Trwa ładowanie...

Odpowiedź ucznia jest hitem. Nauczycielka nie wiedziała, co powiedzieć

Avatar placeholder
14.10.2023 09:02
Odpowiedź ucznia jest hitem. Nauczycielka nie wiedziała, co powiedzieć
Odpowiedź ucznia jest hitem. Nauczycielka nie wiedziała, co powiedzieć (Getty Images / Facebook)

Reakcja ucznia na jedno z pytań z matematyki wywołała burzę komentarzy na platformach społecznościowych. Wśród internautów zrodziły się podzielone opinie - niektórzy chwalili młodego człowieka za jego analityczne podejście do zadania, zwracając uwagę na nieprecyzyjne polecenie, podczas gdy inni oskarżali go o lenistwo. Wypowiedź jednej z mam była dość kategoryczna: "Takie dywagacje to domena dorosłych, a nie dzieci".

spis treści

1. Matematyczne zadanie

Na swoim Facebookowym profilu "Słownik polsko" opublikował zrzut ekranu z treścią zadania matematycznego zamieszczonego w zeszycie ćwiczeń dla uczniów szkoły podstawowej. Zadanie to wywołało wiele dyskusji, bowiem nie wszystko było jasne, a odpowiedź na pytanie nie była oczywista dla wszystkich.

Treść zadania brzmiała następująco: "Mikołaj położył się spać o godzinie 20:00 i spał 10 godzin. O której godzinie wstał?".

Uczniowie mogli wybierać spośród trzech odpowiedzi: a) o godz. 7:00, b) o godz. 6:00, c) o godz. 8:00. Ale jedno z dzieci miało nietypowe podejście do zadania. Ten młody uczeń uznał, że nie potrafi zdecydować się na żadną z proponowanych godzin, ponieważ zadanie jego zdaniem nie było precyzyjne.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Jego odpowiedź była zaskakująca: "Nie wiem o kturej zasnoł" (pisownia oryginalna) – napisał.

Poniżej znajduje się link do posta zamieszczonego na Facebooku przez "Słownik polsko".

2. Zadanie wywołało dyskusję

Odpowiedź ucznia, która była wyjątkowo szczera, doprowadziła do żywiołowej dyskusji pod postem. Wielu użytkowników internetowych okazało swoje poparcie dla dziecka, zwracając uwagę, że to, co napisało, ma sens, ponieważ pójście spać nie oznacza automatycznie zasnięcia.

- To jest bardzo dobry przykład na szkodliwe i źle konstruowane pytania w podręcznikach szkolnych. Dziecko wykazało się logicznym myśleniem i rozumieniem znaczeń. Tylko nad ortografią trzeba popracować. Zadanie powinno brzmieć: "Mikołaj zasnął o..." i nie byłoby dwuznaczności – zauważył jeden z nich.

- Ja bym jeszcze dodała, że to, o której wstał, nie jest równoznaczne z tym, o której się obudził – dodała kolejna.

Wiele głosów podkreślających, że celem szkoły powinno być uczenie myślenia, a nie rozwiązywanie testów wg ściśle określonego schematu, pojawiło się w dyskusji. Według tych osób, takie odpowiedzi potwierdzają inteligencję dziecka.

Po przeczytaniu zadania, wywołało ono rozłam między użytkownikami. Niektórzy z nich ostro ocenili ucznia, sugerując, że to nie treść zadania była myląca, lecz dziecko po prostu z lenistwa nie chciało podjąć próby jego rozwiązania.

"Jakby napisali, zasnął, to zaraz byłyby domniemania czy np. się nie wybudził na godzinę ok. 1 w nocy. Przecież wiadomo, o co chodzi autorowi na matematyce. To nie filozofia. Poza tym, jeśli wiadomo, że spał 10 godz. to ani a, ani c nie pasują do odpowiedzi. Nie oszukujmy się, dzieciak zrobił sobie żarcik" - napisał jeden z nich.

- WTakie dywagacje to domena dorosłych, a nie dzieci... Dziecko jest konkretne i to, co napisało to nie żarcik, tylko rzeczywiście tak to widzi. Dla niego nie było to takie oczywiste, że Mikołaj zasnął, gdy tylko położył się do łóżka - wytłumaczyła jedna z mam. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Autor: Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze