Nowy lek oparty na marihuanie nadzieją dla młodych epileptyków

Lekarze w Wielkiej Brytanii testują lek oparty na marihuanie, który został pozbawiony elementów uzależniających. Lek o nazwie Epidiolex zmniejsza liczbę napadów padaczki u 42 proc. pacjentów. Pacjenci biorący udział w testach mieli ciężkie postacie padaczki i nawet 80 ataków dziennie.

Nowy lek jest proponowany młodym pacjentom z trudnymi w leczeniu formami padaczki.

Polecane wideo:

Lekarze z Great Ormond Street testowali lek pochodzenia roślinnego, który został pozbawiony swojego uzależniającego i narkotycznego działania, na pacjentach ze stosunkowo rzadką postacią padaczki zwanej zespołem Lennoxa-Gastauta, w której chorzy mogą mieć do 80 napadów dziennie.

Wyniki były szokujące. Zastosowanie leku Epidiolex zmniejszyło ilość i siłę napadów padaczkowych u 42 proc. pacjentów.

Jest nadzieja, że jeśli lek działa w ciężkiej postaci padaczki, to pomoże też pomóc pacjentom, którzy nie reagują na inne leki, których objawy nie są aż tak nasilone.

Obecnie, jedna trzecia osób chorych na tę nieuleczalną chorobę mózgu jest oporna na działanie leków, wykorzystywanych do kontrolowania drgawek. Niektórzy pacjenci są skutecznie unieruchomieni w domu.

Zespół Lennoxa-Gastauta objawia się już w przedszkolu. Jedno z dzieci uczestniczących w badaniu w Wielkiej Brytanii miało tylko dwa lata.

Neurolog z Great Ormond Street, profesor Helen Cross powiedziała, że wyniki były zachęcające, jeśli chodzi o pacjentów cierpiących z powodu wielu napadów dziennie, które zostały zredukowane do zaledwie kilku, dzięki zastosowaniu nowego leku.

Jeśli ten lek działa na tak ekstremalną formę padaczki, to lekarze zakładają, że powinien również poprawnie działać u pacjentów, u których padaczka nie jest kontrolowana lekami, ale którzy mają mniej napadów.

Jakie choroby dzieci przynoszą z przedszkola?

W przedszkolu infekcje, wirusy i choroby zakaźne rozprzestrzeniają się z wyjątkową łatwością. Takie miejsca to prawdziwe siedliska bakterii. Dzieciaki...

Prof. Cross, jeden z czołowych brytyjskich neurologów dziecięcych, dodaje, że padaczka ma katastrofalny wpływ nie tylko na pacjentów, ale również na ich rodziny, szczególnie gdy dziecko lub dorosły ma wiele napadów, czasem w ciągu jednego dnia.

Wcześniejsze badania nowego leku na inną rzadką postać padaczki – syndromu Draveta - dawały równie dobre wyniki.

Drgawki są bardziej prawdopodobne, gdy pacjenci są zmęczeni, działają pod wpływem stresu, są odwodnieni lub pod wpływem alkoholu.

Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób nowy lek powstrzymuje ataki padaczki, ale uważa się, że powoduje on złagodnienie nadmiernej aktywności elektrycznej w układzie nerwowym, który sprzyja wyzwalaniu impulsów do wielu ataków.

GW Pharmaceuticals, producent leku, prowadzi badania nad wykorzystaniem różnych związków chemicznych pochodzących z konopi do leczenia raka.

Jeśli Epidiolex zostanie zatwierdzony do leczenia zespołu Lennoxa-Gastauta i Draveta, które zaczynają się w wieku przedszkolnym, może to otworzyć drzwi do jego stosowania u pacjentów z bardziej popularnymi postaci padaczki, którzy są oporni na działanie innych leków.

Istnieje ponad dwa tuziny leków na padaczkę. Niektórzy pacjenci próbowali prawie wszystkie z nich, ale nadal cierpią z powodu napadów.

"Jednym z naszych największych wyzwań w leczeniu padaczki są tysiące pacjentów z opornością na leki. Nawet kilka napadów dziennie może zniszczyć edukację dziecka lub przejąć kontrolę na życie zawodowym osoby dorosłej" – powiedziała profesor Cross.

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Matka zamordowała nastoletniego syna. Powód jest wstrząsający

Matka zamordowała nastoletniego syna. Powód jest wstrząsający

Powód, by zabić Trudno zrozumieć, dlaczego kobieta postanawia wynająć osoby, którym zleca pobicie i zabójstwo syna. Jeszcze trudniej zrozumieć, dlaczego sama dopuszcza się jego morderstwa. W odczuciu 32-letniej kobiety istniał ku temu powód. Okrutny plan...

Newsy

Mózgi dziewcząt i chłopców reagują na stres w odmienny sposób

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanford sugerują, że bardzo stresujące wydarzenia wpływają na mózg dziewczynek i chłopców w różny sposób. Dziewczęta częściej cierpią na zespół stresu pourazowego Część mózgu związana z emocjami i empatią, zwana...

Newsy

Kontakty z ojcem wpływają na lepsze oceny

Dr Marie-Anne Suizzo z Uniwersytetu w Teksasie w USA w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Sex Roles" stwierdziła, że życzliwość ojca ma szczególny wpływ na młodych ludzi i sprawia, że są optymistami i zdecydowanie dążą do większych rzeczy. Dobre kontakty...

Newsy

Dziewczynki radzą sobie lepiej poczas ciąży i porodu niż chłopcy

Od poczęcia aż do śmierci, życie to nieustanna walka. Często mówimy "przetrwają najsilniejsi". Jedan nowe badania sugerują, że od samego początku, kobiety mogą mieć w tej walce naturalną przewagę. Według ostatnich badań ze Szpitala Klinicznego San Cecilio...

Newsy

Można przewidzieć, jakie będzie pierwsze słowo dziecka

Psychologowie z Uniwersytetu w Indianie wykazali, że pierwsze słowa dziecka mogą wynikać z ich doświadczeń wizualnych. W ten sposób naukowcy kładą podwaliny dla nowej teorii tłumaczącej, jak niemowlęta uczą się języków. Odkrycie otwiera również nowe możliwości...

Newsy

Wpływ infekcji na otyłość u dzieci

Infekcje w okresie niemowlęcym, a nie antybiotyki, jak do tej pory sądzono, wiążą się ze zwiększonym ryzykiem otyłości w późniejszym wieku. Najnowsze badania prowadzone na ponad 260 tysiącach noworodków przez 16 lat zostały opublikowane w prestiżowym...