Trwa ładowanie...

Pakowanie kanapek w folię aluminiową szkodzi zdrowiu

Avatar placeholder
Magda Rumińska 10.12.2018 12:00
Nie pakuj kanapek w folię aluminiową
Nie pakuj kanapek w folię aluminiową (123rf.com)

Codziennie rano zawijasz kanapki w folię aluminiową i pakujesz je dzieciom do szkoły? Najwyższa pora z tym skończyć. Są bezpieczniejsze metody pakowania jedzenia na wynos.

1. Wszechobecna folia aluminiowa

Folia aluminiowa jest powszechnie wykorzystywana w kuchni. Używa się jej do produkcji blaszek do pieczenia ciast i mięs. Przykrywamy też nią gorące potrawy, by wolniej stygły. Często folia aluminiowa wykorzystywana jest również do pakowania jedzenia, nie tylko na wynos, ale też takiego, które przechowujemy w lodówce. Jest to wygodny sposób, ale może być szkodliwy dla naszego zdrowia.

2. Aluminium przenika do żywności

Aluminium to inaczej glin, jeden z najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków na Ziemi. W ciągu tygodnia ekspozycja na ten pierwiastek nie powinna przekraczać 280 mg. Na szczęście glin jest w większości wydalany wraz z moczem. Problem pojawia się, gdy nasze nerki źle funkcjonują. Glin może wówczas kumulować się w komórkach, doprowadzając do zaburzeń pamięci, problemów z układem hormonalnym i rozrodczym, a także do osteoporozy i alzheimera.

Glin zawarty w foli aluminiowej przenika do żywności. Im dłużej ma z nią kontakt, tym stężenie pierwiastka w jedzeniu jest wyższe.

3. Zakazane produkty

Zobacz film: "Zapomnij o aluminiowych tackach do grilla"

W folię aluminiową nie wolno pakować cytrusów, ogórków kiszonych, kapusty kiszonej, pomidorów i ich przetworów, a także jabłek.

Jeśli w kanapce znajdują się pomidory albo inne wymienione produkty, zawijanie jej w folię aluminiową nie jest wskazane. Gdy kwaśne produkty wchodzą w reakcję z aluminium - tworzą się sole glinu, które przenikają do żywności. W folii nie powinno się też przechowywać produktów mocno przyprawionych.

4. W co pakować?

Zamiast folii aluminiowej możemy użyć zwykłego papieru śniadaniowego. Dobrym rozwiązaniem jest też używanie opakowań wielokrotnego użytku. Dzięki temu zaoszczędzimy papier i przyczynimy się do zmniejszenia ilości śmieci produkowanych przez nasze gospodarstwo domowe.

Zanim kupisz opakowanie na drugie śniadanie, sprawdź, czy jest ono przeznaczone do kontaktu z żywnością. Opakowanie powinno być też wolne od bisfenolu A (BPA), który jest szkodliwy dla zdrowia i może powodować zaburzenia układu nerwowego oraz zaburzenia hormonalne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze