Trwa ładowanie...

O szczepieniu decyduje lekarz, a nie rodzic. Orzeczenie WSA

 Dorota Mielcarek
Dorota Mielcarek 19.08.2019 14:36
O szczepieniu decyduje lekarz, nie rodzic
O szczepieniu decyduje lekarz, nie rodzic (123rf)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał kontrowersyjny wyrok. Orzekł, że o szczepieniu dziecka decyduje lekarz, a nie rodzice, którzy swoją decyzje tłumaczą przekonaniami. Lekarz po wykonaniu szczegółowego badania dziecka kwalifikuje go do wykonania obowiązkowego szczepienia w okresie uzasadnionym medycznie.

1. Szczepienia obowiązkowe

Sprawa dotyczy matki, która nie poddała swojej córki obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Decyzja kobiety skutkowała wszczęciem postępowania egzekucyjnego. Wojewoda nałożył na rodziców karę grzywny, która wynosiła 520 zł. Kara miała na celu zmuszenie kobiety do zaszczepienia dziecka. Kobieta zwróciła się do Ministra Zdrowia, jednak ten utrzyma w mocy postanowienie w tej sprawie. Matka wniosła skargę do sądu administracyjnego, ponieważ uważała, że przez szczepienie jej córka zachoruje.

Pełnomocnik wskazywał na naruszenie przepisów Konstytucji RP i Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który wydał wyrok, wskazując, że obowiązek szczepień ochronnych jest regulowany prawnie i ma ścisły związek z zapobieganiem szerzenia się chorób zakaźnych na terenie Polski. W wyroku zawarta jest sentencja o profilaktyce przed chorobami epidemicznymi.

Zobacz film: "Wątpliwości dotyczące szczepień"

Sąd wskazał, że na mocy konstytucji, państwo opracowuje Program Szczepień Ochronnych, biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną, a szczepienia są bezpieczne.

2. Prawo odmowy szczepienia

WSA podkreślił, że ustawowy obowiązek szczepień ochronnych oznacza, że nie można skorzystać z tzw. klauzuli sumienia. Sad powołał się na ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, na mocy której obywatele mają obowiązek poddawać się szczepieniom ochronnym bez możliwości odmowy wyrażenia zgody.

Sąd jasno podkreślił, że realizacja szczepień obowiązkowych i kwalifikacja do ich podania u dziecka leży w gestii lekarza, który decyduje o tym po uprzednim badaniu. Nie jest to decyzja rodzica, który ze względu na swoje przekonania sprzeciwia się szczepieniu.

3. Kontrowersje i wątpliwości

Szczepienia ochronne są jednym z największych osiągnięć nowoczesnej medycyny i zdrowia publicznego. Dzięki opracowaniu skutecznych szczepionek udało się uodpornić populację i zapobiec zgonom z powodu chorób, które niegdyś zbierały swoje żniwo. Pomimo tego, szczepienie najmłodszych budzi wiele emocji wśród rodziców.

Szczepić czy nie szczepić? Osób, które nie chcą szczepić dzieci, jest coraz więcej – przytaczają oni argumenty, które wskazują na to, że po szczepieniach wiele dzieci zachorowało.

Największe kontrowersje wywołuje szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR) – spekuluje się, że wywołuje autyzm, choć wiele badań udowadnia, że jest to niemożliwe. Według antyszczepionkowców, autyzm wywoływać ma także tiomersal (środek konserwujący zawierający związek rtęci).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze