Trwa ładowanie...

Ospa wietrzna u nastolatka

Avatar placeholder
17.01.2017 16:05
Ospa wietrzna u nastolatka
Ospa wietrzna u nastolatka

Ospa wietrzna jest bardzo groźna dla młodzieży i dorosłych, a ryzyko wystąpienia powikłań po jej przebyciu, w tym śmierci, jest 10-20 razy większe niż u dzieci w wieku 1-4 lata.

Przebieg ospy wietrznej u młodzieży i osób dorosłych jest zwykle cięższy. Takie osoby mają więcej wykwitów, wyższą gorączkę, a sama choroba trwa dłużej i może wymagać hospitalizacji (w 2012 roku do szpitala trafiło 1361 osób z ciężką postacią ospy wietrznej). Dlatego lekarze zdecydowanie radzą, aby szczepić wszystkich nastolatków i osoby dorosłe, które nie przechorowały ospy w dzieciństwie.

spis treści

1. Co ze szkołą/pracą?

Nie da się uniknąć zwolnienia lekarskiego. Osoba chora jest zaraźliwa dla otoczenia do chwili zaschnięcia wszystkich pęcherzyków, dlatego do szkoły czy pracy można wrócić, gdy wszystkie wykwity zmienią się w strupki. Jednak nie oznacza to, że trzeba przez parę tygodni leżeć w łóżku. Jeśli minie gorączka można iść np. na krótki spacer, jednak unikając kontaktu z innymi osobami (choroba, potocznie zwana jest wiatrówką, właśnie z powodu bardzo łatwego szerzenia się drogą kropelkową).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Moda na celowe zarażanie dzieci"

Ospa wietrzna daje się we znaki nie tylko chorym, lecz także ich rodzicom. Gdy choruje dziecko, muszą oni stale pilnować, by nie drapało zmian skórnych. Ponadto życie domowe staje wówczas na głowie – należy zapewnić opiekę małemu pacjentowi, zwalniać się z pracy i nierzadko rezygnować z poczynionych wcześniej planów.

2. Powiedz stop bliznom

Najbardziej uciążliwym objawem ospy wietrznej są swędzące pęcherzyki, w dodatku z reguły towarzyszy im również gorączka i złe samopoczucie. Wykwity mogą występować w różnych miejscach – na skórze owłosionej głowy, na błonach śluzowych jamy ustnej, rzadziej w obrębie śluzówek krtani, tchawicy, odbytu, narządów płciowych, na rogówce i spojówkach. Zasada numer jedne brzmi – absolutnie nie należy pęcherzyków drapać, wyciskać itp. Bardzo ważne jest utrzymanie ich w czystości, co zapobiegnie wtórnemu zakażeniu. Dlatego należy regularnie brać prysznic (kąpiele są niewskazane – nie należy rozmiękczać krostek), warto pomyśleć o użyciu mydła odkażającego. Konieczna jest także częsta zmiana ubrania/piżamy oraz pościeli, którą trzeba prać co 2-3 dni. Lekarz zaleca odpowiednie leczenie objawowe indywidualnie, zależnie od dominujących objawów.

Jeśli jednak wszystkie te sposoby zawiodą i po chorobie pozostaną blizny, należy skonsultować się z dermatologiem. Oceni on ich barwę, wielkość, głębokość ubytków, a także ilość, dzięki czemu będzie mógł zaproponować odpowiednio dobrany rodzaj leczenia. Na mniejsze zmiany może wystarczyć smarowanie maścią. Przy większych może okazać się konieczne leczenie laserowe lub dermabrazja.

3. Wirus może wrócić!

Ospa to choroba wirusowa, wywoływana przez varicella-zoster virus – VZV. Wirus VZV należy do rodziny wirusów opryszczki. Po przechorowaniu ospy wietrznej, mimo ustąpienia objawów choroby, wirus pozostaje w organizmie człowieka w postaci utajonej. W przypadku obniżenia odporności organizmu może uaktywnić się ponownie, wywołując półpasiec, nawet po wielu latach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze