Trwa ładowanie...

Obrazowanie serca podczas operacji może poprawić wyniki u dzieci z wrodzonymi wadami serca

Avatar placeholder
21.12.2016 21:23
Obrazowanie serca podczas operacji może poprawić wyniki u dzieci z wrodzonymi wadami serca
Obrazowanie serca podczas operacji może poprawić wyniki u dzieci z wrodzonymi wadami serca

Korzystanie z obrazowania serca podczas operacji może wykryć poważne resztkowe dziury w sercu, które mogą wystąpić, gdy chirurdzy operują wadę serca u dzieci i oferują chirurgom możliwość zamknięcia tych otworów podczas tej samej operacji.

Specjaliści kardiologii dziecięcej mówią, że za pomocą tego narzędzia, zwanego echokardiografią przezprzełykową (TEE) w trakcie operacji może poprawić rezultaty u dzieci z wrodzonymi wadami serca.

"Skupiliśmy się na wewnętrznych ubytkach przegrody międzykomorowej, które są otworami między dwoma komorami serca" - powiedziała Meryl S. Cohen, główny autor i kardiolog dziecięcy w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii (CHOP).

Ona i współautorzy opublikowali wcześniej w "Circulation" badanie, w którym stwierdzili, że te wady różnią się od innych rodzajów resztkowych otworów.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

"Te wady, które mogą być wykryte w pierwszej operacji innej wady, mogą zwiększać ryzyko komplikacji i śmierci dzieci z chorobami serca, więc za pomocą narzędzi obrazowania, możemy szybko je zidentyfikować, aby poprawić naszą opiekę nad dziećmi" - dodała.

Pierwszym autorem badania jest Jyoti K. Patel, lekarz medycyny, dawny współpracownik Centrum Kardiologicznego CHOP, która prowadziła badania podczas jej członkostwa. Zespół badawczy opublikował opracowanie we wrześniu 2016 w "Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery".

Zastosowanie nowej techniki obrazowania TEE umożliwia zapobieganie powikłaniom po operacjach wad serca u dzieci
Zastosowanie nowej techniki obrazowania TEE umożliwia zapobieganie powikłaniom po operacjach wad serca u dzieci (Shutterstock)

Naukowcy poinformowali na temat stosowania śródoperacyjnej TEE do identyfikacji wewnętrznego ubytku przegrody międzykomorowej (VSD) - otworu w ścianie pomiędzy dwoma komorami serca. Wykorzystali retrospektywną analizę 337 dzieci, głównie noworodków operowanych w CHOP z powodu wrodzonych wad serca w latach od 2006 do 2013.

Wady te występują w samym sercu w postaci nieprawidłowości w drogach odpływu krwi z serca. Takie nieprawidłowe krążenie krwi może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych.

Chirurdzy kardiologiczni naprawiają niektóre z tych wad przez naszycie łaty z komory na jedną z dróg odpływu, a resztkowy otwór wokół tej łaty móże umożliwić przepływ krwi do prawej komory. Mimo tego, że takie powikłania są rzadkie, to potencjalnie zagrażają życiu.

ZOBACZ TAKŻE:

Obecne badania były pierwszymi, które oceniały dokładność TEE w identyfikacji wewnętrznych VSD. Zespół porównał śródoperacyjne badanie TEE do innego narzędzia obrazowania, badania echokardiograficznego (TTE), wykonywanego po zabiegu.

Spośród 337 pacjentów chirurgicznych, 34 miało wewnętrzne VSD. Wśród tych 34, zarówno badanie TTE, jak i TEE zidentyfikowały 19 przypadków VSD, a 15 zostało zidentyfikowanych tylko przez badanie TTE. Dane te wskazują, że TEE miało średnią czułość (56 proc.), ale wysoką szczegółowość (100 proc.) w identyfikacji wewnętrznych VSD.

Autorzy zaznaczają, że "umiarkowana wrażliwość wskazuje, że wiele wewnętrznych wad jest wykrywanych na sali operacyjnej". Jednak dodają, że śródoperacyjne badanie TEE było w stanie zidentyfikować większość wewnętrznych wad, które wymagają ponownych interwencji (np. dalszego zabiegu).

"Mamy nadzieję, że te badania zwiększą świadomość tych lekarzy na temat wad wewnętrznych, jako ważnego odrębnego podmiotu związanego z powikłaniami chirurgicznymi" - mówi Patel.

"Jeśli większa świadomość poprawi wykorzystanie badania TEE na sali operacyjnej, chirurdzy są w stanie lepiej opracować strategię, aby zapobiegać tym zmianom i rozważyć zmiany w przebiegu operacji, zanim pacjent opuści salę operacyjną, jeśli istnieją wewnętrzne VSD".

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze