Trwa ładowanie...

Nowy lek oparty na marihuanie nadzieją dla młodych epileptyków

Lekarze w Wielkiej Brytanii testują lek oparty na marihuanie, który został pozbawiony elementów uzależniających. Lek o nazwie Epidiolex zmniejsza liczbę napadów padaczki u 42 proc. pacjentów. Pacjenci biorący udział w testach mieli ciężkie postacie padaczki i nawet 80 ataków dziennie.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Nowy lek jest proponowany młodym pacjentom z trudnymi w leczeniu formami padaczki.

Lekarze z Great Ormond Street testowali lek pochodzenia roślinnego, który został pozbawiony swojego uzależniającego i narkotycznego działania, na pacjentach ze stosunkowo rzadką postacią padaczki zwanej zespołem Lennoxa-Gastauta, w której chorzy mogą mieć do 80 napadów dziennie.

Wyniki były szokujące. Zastosowanie leku Epidiolex zmniejszyło ilość i siłę napadów padaczkowych u 42 proc. pacjentów.

Jest nadzieja, że jeśli lek działa w ciężkiej postaci padaczki, to pomoże też pomóc pacjentom, którzy nie reagują na inne leki, których objawy nie są aż tak nasilone.

Obecnie, jedna trzecia osób chorych na tę nieuleczalną chorobę mózgu jest oporna na działanie leków, wykorzystywanych do kontrolowania drgawek. Niektórzy pacjenci są skutecznie unieruchomieni w domu.

Naukowcy opracowali nowy lek oparty na marihuanie, który zmniejsza liczbę ataków padaczki
Naukowcy opracowali nowy lek oparty na marihuanie, który zmniejsza liczbę ataków padaczki (Shutterstock)

Zespół Lennoxa-Gastauta objawia się już w przedszkolu. Jedno z dzieci uczestniczących w badaniu w Wielkiej Brytanii miało tylko dwa lata.

Neurolog z Great Ormond Street, profesor Helen Cross powiedziała, że wyniki były zachęcające, jeśli chodzi o pacjentów cierpiących z powodu wielu napadów dziennie, które zostały zredukowane do zaledwie kilku, dzięki zastosowaniu nowego leku.

Jeśli ten lek działa na tak ekstremalną formę padaczki, to lekarze zakładają, że powinien również poprawnie działać u pacjentów, u których padaczka nie jest kontrolowana lekami, ale którzy mają mniej napadów.

Jakie choroby dzieci przynoszą z przedszkola?
Jakie choroby dzieci przynoszą z przedszkola? [7 zdjęć]

W przedszkolu infekcje, wirusy i choroby zakaźne rozprzestrzeniają się z wyjątkową łatwością. Takie

zobacz galerię

Prof. Cross, jeden z czołowych brytyjskich neurologów dziecięcych, dodaje, że padaczka ma katastrofalny wpływ nie tylko na pacjentów, ale również na ich rodziny, szczególnie gdy dziecko lub dorosły ma wiele napadów, czasem w ciągu jednego dnia.

Wcześniejsze badania nowego leku na inną rzadką postać padaczki – syndromu Draveta - dawały równie dobre wyniki.

Drgawki są bardziej prawdopodobne, gdy pacjenci są zmęczeni, działają pod wpływem stresu, są odwodnieni lub pod wpływem alkoholu.

ZOBACZ TAKŻE:

Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób nowy lek powstrzymuje ataki padaczki, ale uważa się, że powoduje on złagodnienie nadmiernej aktywności elektrycznej w układzie nerwowym, który sprzyja wyzwalaniu impulsów do wielu ataków.

GW Pharmaceuticals, producent leku, prowadzi badania nad wykorzystaniem różnych związków chemicznych pochodzących z konopi do leczenia raka.

Jeśli Epidiolex zostanie zatwierdzony do leczenia zespołu Lennoxa-Gastauta i Draveta, które zaczynają się w wieku przedszkolnym, może to otworzyć drzwi do jego stosowania u pacjentów z bardziej popularnymi postaci padaczki, którzy są oporni na działanie innych leków.

Istnieje ponad dwa tuziny leków na padaczkę. Niektórzy pacjenci próbowali prawie wszystkie z nich, ale nadal cierpią z powodu napadów.

"Jednym z naszych największych wyzwań w leczeniu padaczki są tysiące pacjentów z opornością na leki. Nawet kilka napadów dziennie może zniszczyć edukację dziecka lub przejąć kontrolę na życie zawodowym osoby dorosłej" – powiedziała profesor Cross.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.