Trwa ładowanie...

Noworodki płci żeńskiej lepiej znoszą moment porodu

Dziewczynki są silniejsze? Tak wynika z najnowszych badań, jakie przeprowadzili naukowcy ze Szpitala Klinicznego w Grenadzie. Hiszpańscy uczeni wykazali, że mające przyjść na świat dziewczynki mają wyższą odporność na stres oksydacyjny.

Zobacz film: "Wyznaczanie daty porodu"

O stresie oksydacyjnym mówimy wówczas, gdy w organizmie dochodzi do zakłócenia równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami (RFT) a przeciwutleniaczami (antyoksydantami). Oba związki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Imiona vintage dla dziewczynek i chłopców
Imiona vintage dla dziewczynek i chłopców [6 zdjęć]

Nadawanie dzieciom imion takich, jakie noszą ich rodzice było niegdyś w dobrym tonie. Dzisiaj, gdy przytłaczającą...

zobacz galerię

Obrona antyoksydacyjna jest wielostopniowa. Polega między innymi na niedopuszczeniu do powstania wolnych rodników tlenowych. Badanie przeprowadzone przez naukowców ze Szpitala Klinicznego w Grenadzie wykazało, że u płodów płci żeńskiej system ten działa sprawniej. Zauważono, że w ich przypadku mniejsza jest liczba uszkodzeń występujących w organizmie biocząsteczek (białek, DNA, komórek i innych).

Wnioski z badań wyciągnięto po przeprowadzeniu szczegółowych analiz 56 zdrowych ciąż, z których 27 zakończyło się narodzinami chłopców, a 29 – dziewczynek.

Wyniki uzyskane przez hiszpańskich badaczy świadczą o sile płci żeńskiej i podważają wcześniejsze teorie.

Zespół Stevena Orzacka z Fresh Pond Research Institute w amerykańskim Cambridge dowiódł, że to zarodki męskie rzadziej obumierają, choć we wczesnym etapie ciąży to u nich odnajduje się więcej wad.

Naukowcy przeanalizowali historię 140 000 płodów, od poczęcia w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego aż do rozwiązania ciąży.

Zauważono, że na początku to męskich zarodków obumierało więcej. Sytuacja jednak odwracała się między 10. a 15. tygodniem ciąży. Gdy badacze podliczyli sumę wszystkich zgonów w życiu płodowym okazało się, że to zarodki płci żeńskiej umierały zdecydowanie częściej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.