Trwa ładowanie...

Objaw, który niepokoi rodziców. Lekarz rozwiewa wątpliwości

Avatar placeholder
16.04.2023 16:57
Czy niski wzrost dziecka jest powodem do niepokoju? Doktor Feleszko rozwiewa wątpliwości
Czy niski wzrost dziecka jest powodem do niepokoju? Doktor Feleszko rozwiewa wątpliwości (GettyImages)

Rodzice bardzo często śledzą rozwój dziecka i porównują swoje pociechy, by upewnić się, że rozwijają się prawidłowo. A co jeśli nasze dziecko jest niskie? Czy mamy powody do obaw? Wątpliwości rozwiewa dr Wojciech Feleszko.

spis treści

1. Niski wzrost dziecka

Niski wzrost u pociechy nie musi od razu oznaczać choroby, ani być powodem do niepokoju. Warto pamiętać, że każdy rozwija się w nieco innym tempie, więc różnice we wzroście są zupełnie normalne. Ogromną rolę mają także kwestie genetyczne.

Jeśli rodzice i dziadkowie są raczej skromnego wzrostu, raczej nie należy się spodziewać wysokiej pociechy. Oczywiście zdarzają się wyjątki, a niski wzrost dziecka może być spowodowany wieloma czynnikami.

2. Kiedy zacząć się niepokoić?

Czy i kiedy należy jednak zacząć się martwić? Wszystko wyjaśnia dr hab. n. med. Wojciech Feleszko, pediatra i immunolog. Specjalista aktywnie udziela się w mediach społecznościowych i przybliża rodzicom wiele kwestii dotyczących zdrowia pociech.

W niedawnym nagraniu wyjaśnił nieco kwestie związane ze wzrostem dziecka. Jak w swoim poście podkreśla dr Feleszko, niepokój powinno wzbudzić to, gdy nasza pociecha wyraźnie spadła w siatce centylowej.

3. Najczęstsze przyczyny

Gdy u dziecka następuje drastyczny spadek krzywej wzrostu, może to świadczyć o chorobie, która wpływa na niski wzrost dziecka. Jak zauważa specjalista, są to jednak bardzo nieliczne przypadki, a najczęstszą przyczyną jest KOWD.

Konstytucjonalne opóźnienie wzrastania i dojrzewania (lub KOWR - konstytucjonalnie opóźniony wzrost i rozwój) to przejściowy problem. Badanie rentgenowskie wyjaśni dokładną przyczynę, a pociecha najprawdopodobniej "nadgoni" rówieśników w późniejszym czasie.

Zobacz film: "Super tata wychowuje 4 niepełnosprawnych dzieci"

Warto także skonsultować stan zdrowia dziecka z endokrynologiem. W ten sposób wykluczymy wiele przyczyn i potencjalnych chorób, ale unikniemy również niepotrzebnego podawania hormonu wzrostu.

(Getty Images / Instagram)

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze