Nowe wyzwanie na TikToku. Zwycięzcą jest ten, kto ucieknie z domu
W sieci pojawiła się nowa "zabawa" o nazwie "48 hours challenge - zniknij bez śladu". Zwycięzcą jest ten, kto ucieknie z domu na dwa dni. Tymczasem nie ma tygodnia, żeby policja nie otrzymała informacji o czyimś zaginięciu.
1. "48 hours challenge - zniknij bez śladu"
"Post ostrzegawczy, zwłaszcza dla rodziców/starszego rodzeństwa. Challenge, czyli wyzwania, bardzo modne w internecie. Chciałabym wam przedstawić kilka, które uważam za najbardziej niebezpieczne. "48 HOURS CHALLENGE - ZNIKNIJ BEZ ŚLADU". Najprościej rzecz ujmując, wyzwanie polega na zniknięciu na 48 godzin. Im sprawa będzie głośniejsza, tym więcej punktów się zdobywa" - taki post krąży od jakiegoś czasu po Facebooku.
Od czego wzięła się ta nowa moda?
W 2015 roku na Zachodzie pojawiło się internetowe wyzwanie pt. "Game of 72". Polegało także na znikaniu, ale na 72 godziny. Do Polski ta moda dotarła w 2016 roku, ale w wersji zmienionej. Gracz miał zniknąć już nie na trzy doby, a na dwie.
W grze zbierało się również punkty za wpisy na Facebooku, które dotyczyły zaginięć poszczególnych osób. Zasada była prosta. Im więcej punktów uzbierałeś, tym bardziej imponowałeś pozostałym graczom.
Takie wyzwanie może nieść za sobą poważne konsekwencje. Zaniepokojeni zniknięciem dziecka rodzice mogą przecież o tym fakcie powiadomić służby, które rozpoczną poszukiwania. W tym czasie naprawdę potrzebujący mogą nie otrzymać pomocy.
- Nie ma tygodnia, żebyśmy nie otrzymali informacji o czyimś zaginięciu - powiedział na antenie TOK FM Przemysław Radaszewski z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.
2. Policja reaguje
Bydgoscy policjanci, mając na względzie wzrost zainteresowania dzieci i młodzieży takimi wyzwaniami, nagrali spot profilaktyczny adresowany do młodych osób, przedstawiający konsekwencje, jakie mogą pojawić się w przypadku wzięcia udziału w challenge'u "48 hours challenge - zniknij bez śladu".
Konsekwencje udziału w "48 hours challenge - zniknij bez śladu" mogą być poważne. I nie chodzi tu tylko o rozzłoszczonych rodziców.
Czy ucieczka z domu jest karalna?
Przede wszystkim o losie uciekiniera może zdecydować sąd rodzinny. Co może zrobić?
Prawdopodobnie wyda wniosek o sprawdzenie sytuacji, która panuje w domu. W sprawę mogą zostać zaangażowane także takie podmioty jak np. ośrodek pomocy społecznej.
Pierwszą konsekwencją ucieczki z domu może być dozór kuratora.
Jednak jeśli osoba niepełnoletnia powtarza swoje zachowanie, może trafić do ośrodka wychowawczego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl