Objaw, który niepokoi rodziców. Lekarz rozwiewa wątpliwości
Rodzice bardzo często śledzą rozwój dziecka i porównują swoje pociechy, by upewnić się, że rozwijają się prawidłowo. A co jeśli nasze dziecko jest niskie? Czy mamy powody do obaw? Wątpliwości rozwiewa dr Wojciech Feleszko.
1. Niski wzrost dziecka
Niski wzrost u pociechy nie musi od razu oznaczać choroby, ani być powodem do niepokoju. Warto pamiętać, że każdy rozwija się w nieco innym tempie, więc różnice we wzroście są zupełnie normalne. Ogromną rolę mają także kwestie genetyczne.
Jeśli rodzice i dziadkowie są raczej skromnego wzrostu, raczej nie należy się spodziewać wysokiej pociechy. Oczywiście zdarzają się wyjątki, a niski wzrost dziecka może być spowodowany wieloma czynnikami.
2. Kiedy zacząć się niepokoić?
Czy i kiedy należy jednak zacząć się martwić? Wszystko wyjaśnia dr hab. n. med. Wojciech Feleszko, pediatra i immunolog. Specjalista aktywnie udziela się w mediach społecznościowych i przybliża rodzicom wiele kwestii dotyczących zdrowia pociech.
W niedawnym nagraniu wyjaśnił nieco kwestie związane ze wzrostem dziecka. Jak w swoim poście podkreśla dr Feleszko, niepokój powinno wzbudzić to, gdy nasza pociecha wyraźnie spadła w siatce centylowej.
3. Najczęstsze przyczyny
Gdy u dziecka następuje drastyczny spadek krzywej wzrostu, może to świadczyć o chorobie, która wpływa na niski wzrost dziecka. Jak zauważa specjalista, są to jednak bardzo nieliczne przypadki, a najczęstszą przyczyną jest KOWD.
Konstytucjonalne opóźnienie wzrastania i dojrzewania (lub KOWR - konstytucjonalnie opóźniony wzrost i rozwój) to przejściowy problem. Badanie rentgenowskie wyjaśni dokładną przyczynę, a pociecha najprawdopodobniej "nadgoni" rówieśników w późniejszym czasie.
Warto także skonsultować stan zdrowia dziecka z endokrynologiem. W ten sposób wykluczymy wiele przyczyn i potencjalnych chorób, ale unikniemy również niepotrzebnego podawania hormonu wzrostu.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl