Trwa ładowanie...

Nietypowa akcja TOPR. Nie spodziewali się, co wywołało reakcję alergiczną u dziecka

 Anna Klimczyk
31.01.2022 15:16
Nietypowa akcja TOPR. Nie spodziewali się, co wywołało reakcję alergiczną u dziecka
Nietypowa akcja TOPR. Nie spodziewali się, co wywołało reakcję alergiczną u dziecka (East News)

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w minionych dniach przeprowadzili w górach nietypową akcję ratunkową. TOPR-owców wezwano, gdyż dziewięcioletni chłopiec źle się poczuł i miał problemy z oddychaniem. Ratownicy nie mogli uwierzyć, co wywołało reakcję alergiczną u dziecka.

spis treści

1. Alergia na koński pot

W środę 19 stycznia TOPR-owcy otrzymali nietypowe wezwanie. Okazało się, że dziewięciolatek, jadący zaprzęgiem konnym w stronę Morskiego Oka dostał silnej reakcji alergicznej. Chłopiec źle się czuł i miał problemy z oddychaniem. Okazało się, że malucha uczulił koński pot.

Nietypowa akcja TOPR
Nietypowa akcja TOPR (East News)

"Rodzice dziecka widząc, co się dzieje z synem, wysiedli z sań przy Wodogrzmotach Mickiewicza - pisze w cotygodniowej kronice TOPR ratownik Adam Marasek.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

"Tam dotarł do nich ratownik TOPR, który udzielił chłopcu pierwszej pomocy. Następnie na miejsce dojechała karetka pogotowia, która zawiozła 9-latka do szpitala w Zakopanem" - dodaje.

2. Reakcja alergiczna

Reakcja alergiczna najczęściej objawia się poprzez kaszel, katar czy wysypkę. Mogą pojawić się także zróżnicowane dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wśród różnych rodzajów alergii wyróżnia się m.in. alergię pokarmową, alergię na leki czy kosmetyki.

Dziewięcioletni chłopiec w wyniku reakcji alergicznej źle się czuł i miał problemy z oddychaniem. Rodzice muszą wiedzieć, że gdy tylko zaobserwują u dziecka podejrzane objawy, powinni zgłosić się z maluchem do lekarza. Specjalista najpierw zbierze niezbędne informacje o stanie zdrowia pacjenta podczas wywiadu, a następnie przeprowadzi testy alergiczne.

Najczęściej wykonywane są testy skórne - lekarz nanosi na skórę dziecka tzw. wzorcowe antygeny. Jeżeli po 15 minutach pojawi się w tym miejscu zaczerwienienie bądź opuchlizna, świadczy to o reakcji alergicznej organizmu. Określeniu alergenu służą także próby ekspozycyjne, podczas których badana osoba wdycha alergen, po czym bada się reakcję oskrzeli.

Aby nie dochodziło do reakcji alergicznej, należy przede wszystkim unikać kontaktu z alergenem. Niekiedy jednak konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego bądź immunoterapii swoistej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze