Trwa ładowanie...

Odstające łopatki – przyczyny i ćwiczenia

 Agnieszka Gotówka
22.12.2022 08:28
Odstające łopatki – przyczyny i ćwiczenia
Odstające łopatki – przyczyny i ćwiczenia (https://stock.adobe.com/)

Odstające łopatki u dziecka to dla rodziców sygnał alarmowy, który świadczy o tym, że prawidłowa postawa została zaburzona. Jest to objaw, którego nie wolno bagatelizować, zwłaszcza, że nierzadko towarzyszy mu nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa, klatki piersiowej, głowy i ramion. Podpowiadamy, jakie ćwiczenia na odstające łopatki mogą pomóc skorygować tę wadę.

spis treści

1. Odstające łopatki. Do jakiego lekarza się zgłosić?

Łopatki mają trókątny kształt i są ustawione symetrycznie. Wspomagają prawidłowe funkcjonowanie obręczy barkowej oraz pozostałych elementów narządu ruchu. Stanowią też miejsce przyczepu włókien mięśniowych.

Mylne jest twierdzenie, że odstające łopatki u dzieci to tylko problem estetyczny, który minie wraz z wiekiem. Jesli zbagatelizujemy tę wadę, może spowodować ona jeszcze większe problemy, m.in. doprowadzić do powstania dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa oraz całego grzbietu oraz przykurczu mięśni klatki piersiowej.

Jeśli więc zauważymy odstające łopatki u dziecka powiedzmy o tym fakcie pediatrze, który skieruje dziecko do ortopedy. Pomóc może tez fizjoterapeuta, który podpowie, jak skorygować odstające łopatki.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Wady postawy u coraz większej liczby polskich dzieci
Wady postawy u coraz większej liczby polskich dzieci

Ponad 80 proc. dzieci mieszkających w Polsce zmaga się z płaskostopiem, koślawymi kolanami czy krzywym

przeczytaj artykuł

2. Odstające łopatki. Fizjoterapia, ćwiczenia czy operacja?

W pierwszej kolejności warto napisać, jakie są przyczyny odstających łopatek. W większości przypadków do wady tej prowadzą niewłaściwe nawyki, zwłaszcza brak aktywności fizycznej i częste garbienie się.

Kiedy plecy są niefizjologicznie zaokrąglone, wówczas przesunięciu do przodu ulegają zarówno barki, jak i łopatki. Dochodzi wówczas do przykurczy w obrębie mięśni klatki piersiowej oraz nadmiernego rozciągnięcia mięśni, które odpowiadają za utrzymywanie wyprostowanych pleców. Może temu towarzyszyć nadmierne napięcie mięśni karku oraz szyi.

Jak wybrać plecak zdrowy dla kręgosłupa dziecka?
Jak wybrać plecak zdrowy dla kręgosłupa dziecka?

Artykuł sponsorowany CCC Uczniowie skupiają się w dużej mierze na tym, aby plecak do szkoły był stylowy

przeczytaj artykuł

W pewnym zakresie profilaktyczne ćwiczenia na odstające łopatki wykonuje... niemowlę. Prawidłowy podpór na brzuchu, pełzanie i czworakowanie to nie tylko milowe kroku w jego rozwoju, ale też solidny trening obręczy barkowej, co w przyszłości przełoży się na prawidłową kontrolę ruchów łopatek, gdy dziecko będzie już w stanie samodzielnie stać.

Kiedy jednak u swojej starszej pociechy zauważymy problem odstających łopatek, trzeba zacząć działać. Pomóc może specjalista, który podpowie, jakie ćwiczenia wykonywać. W przypadku najmłodszych mają one formę zabawy.

A zatem, jakie ćwiczenia na odstające łopatki można wykonać w domu? Oto kilka podpowiedzi.

3. Odstające łopatki – ćwiczenia

  • Poproś dziecko, żeby położyło się na brzuchu z dłońmi pod brodą. Nogi powinny być wyprostowane i złączone. Kiedy powiesz "samolot leci", zadaniem kilkulatka jest przeniesienie wyprostowanych rąk w bok i uniesienie ich jak najwyżej wraz z uniesioną głową. Zwróć uwagę na nogi, które również powinny być lekko uniesione (i wyprostowane!). Na hasło "samolot ląduje" dziecko może opuścić ręce i nogi, wracając do pozycji wyjściowej. W ten sposób bawcie się 2 minuty.
  • Niech dziecko położy się na brzuchu z dłońmi pod brodą. Kiedy powiesz "popatrz przez lornetkę", dziecko odrywa ręce od podłogi i układa z dłoni lornetkę. Do pozycji wyjściowej wraca po kilku sekundach, gdy usłyszy "odpocznij".
  • Poproś dziecko, by usiadło w siadzie skrzyżnym z rękoma ułożonymi w skrzydełka. Na hasło "kuku" niech wysunie głowę do przodu, a następnie cofnie ją, naśladując w ten sposób wysuwanie i chowanie się kukułki z wnętrza zegara. Zwróć uwagę, by tułów przez cały czas był nieruchomy. Bawicie się w ten sposób 1-2 minuty.

4. Odstające łopatki – operacja. Kiedy jest konieczna?

Warto pamiętać, że korekcja ustawienia łopatek jest zdecydowanie łatwiejsza u dzieci niż u dorosłych. W przypadku najmłodszych najczęściej wystarczą regularne ćwiczenia i zmiana nawyków.

U dorosłych odstające łopatki wymagają już nierzadko bardziej zdecydowanych działań. Potrzebne są m.in. ćwiczenia wzmacniające mięśnie równoległoboczne, zębate przednie oraz mięsień najszerszy grzbietu, a także ćwiczenia rozciągające mięśnie piersiowe i klatkę piersiową. Odpowiedni trening zaproponuje fizjoterapeuta.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze