Trwa ładowanie...

Matematyka w Biblii? To zadanie spędzało sen z powiek niejednemu uczniowi. W końcu ktoś je rozwiązał

W sieci krąży trudne zadanie z matematyki, które pojawiło się w jednej z polskich szkół. Aby je rozwiązać, konieczna może okazać się… Biblia. Sprawdź, czy podołasz wyzwaniu.

Zobacz film: "Depresja u dzieci"
spis treści

1. Trudne zadanie matematyczne

Nauka ścisła i religia w jednym? To zawsze budzi kontrowersje. Tym razem uczniowie musieli zmierzyć się z trudnym zadaniem z matematyki, które pojawiło się w podręczniku “Matematyka z plusem”. Zdjęcie krążyło po sieci, a internauci wspólnymi siłami próbowali je rozwiązać. W końcu znalazł się ktoś, kto podał prawidłową odpowiedź.

Zadanie brzmi:

”Biblia (I Księga Królewska, rozdział 7,23) podaje, że na zlecenie króla Salomona zbudowano kolisty zbiornik na wodę o obwodzie 30 łokci i średnicy 10 łokci. Jakie przybliżenie liczby Pi wynika z tych informacji? Znajdź w Biblii fragment, który to opisuje".

Trudne zadanie z matematyki
Trudne zadanie z matematyki (Getty imeges / Facebook)

I jak? Wiesz, jak to obliczyć? Jeden z internautów podaje rozwiązanie, ale zanim je przeczytasz, spróbuj sam pogłówkować.

2. Biblijne zadanie matematyczne

Pod postem na Facebooku, gdzie został umieszczony fragment pracy domowej, pojawiło się szereg komentarzy zdezorientowanych internautów:

“Następnym posunięciem będzie zadanie z fizyki lub chemii na temat zamiany wody w wino” - ironizuje jedna z czytelniczek.

“Nie wiem, czy się śmiać czy płakać... Kiedyś matematyka była po prostu matematyką” - pisze kolejna.

“Aż nie chce się wierzyć, że nawet w książkach z nauk ścisłych odsyłają do Biblii. Ja już się od jakiegoś czasu zastanawiam, czy takie rodzynki czasem nie zacząć tłumaczyć na francuski, żeby pokazać we Francji zwykłym ludziom, co tak naprawdę dzieje się w Polsce” - dodaje inny czytelnik.

Poniżej podajemy szczegółowe rozwiązanie tej zagadki, które podał jeden z internautów:

2PiR=30 łokci

2R=10 łokci

R=5 łokci

Pi=30 łokci/(2*5 łokci)

Pi = 3

Z tych informacji wynika przybliżenie liczby Pi to 3, prawidłowa wartość, jak wiemy wynosi dokładnie 3,14.

Możemy też policzyć to z innego wzoru:

obwód(o)=30 łokci

średnica=10 łokci

promień(r)=10:2=5 łokci

o=2πr 30=2π*5 30=10π π=30:10 π=3

Trudne prawda?

Jeśli ktoś ma problem ze zrozumieniem zadania, może zajrzeć do Księgi Królewskiej, rozdział 7,23, gdzie czytamy:

“Następnie sporządził odlew "morza" o średnicy dziesięciu łokci, okrągłego, o wysokości pięciu łokci i o obwodzie trzydziestu łokci”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.