Trwa ładowanie...

Nil – najdłuższa rzeka świata. Gdzie leży i ile ma długości?

Avatar placeholder
Dagmara Miętek 12.02.2021 13:29
Nil – najdłuższa rzeka świata. Gdzie leży i ile ma długości?
Nil – najdłuższa rzeka świata. Gdzie leży i ile ma długości? (GettyImages)

Nil płynie przez środkową i północno-wschodnią Afrykę, przecinając wszystkie strefy klimatycznie. Uznawany jest za najdłuższą rzekę świata, płynącą przez różnorodne tereny. Nil to rzeka pełna tajemnic i zagadek - potrafi być spokojna i powodować powodzie. Gdzie leży i przez jakie kraje przepływa?

spis treści

1. Ile długości ma Nil?

Nil jest uważany za najdłuższą rzekę na świecie - jej długość została wyliczona na około 6650 km. Według niektórych źródeł pierwsze miejsce należy jednak do innej rzeki - Amazonki o długości 7025 km, jednak jest to kwestia sporna, która od wielu lat nie została jednoznacznie rozstrzygnięta.

Powierzchnia dorzecza Nilu wynosi 3400 tys. km², maksymalna szerokość rzeki to 2,8 km, maksymalna jej głębokość zaś dochodzi do 11 m.

2. Gdzie leży Nil?

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Nil płynie przez różnorodne tereny - góry, doliny, bagna, rozlewiska, sawanny i pustynie. Przybiera różne formy - tworzy zarówno łagodne zakola i meandry, jak i wysokie, wartkie wodospady.

Nil płynie przez obie półkule świata i przepływa m.in. przez Burundię, Tanzanię, Rwandę, Etiopię, Ugandę, Sudan, Sudan Południowy i Egipt.

3. Gdzie Nil ma źródło?

Obecnie przyjmuje się, że źródłem Nilu jest niewielka rzeka o nazwie Kagera, wpływająca do Jeziora Wiktorii, zlokalizowanego na obszarze Burundii. Następnie Nil wpływa do Jeziora Wiktorii, skąd dalej na północnym zachodzie wypływa jako Nil Wiktorii, przy okazji tworząc wodospady Ripon oraz Owen.

Ciągnie się aż do Sudanu, a w Chartum zostaje połączony z Nilem Białym. Następnie płynie w nieco węższej postaci i spotyka się z jednym z większych dopływów - rzeką Atabarą, którą uznaje się za odpowiedzialną za rozległe wylewy na przełomie maja i czerwca.

4. Nil Biały i Nil Błękitny

W pobliżu Chartumu (stolicy Sudanu) do Nilu Białego, czyli głównego nurtu Nilu, dołącza drugi dopływ. Jest to potężny Nil Błękitny. Pomiędzy Nilem Białym a Błękitnym panuje konkretny podział zadań.

Biały to ten wytrwały, a jego wody dominują przez większą część roku. Błękitny zaś wypływa z Jeziora Tana (na Wyżynach Etiopii) i jest odpowiedzialny za tworzenie spadków wodnych, czyli wodospadów. Latem w rejonie Etiopii, gdy nadchodzi pora deszczowa, Nil Błękitny staje się ogromną falą wody, która może powodować powodzie.

Płynie zgarniając ze sobą rozmaitą roślinność, wymywając glebę, dociera z tym wszystkim do Nilu Białego i go przepełnia. W efekcie powstają wylewy rzeki, aż do ujścia w Delcie.

5. Nil - ciekawostki

Historia Nilu niesie ze sobą wiele ciekawostek. Jedna z nich podaje, że w starożytnym Egipcie krokodyle, które zamieszkiwały Nil, uznawano za zwierzęta święte; rzekę samą w sobie uznano za świętą, zatem zwierzęta, które w niej żyją, również muszą być święte.

Inna ciekawostka, o której warto wspomnieć, dotyczy Jeziora Nasera, które powstało w wyniku przegrodzenia Nilu zbudowaną w 1971 roku Wysoką Tamą Asuańską.

Według źródeł, pod jeziorem zlokalizowane są ruiny miasta Hierakaminos. Na terenie tego miasta mieściła się m.in. świątynia Maharraki, którą zdecydowano się przenieść, by nie została zalana wodą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze