w lepszym spaniu oraz pobudza system odpornościowy do działania. Z drugiej strony, może również wywołać nieoczekiwane efekty dla Twojego nastroju. Sprawi, że po wszystkim będziesz odczuwać smutek, a nawet doprowadzi do płaczu. Dlaczego tak się dzieje? Zapytaliśmy o to eksperta psychologa i seksuologa klinicznego, panią Annę Golan.

1. Ekspert seksuolog o PCT

Czym jest PCT i jak się objawia?

Anna Golan: Najczęściej stan odprężenia po orgazmie kojarzy nam się z czymś bardzo przyjemnym, relaksem, poczuciem bezpieczeństwa, czasem sennością. Sam orgazm możemy przeżywać bardzo różnie – część kobiet śmieje się w trakcie orgazmu, inne płaczą. Inne osoby mają problem z osiągnięciem orgazmu. Smutek następujący po udanym zbliżeniu z partnerem (czy partnerką), który jest przez nas preferowany i wybrany – jest objawem zakłóceń w przebiegu fazy odprężenia po seksie. W cyklu reakcji seksualnych wyróżniamy fazę podniecenia, plateau, orgazm i fazę odprężenia.

Są specjaliści, którzy taki stan określają nazwą - "poseksualna depresja". Czy ten stan rzeczywiście można łączyć w jakichś sposób ze stanami depresyjnymi?

Zobacz film: "Co jeść po seksie?"

Anna Golan: Określenie depresja chyba nie jest tu najbardziej adekwatne. Zjawisko to lepiej opisują takie określenia jak dysforia, nastrój dysforyczno – depresyjny do stosunku seksualnym, czyli wyolbrzymione, czy nieadekwatne reakcje emocjonalne.

Jakie mogą być przyczyny tego typu zachowania po seksie? Dlaczego następuje ten nagły smutek i przygnębienie?

Anna Golan: Niektórzy badacze twierdzą, że reakcja ta może mieć podłoże biologiczne. Nie można także wykluczyć przyczyn emocjonalnych, czy wpływu naszych przekonań, wewnętrznych konfliktów.

Czy to zachowanie ma określone uwarunkowania? Czy dotyka konkretne grupy społeczne? Czy dotyczyć może tylko kobiet, czy też mężczyzn?

Anna Golan: Z tym zjawiskiem spotykamy się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Może występować także po orgazmie osiągniętym w wyniku [masturbacji]((https://parenting.pl/masturbacja).

Czy można temu jakoś zaradzić? uchronić się przed nią lub próbować leczyć?

Anna Golan: Na pewno sugerowałabym konsultację z seksuologiem.

2. Badania nad PCT

Seksuolog Ian Kerner opisuje ten stan jako "smutek, gniew i cierpienie, który występuje po seksie, a najczęściej po orgazmie". Może wystąpić po seksie z przygodnie poznaną osobą, ale również po odbyciu stosunku seksualnego z osobą, z którą jest się blisko związanym. Co istotne także, wcale nie potrzeba partnera, "poseksualna depresja" może wystąpić nawet po [masturbacji]).

Przeczytaj również:

Raport z badań przeprowadzonych w 2015 roku wśród dziewcząt na jednym z amerykańskich uniwersytetów, został opublikowany w dzienniku "Sexual Medicine". Wykazał on, że aż 46 proc. respondentek doświadczyło tego stanu przynajmniej raz. 5 proc. doświadczyło smutku i gniewu po seksie kilka razy w ciągu miesiąca.

Naukowcy w tym samym badaniu doszli do wniosku, że PCT nie ma związku z tym, czy partner seksualny jest nam dobrze znany, czy też jest dopiero zapoznany. Badania powyższe koncentrowały się na kobietach, ale faktem jest, że PCT może także występować u mężczyzn.

Nie masz ochoty na seks? Oto zioła, które zwiększają kobiece libido
Nie masz ochoty na seks? Oto zioła, które zwiększają kobiece libido [5 zdjęć]

W jaki sposób pobudzić kobiece libido? Zastanawiają się nad tym zarówno nasi partnerzy, jak i naukowcy.

zobacz galerię

Ian Kerner stwierdza, że PCT nadal nie jest dobrze zbadane, ale uważa, że ma ścisły związek z hormonami. "Szczególnie u kobiet, seks i orgazm powoduje uwolnienie się hormonu o nazwie Oksytocyna. Ułatwia wydzielanie mleka oraz pojawia się przy podrażnieniu receptorów szyjki macicy i pochwy." Kerner jest zdania, że to właśnie ten hormon odpowiada za PCT.

Seks powoduje także uczucie podniecenia i jednoczesnego zagrożenia, może to również powodować pojawienie się smutku i łez. "Czas tuż po seksie, jest czasem na uwolnienie się emocji, które podczas stosunku są przykryte warstwą doznań głównie cielesnych" - dodał.

Zobacz także: Przychodzi z pomocą, gdy inne metody zawodzą. Powinna go mieć każda mama

Innym powodem może być niespełnienie oczekiwań przez partnera już po seksie. Wiele osób czuje potrzebę bliskości i czułości po stosunku, natomiast wiele osób wtedy odsuwa się na bok. Może to prowadzić do rozczarowania tych pierwszych osób.

Jeśli doświadczasz PCT i nie wiesz dlaczego tak się dzieje, to według Kernera: "jest to dobry powód, aby spotkać się z terapeutą, który pomoże znaleźć odpowiedź na to pytanie". Na koniec dodał, że po stosunku z partnerem i po orgazmie w wyniku masturbacji, dobrze jest zastanowić się nad tym, gdzie wówczas wędrują myśli oraz jakie emocje są odczuwane.

Cały czas trwają badania nad wyjaśnieniem powodów występowania PCT. Najlepszym dowodem na to, że ten temat wymaga dalszych prac, jest to, że wielu naukowców inaczej ten stan nazywa oraz wskazuje jego inne powody. Co do jednego chyba wszyscy są jednak zgodni. Jeżeli doświadcza się często uczucia przygnębienia i smutku po stosunku seksualnym, należy zgłosić się po pomoc do eksperta.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze