Odblaski dla dzieci: dlaczego ich noszenie jest tak ważne?
Odblaski dla dzieci powinny być obowiązkowe, kiedy poruszamy się drogą po zmroku. Kosztują niewiele (niekiedy można też dostać je za darmo, o czym przeczytacie w dalszej części tekstu), ale co najwazniejsze: mogą uratować życie. Jakie są ich rodzaje i jak przekonać dziecko do noszenia odblasków?
1. Dlaczego odblaski są ważne dla bezpieczeństwa dzieci i dorosłych?
Zgodnie z art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych. Odblaski muszą także nosić piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek. Ich brak podlega grzywnie w wysokości 100 zł.
Co jednak z nakazem używania odblasków w mieście? Takiego przepisu nie ma. Odpowiedzialność jednak nakazuje ich noszenie, bo odblaski znacząco poprawiają widoczność. Pieszy poruszający się bez odblasków jest widoczny przez kierowcę z odległości tylko kilku metrów. W przypadku używania odblasków ta odległość może wzrosnąć kilkukrotnie (nawet do 200 metrów). Dzięki nim kierowca ma szansę zareagować, gdy np. jesteśmy na przejściu dla pieszych.
Dlatego tak ważne jest, abyśmy dawali dzieciom dobry przykład i od małego uczyli je noszenia odblasków. Zakładajmy je nie tylko wtedy, gdy jest ciemno (rano i wieczorem), ale też gdy pada deszcz lub jest mgła.
2. Jakie rodzaje odblasków są dostępne na rynku i które są najlepsze dla dzieci?
Odblaski są dziś dostępne w wielu różnych kombinacjach. Wiele z nich do reklamowe gadżety. Takie odblaski dla dzieci za darmo można otrzymać m.in. na rodzinnych festynach lub piknikach.
Do wyboru są m.in:
- samozaciskowe opaski odblaskowe – występują w wielu różnych jaskrawych i modnych kolorach, nierzadko również z zabawnymi wzorami, np. uśmiechniętą buźką; można je nosić na ramieniu,
- opaski odblaskowe na rzep – można je nosić zarówno na ramieniu, jak i na nodze (np. przy kostce jako zwężenie nogawki spodni podczas jazdy rowerem),
- kamizelki odblaskowe – najczęściej wkładane przez głowę, z gumkami po bokach, lub zapinane z przodu na dwa poziome rzepy z regulacją,
- zawieszki odblaskowe miękkie z PCV lub twarde – idealne do plecaka lub torby,
- szelki odblaskowe,
- odblaskowy pokrowiec na plecak,
- chusty odblaskowe.
W wielu przypadkach też odblaski na kurtki dla dzieci stanowią już element odzieży. To jednak za mało, jeśli dziecko ma poruszać się po zmroku (zwłaszcza na rowerze czy hulajnodze). Mimo wszystko więc lepiej, by miało zawsze przy sobie kamizelkę. Ona wydaje się być najkorzystniejsza, bo osoba ją nosząca jest bardziej widoczna niż gdby miała tylko kilkucentymetrowy element odblaskowy.
3. Jakie są kreatywne sposoby na włączenie elementów odblaskowych do codziennego ubioru dzieci?
W Polsce ginie rocznie na drogach ok. 6 tys. osób, ok. 70 tys zostaje rannych. Połowa poszkodowanych to piesi i rowerzyści, a do większości tragicznych zdarzeń dochodzi po zmroku.
To oczywiście nie są argumenty odpowiednie dla dzieci, ale mające przemówić do nas, rodziców. To odpowiednie zachowanie na drodze, w tym widoczność, decydują o czasie reakcji i drodze hamowania pojazdów.
Dlatego warto dawać dzieciom dobry przykład. Sami zakładajmy odblaski i miejmy je zawsze przy sobie (zwłaszcza, że złożona w kostkę kamizelka nie zajmuje wiele miejsca).
Możemy też od razu wraz z wymarzonym jednośladem kupić odblaski na rower dla dzieci. Te występują w różnych formach, również bardzo designerskich. Tu do wyboru są m.in. patyczki odblaskowe montowane na szprychy i kulki odblaskowe.