Trwa ładowanie...

Niezbędnik dziecka. Lekarka pokazała, co znalazła w środku: Aż mam gęsią skórkę

 Marta Słupska
Marta Słupska 25.09.2024 12:07
Lekarka pokazała, co znalazła w dziecięcym gryzaku
Lekarka pokazała, co znalazła w dziecięcym gryzaku (Getty Images / TikTok)

Katie, lekarka i mama dwójki dzieci, pokazała na TikToku, co znajduje się w popularnym modelu gryzaka, którym wcześniej bawiła się jej córka. Na nagraniu miała problem z opanowaniem odruchu wymiotnego.

spis treści

1. Gryzak pełen pleśni

Dzieci poznają otaczający je świat wszystkimi zmysłami. Mniej więcej do 18. miesiąca życia także go smakują, wkładając do buzi to, co znajdzie się w zasięgu ich rączek.

Ten okres życia zbiega się także z ząbkowaniem, które bywa dla maluchów bolesne. Aby ulżyć im w cierpieniu, a także zapewnić zabawki, które można bezpiecznie wkładać do buzi, większość rodziców kupuje swoim dzieciom gryzaki.

Zobacz film: "Dziecko zadławiło się popularną zabawką. Mama ostrzega"

Mimo że są one uznawane za wskazane dla maluchów, z nimi także wiąże się pewne ryzyko. Przypominała o nim lekarka, która działa na TikToku pod nazwą @dr.katie.h.

Kobieta opowiedziała o żyrafie, popularnym także w Polsce modelu gryzaka, który jest uwielbiany przez dzieci. Zabawka jest stosunkowo miękka, wykonana z bezpiecznych materiałów i lekka, co sprawia, że maluchy uwielbiają testować na niej swoje dziąsła i zęby.

Jak wynika z relacji lekarki, jej córka Emilia bardzo lubiła ten gryzak i non stop brała go do buzi. Teraz już jednak podrosła i od roku go nie używa. Chciała przekazać zabawkę młodszemu bratu, Aleksandrowi, ten jednak dostał nowy egzemplarz. Na szczęście - biorąc pod uwagę to, co w swoim filmie odkryła mama dzieci.

Katie postanowiła bowiem rozciąć stary gryzak i sprawdzić, co znajduje się w środku. To, co tam znalazła, przeraziło ją.

- Jeśli w środku nie będzie tak źle, może mały Aleksander będzie mógł się nią jeszcze pobawić - mówi Katie przy rozcinaniu zabawki.

Na nagraniu widać, jak Katie otwiera gryzak za pomocą nożyczek, po czym powstrzymuje odruch wymiotny.

- O mój Boże, aż mam gęsią skórkę - mówi lekarka.

- Jak tylko sobie pomyślę, że to było niedaleko ust mojego dziecka… - dodaje.

Następnie pokazuje wnętrze zabawki. W środku widać ciemną pleśń.

- Skoro to znajduje się wewnątrz zabawki do gryzienia, wyobraźcie sobie, co jest w środku zabawek kąpielowych! - zauważa Katie.

- Nie mogę w to uwierzyć… Widzicie żeby coś w środku się ruszało? - dodaje, wyrzucając gryzak do kosza na końcu filmu.

@dr.katie.h

♬ original sound - Dr Katie

2. Trupia pleśń

Warto przypomnieć, że wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii, a zabawki, szczególnie te, które mają kontakt z wodą czy śliną, należy regularnie czyścić i w razie potrzeby wymieniać na nowe.

Szczególnie narażone na rozwój drobnoustrojów są zabawki kąpielowe, w których pojawia się często tzw. trupia pleśń - grzyby Aspergillus flavus, które rozwijają się w ludzkich szczątkach. Mogą one powodować alergie, a nawet uszkadzać układ oddechowy.

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze