Ogrzewanie na podczerwień a dzieci. Czy jest bezpieczne?
Obecna technologia daje wiele możliwości ogrzewania domów i mieszkań, które różnią się między sobą sposobem grzania oraz czynnikami, jakie oddziałują na organizm każdego z domowników. Ogrzewanie na podczerwień to innowacyjna metoda grzewcza, pozwalająca na ocieplanie poszczególnych obiektów, które kolejno oddają swoje ciepło do pomieszczenia. Dlaczego warto wybierać ogrzewanie na podczerwień? Czy jest bezpieczne dla dzieci? Opinie na temat tego rozwiązania są różne, dlatego warto przyjrzeć się nieco bliżej tej tematyce.
1. Ogrzewanie na podczerwień – jak działa?
Zasada działania, którą charakteryzuje się ogrzewanie na podczerwień, jest niezwykle prosta. Najistotniejszą informacją jest to, że do wykorzystywania promienników podczerwieni nie trzeba przeprowadzać skomplikowanego remontu ani decydować się na montaż dodatkowych źródeł energii elektrycznej. Wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka i cieszyć się innowacyjną metodą grzewczą w swoim domu lub mieszkaniu.
Promienniki podczerwieni można powiesić na suficie, ścianach lub umieścić na dedykowanym statywie. Warto wiedzieć, że tego typu lampy stosowane są często podczas rehabilitacji i fizjoterapii ze względu na wydajność grzewczą.
Nowoczesne ogrzewanie na podczerwień oprócz tego, że pozwala w prosty sposób utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu, dodatkowo poprawia ukrwienie komórek oraz przyspiesza procesy gojenia ran.
2. Kto powinien zdecydować się na ogrzewanie na podczerwień?
Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe? Na pewno nie. Jest wiele przesłanek, które świadczą o tym, że ta metoda grzewcza jest jedną z bezpieczniejszych dla organizmu każdego człowieka. Do głównych cech, jakimi wyróżnia się ogrzewanie na podczerwień, zaliczamy:
- szybkość działania;
- niską cenę;
- wielofunkcyjność.
Decydując się jednak na promienniki na podczerwień, warto wiedzieć też o tym, iż ta forma ogrzewania domów jest całkowicie bezpieczna dla każdego organizmu.
Kiedy warto zainwestować w ogrzewanie na podczerwień? Na pewno wtedy, kiedy:
- występują problemy z wilgocią i grzybem na ścianach;
- posiadamy dużą liczbę pokoi;
- u domowników występują alergie na kurz i sierść;
- w domu mieszkają małe dzieci lub osoby starsze;
- chorujemy na przewlekłe choroby obniżające odporność i pogarszające samopoczucie.
Promienie podczerwone są całkowicie bezpieczne dla każdego, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Ten typ grzewczy doprowadza wszystkie pobliskie obiekty do ustalonej temperatury, gdzie następnie nagrzane elementy oddają ciepło do wnętrza pomieszczenia.
Wybierając promienniki UV, można odczuć ciepło w dwojaki sposób. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to ogrzewanie bezpośrednie, warto zauważyć, że nagrzewa tylko przedmioty w pobliżu promienników, a nie samo powietrze. Oznacza to, że ciepło oddawane jest przez ściany, co doskonale się sprawdza szczególnie w przypadku pokoi dziecięcych.
3. Ogrzewanie na podczerwień – wady i zalety
Do głównych atutów ogrzewania na podczerwień zaliczamy takie czynniki, jak:
- redukcja kurzu unoszącego się wewnątrz pomieszczeń;
- możliwość szybkiego nagrzewania pomieszczenia;
- redukcja skutków ubocznych suchego powietrza w domu;
- poprawę ukrwienia komórek;
- redukcję bólów mięśni i stawów.
Występują też pewne wady takiego rozwiązania, do których należą:
- brak możliwości wykorzystania tego medium do ogrzewania wody;
- dodatkowe koszty utrzymania ze względu na duży pobór prądu;
- koszty montażu instalacji.
4. Czy warto inwestować w ogrzewanie na podczerwień w pokoju dziecka?
Zdecydowanie warto podjąć decyzję o zakupie promienników na podczerwień w celu wdrożenia innowacyjnej metody ogrzewania do swojego domu. Osoby, które mają problemy z alergiami, chorobami układu oddechowego oraz pogorszone samopoczucie powinny bez wahania zdecydować się na ogrzewanie na podczerwień do swojego domu.
Istotne jest to, że podczerwień nie ogrzewa samego powietrza, dzięki czemu nie powoduje suchości powietrza.