Trwa ładowanie...

Nowy przedmiot na egzaminie ósmoklasisty? Nauczyciele chcą zmian

Avatar placeholder
20.11.2023 11:09
Nowy przedmiot na egzaminie ósmoklasisty? Nauczyciele chcą zmian
Nowy przedmiot na egzaminie ósmoklasisty? Nauczyciele chcą zmian (East News)

Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych wystosowało list skierowany do przyszłego ministra edukacji oraz polityków. Zawiera 16 punktów związanych z propozycjami zmian i ulepszeń. Jednym z nich jest powrót do egzaminu z przyrody na koniec ósmej klasy.

spis treści

1. 16 propozycji zmian

Nauczyciele zwracają uwagę m.in. na brak zaplecza w szkołach, które pozwoliłoby z jednej strony na prezentowanie doświadczeń chemicznych przez nauczyciela, a z drugiej na samodzielne ich wykonywanie przez uczniów.

"Część doświadczalna edukacji przyrodniczej ogranicza się często do pokazów filmowych" - zaznaczyli w liście.

Zobacz film: "Dzieci są przeładowane nauką. Co na to Dariusz Piontkowski?"

Podkreślili również, że przeładowanie podstawy programowej powoduje, że niemożliwym jest prowadzenie doświadczeń, eksperymentów czy lekcji poza budynkiem szkoły.

"Realizacja materiału w budynku staje się jedynym możliwym sposobem przekazania wiedzy" - podkreślono.

Apel nauczycieli
Apel nauczycieli (Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych )

Tym, co może budzić największe kontrowersje, jest zaproponowanie włączenia egzaminu z przedmiotów przyrodniczych do puli egzaminów ósmoklasistów.

"...obserwujemy spadek zainteresowania uczniów tymi przedmiotami w szkole podstawowej oraz przydatności tej wiedzy w dalszej edukacji oraz codziennym życiu. W wielu szkołach nauczanie skupia się tylko na matematyce, języku polskim i języku obcym, które to pozostają przedmiotami egzaminacyjnymi. Możecie Państwo odnieść wrażenie, że Stowarzyszenie chce biedne dzieci obarczyć kolejnym egzaminem. Tymczasem ten egzamin jest potrzebny właśnie ze względu na uczniów, bowiem nie otrzymują oni żadnej rzetelnej informacji zwrotnej aż do matury" - czytamy.

Apel nauczycieli
Apel nauczycieli (Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych )

Inną palącą kwestią według nauczycieli jest zmiana podręczników, ponieważ - jak twierdzą - na lekcjach wciąż korzysta się z tych sprzed 30 lat, których przedruki posiadają błędy.

"Pokazuje to w jakiej stagnacji przyszło nam trwać, a przecież wiedza wciąż się rozwija i człowiek odkrywa, że to, co do tej pory uważał za pewnik, nie jest już aktualne w świetle obowiązującej wiedzy" - piszą w liście nauczyciele.

Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych zaproponowali także wprowadzenie Nauczycielskiego Egzaminu Krajowego. Dzięki niemu możliwa będzie weryfikacja osób mających uczyć w szkole i sprawdzenie, czy mają do tego odpowiednie kwalifikacje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze