Trwa ładowanie...

Od lalki do drona – prezentownik dziecka 2.0

Lalki, samochodziki, klocki a może drony i tablety? Czym bawią się współczesne dzieci i po jakie zabawki sięgają ich rodzice, planując zakupy prezentów? Mattel, światowy lider w produkcji zabawek, wraz z grupą badawczą IPSOS, sprawdził nie tylko jakie są zabawkowe oczekiwania, ale także jak bawią się polskie dzieci.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Nikt z nas nie wyobraża sobie dzieciństwa bez zabawy, która jest dla maluchów podstawowym narzędziem do zaspokajania naturalnej potrzeby poznawania i rozumienia otaczającego świata i samego siebie. Dzieci w czasie zabawy wyrażają uczucia, pragnienia i marzenia, poznają świat realny oraz uczą się tworzyć swoje pierwsze więzi międzyludzkie, np. zawierając przyjaźń.

Polskie dzieci i ich rodzice doskonale znają rolę zabawy. Potwierdzają to wyniki badania „Zabawki są ważne” zrealizowanego przez IPSOS na zlecenie Mattel. Bez względu na to, czy maluchy bawią się same, czy z innymi dziećmi lub rodzicami, zabawa jest dla nich bardzo ważna.

Na samodzielną zabawę 63% naszych pociech w wieku od 3 do 9 lat poświęca w tygodniu średnio 2,7 godziny dziennie, trenując w ten sposób swoje umiejętności, ucząc się reguł postępowania oraz różnych sposobów wyrażania uczuć, rozwiązywania problemów.

W dni powszednie przez 1,5 godziny dziennie maluchy mają też okazję do zacieśniania więzów i relacji z rodzicami. Częściej z mamą (59%) niż tatą (43%), ucząc się od nich oraz przejmując sposoby rozwiązywania problemów. Do rodzica zawsze należy rola opiekuńczego obserwatora, który rozumiejąc słabsze i mocniejsze strony swojego dziecka, wie jak je wesprzeć i upewnić w swoich zamiarach.

1. Zabawki są ważne!

Dla najmłodszych wszystko może być ciekawą zabawką – patyk, kamyk, liść czy papierek po cukierku.

 • W zależności od sposobu ich wykorzystania, dostarczają rozmaitych wrażeń – od dźwięku, przez dotyk, zapach, odczucia wzrokowe aż po smak. Dlatego właściwie dobrana zabawka, uwzględniająca zmieniające się potrzeby, pozwala dziecku rozwijać te zdolności, które na danym etapie jego życia są najważniejsze – potwierdza Marta Żysko-Pałuba, psycholog i psychoterapeuta specjalizująca się w pracy z dziećmi.

I chociaż oczekiwania dzieci wraz z ich dorastaniem ewaluują, to jak pokazują wyniki badania zleconego przez Mattel, aż 45% dziewczynek wciąż najchętniej bawi się lalkami, kreując i odgrywając różne scenariusze i role.

Te tematyczne zabawy nie tylko stymulują spostrzegawczość i uwagę ale rozwijają inicjatywę, pomysłowość i zaradność. Ponadto 38 % dziewczynek lubi gry planszowe i puzzle, a 34% z nich chętnie sięga po książki. Wszystkie wymienione wybierają też rodzice dziewczynek, spędzając z nimi czas.

Natomiast wśród zabawek dla chłopców królują klocki (48%) oraz samochody i tory (40%), które pozwalają przekształcać, przebudowywać i konstruować. Dzięki takim aktywnościom tworzy się tzw. wyobraźnia przestrzenna, a dodatkowo mali panowie uczą się planowania podejmowanych zadań.

Chłopcy, podobnie jak dziewczynki, do wspólnej zabawy z rodzicami najczęściej wykorzystują gry planszowe, po które sięga 30% opiekunów.

2. Dziecko 2.0

Uwagę współczesnego dziecka (i rodzica) od twórczej zabawy odciągają wszechobecne gadżety elektroniczne, którymi od czasu do czasu bawi się średnio 30% dziewczynek i 38% chłopców. Po konsole do gier lub tablet czy smartfon najczęściej sięga 13 % dziewczynek i aż 24% chłopców.

Tego rodzaju gadżet nie jest jednak zabawką, która przy rozmaitych okazjach również trafia na szczyt listy z prezentami. Chociaż rodzice pozwalają grać oraz korzystać z komputerów i telefonów, to mają jednak świadomość, że przyjemność z kreatywnej zabawy jest w tym wypadku dużo mniejsza.

O ile elektronika, zapewne także z powodu wysokiej ceny, nie pojawia się na liście prezentów dawanych dzieciom, o tyle samo obdarowywanie zabawkami jest bardzo powszechne. Na uwagę zasługuje fakt, że dzieci otrzymują podobne zabawki od swoich rodziców i innych ludzi, np. członków rodziny.

W grupie wiekowej 3-5 lat do 58% dziewczynek trafiają najczęściej lalki, a do 61% chłopców samochodziki i tory samochodowe. Sytuacja zmienia się wraz z wiekiem, bo wówczas chłopcom w wieku od 6 do 9 lat najczęściej (49%) kupujemy klocki a dziewczynkom (53%) puzzle.

Czy potrzebny jest więc kompromis między różnymi oczekiwaniami dzieci i dorosłych oraz budżetem na najlepszy prezent dla maluchów?

3. Prezentowe TOP 25, czyli zabawkowy zawrót głowy

Badanie „Zabawki są ważne” zrealizowane przez IPSOS na zlecenie Mattel potwierdza, że w aktywności dzieci zabawki odgrywają istotną rolę. Wyniki odzwierciedlają również upodobania polskich maluchów i rodziców, którzy chcą być przewodnikiem na drodze ich zabawkowych eksperymentów.

To właśnie wyniki badania oraz zderzenie oczekiwań dzieci i wizji dorosłych, a także wieloletnie doświadczenie w zakresie poznawania potrzeb kolejnych pokoleń, stały się dla specjalistów z Mattel inspiracją do przygotowania prezentowego TOP25 na nadchodzący sezon prezentowy.

Oto zabawkowy ranking, który tuż przed Mikołajkami, świętami i innymi okazjami, ma pomóc dorosłym w odkrywaniu marzeń polskich dzieci.

4. PREZENTOWE TOP 25 NA MIKOŁAJKI I ŚWIĘTA 2016

Zabawki dla młodych odkrywców – Fisher-Price®

 • Szczeniaczek Uczniaczek (CJV64), kandydat na najlepszego przyjaciela małego dziecka.
 • Edukacyjny Pociąg Szczeniaczka – motywująca do raczkowania kolorowa kolejka szczeniaczka i jego przyjaciół!
 • BeBo – Tańcz i śpiewaj ze mną (DJX24) - sympatyczny robocik zachęcający do wspólnego tańczenia, śpiewania oraz tworzenia piosenek.
 • Edukacyjny Stolik Malucha (DRH37) – więcej niż kolorowy mebelek – interaktywna zabawka, którą pokocha każdy maluch.
 • Edukacyjny Globus Odkrywcy (DRJ85) sprawia, że cały świat jest w zasięgu rączek małych podróżników.
 • Sterowana gąsieniczka (DKT39), która uczy dzieci podstaw programowania.
 • Tomek i przyjaciele: Wielki wyścig – zestaw dla małych miłośników filmowych przygód sławnych lokomotywek.
 • Zestaw Plac budowy (DMM55) z serii Bob Budowniczy, dla amatorów zabawy piaskiem kinetycznym  
 • Mówiąca Dora i smartfonik (DXB81) - nauka jezyka angielskiego i interaktywna zabawa z bohaterką serialu animowanego „Dora i przyjaciele”.

Zabawki dla młodych konstruktorów

 • Mega Bloks Pociąg edukacyjny 1-2-3! (DKX60) – 50 elementowy zestaw klocków dla małego konstruktora.
 • Pojazd – Zbieracz klocków od Mega Bloks (CNG23) – fantastyczny zestaw łączący możliwość kreatywnej zabawy z jednoczesnym sprzątaniem po niej!

Lalki dla małej i dużej dziewczynki

 • Sterowana latająca Barbie (DLV45) – nadzwyczajna zabawka w postaci latającego drona inspirowana filmem „Barbie: Gwiezdna przygoda”.
 • Barbie i latający kotek (DWD24) – doskonały zabawkowy duet.
 • Przyjaciółka Barbie – Sal-Lee – Gwiezdna surferka (DLT23) – członek niesamowitej drużyny odpowiedzialnej za misję ratowania gwiazd.
 • Tęczowa Księżniczka ze światełkami (DPP90) – niezwykła i magiczna lalka inspirowana filmem „Barbie Dreamtopia”, która przeniesie zabawę wprost do Krainy Tęczy.
 • Barbie® i jej Tańczący Koń (DMC30) – ten tańczący duet to idealna zabawka dla każdej miłośniczki zwierząt i tańca!
 • Lalki Superbohaterki (DLT61) – idealne partnerki, z którymi dziewczynki mogą wyruszyć na misję ratowania świata, podobnie jak bohaterki serialu DC Super Hero Girls
 • Zestaw zakręcone wzory z lalką Barbie® (DMC10) - dla nieco starszych kreatywnych dziewczynek, które uwielbiają projektować własne kreacje dla lalek.
 • Śpiewająca Straszygwiazda (DYN97) – Ari Hauntington™ – filmowa córka duchów z filmu „Witaj w Monster High”, która inspiruje do nauki śpiewu.

Samochody i tory dla pomysłowych chłopców - Hot Wheels® i Disney Auta®

 • Hot Wheels Zestaw Rekordowy wyścig (DJC05) – gwarancja odjazdowych skoków i zabawy w wyścigi samochodowe .
 • Hot Wheels Wyścigowy tor do konfiguracji (DGD30) – niekończąca się zabawa w tworzenie własnych wymyślnych układów torów i wyścigi samochodzikami Hot Wheels.
 • Hot Wheels® Sterowany pojazd latający Sky Shock (DYD90) – pojazd dla amatorów emocjonujących samochodowych przygód – pojazd sterowany pilotem, który w sytuacji zagrożenia rozkłada skrzydła i odlatuje.
 • Disney Auta Sterowany Zygzak McQueen (DPL07) – jazda kultową wyścigówką na pełnych obrotach.

Zabawki idealne dla małych i dużych

 • Gogle View-Master® (DLL68) – innowacyjny gadżet edukacyjny dla dzieciaków, które lubią interaktywny sposób poznawania swiata i zdobywania wiedzy z wykorzystaniem aplikacji mobilnych.
 • Scrabble Original (Y9616) – najbardziej popularna gra dla całej rodziny, w której LICZY SIĘ KAŻDE SŁOWO!™

  5. O badaniu

Badanie „Zabawki są ważne” na zlecenie Mattel zostało zrealizowane przez grupę badwaczą IPSOS w maju 2016 roku. W ogólnopolskim badaniu udział wzięlo 807 dzieci w wieku od 3 do 9 lat oraz ich rodzice.

Informacja prasowa  

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.