Trwa ładowanie...

Bezpieczeństwo na drodze. Odblaski i jasne ubranie mogą uratować życie

Policja rozpoczęła akcję "świeć przykładem" promującą odblaski. Nowa kampania ma przypomnieć pieszym o ważności noszenia odblasków i jasnych ubrań na drodze. Jak przypominają mundurowi, odblask to nie obciach i publikują dwa zdjęcia, na których widać jak ważne jest bycie widocznym. Równie ważne co odblaski jest jaskrawe ubranie.

Zobacz film: "Elementy odblaskowe siedmiokrotnie zwiększają widoczność pieszego"

1. Czy noszenie odblasków jest obowiązkiem?

Według przepisów ruchu drogowego to pieszy, który porusza się po drodze po zmierzchu, jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Jak podkreślają policjanci, jest to niezbędne, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Nie tylko odblaski ratują życie. Dziecko ubrane w jasny strój też jest mniej narażone na wypadek.

- Nie możemy mówić rodzicom, jak mają kompletować strój dzieci, jednak warto zastanowić się, czy na jesień nie zainwestować w jaskrawe kolory – mówi WP parenting Marta Karska z warszawskiego komisariatu.

Policja opublikowała dwa zdjęcia. Zrobione są z perspektywy kierowcy i mają na celu uświadomić społeczeństwu, że to, że myślimy, że jesteśmy widoczni, nie oznacza, że tak jest.

Widzisz dziecko na tym zdjęciu?

Gdzie jest dziecko?
Gdzie jest dziecko? (Komenda Policji)

Jest tutaj:

Dziecko widoczne na drodze
Dziecko widoczne na drodze

Choć jest to niezwykła kampania, niektórzy widzą na zdjęciach podobieństwo do horroru "To". Czy tak jest? Zostawiamy tą ocenę czytelnikom.

- Odblaski to podstawa, jednak świecące buty, które są super modne wśród dzieci, robią robotę. Takie dziecko jest widoczne. I oczywiście, żółta kurtka sprawi, że małoletni jest bezpieczniejszy – mówi policjantka.

2. Widoczność na drodze

"Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów" – przypomina policja.

Najwięcej wypadków z udziałem pieszych odnotowuje się w miesiącach, gdzie widoczność na drodze jest ograniczona. Piesi często nie zdają sobie sprawy z tego, że ich nie widać.

"Noszenie odblasków to nie obciach. To coś, co uratuje nam życie" – przypominają policjanci.

Zobacz także: bezpieczeństwo dziecka i niemowlaka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.